معاون سازمان محیط زیست:

پارك ملی جزو لاینفك گلستان است، تصویب بودجه مستقل برای پارك

پارك ملی جزو لاینفك گلستان است، تصویب بودجه مستقل برای پارك به گزارش پرشین رز معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان محیط زیست اظهار داشت: ذخیره گاه زیست كره جزو لاینفك استان گلستان است و مدیریت یكپارچه پارك ملی گلستان تحت نظارت استانداری گلستان اعمال می شود.خبرگزاری مهر، گروه استان ها- زهرا بهرامی: تشكیل شورای راهبری برای مدیریت و حفاظت از پارك ملی گلستان مباحث حاشیه ای بسیاری را در یك سال قبل به دنبال داشته است.
كارشناسان حوزه محیط زیست تشكیل شورای راهبری را غیركارشناسی می دانند و نگران آزمون و خطای سازمان حفاظت محیط زیست در ذخیره گاه زیست كره هستند.
عده ای هم سوژه تشكیل این شورای مشورتی را با حضور برخی شكارچیان قدیمی را بهانه ای برای جدایی پارك ملی گلستان از استان گلستان و واگذاری مدیریت ذخیره گاه زیست كره به استان خراسان شمالی قلمداد می كنند.
با حمید ظهرابی، معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی محیط زیست حول محور تشكیل شورای راهبردی در پارك ملی گلستان به گفتگو نشستیم چونكه تمام جلسات تصمیم گیری راجع به مدیریت پارك ملی گلستان با حضور ظهرابی تشكیل شده بود.*پارك ملی گلستان و مدیریت آن یكی از موضوعات پرحاشیه استان گلستان است و گفته می شود تشكیل شورای راهبردی مقدمه جدایی پارك ملی از استان گلستان است؟
پارك ملی گلستان جزو لاینفك استان گلستان است؛ درست است قسمتی از آن در استان سمنان و خراسان شمالی قرار دارد اما مدیریت یكپارچه ای دارد مركز آن در گلستان است و تحت نظارت استانداری گلستان این مدیریت یكپارچه اعمال می شود.
چند سوژه همزمان در پارك ملی گلستان صورت گرفت و عده ای بدون اینكه بدانند سوژه چیست در ارتباط با پارك وارد ماجرا شدند و یكسری حاشیه ایجاد كردند. اینكه می گویند پارك ملی از گلستان جدا می شود فضاسازی روانی برای مقابله با كار خوبی بود كه قرار بود در پارك ملی گلستان اتفاق بیفتد.
*دقیقاً چه كاری؟
می خواستیم از پارك ملی گلستان بطور ملی حمایت كرده و منابع ملی به آن اختصاص دهیم و مدیریتش را از یك مدیریت منسوخ و قدیمی متكی به حفاظت صرف به الگویی برای مشاركت جوامع بومی و محلی و سایر ذینفعان در برنامه ریزی و حفاظت از پارك تبدیل نماییم.
این تضمین كننده پایداری حفاظت پارك است؛ در مدیریت نوین حفاظت همه ذینفعان در برنامه ریزی حفاظتی مناطق تحت مدیریت محیط زیست مشاركت داده می شوند و از آنها نظرخواهی می شود. در قالب قانون و مقررات به شكلی عمل می شود كه هم حفاظت از تنوع زیستی شكل بگیرد و هم مردم محلی از این حفاظت رضایت داشته باشند و با آن همراهی و همكاری كنند.*اما كارشناسان محیط زیست با شما هم عقیده نیستند.
در پارك ملی گلستان برای نخستین بار در سطح كشور شورای مشورتی تشكیل شد و جلسات برنامه ریزی پارك ملی گلستان با حضور معاون محیط زیست طبیعی و استاندار گلستان تشكیل و تصمیم گیری می شود بجای اینكه در سطح استانی تصمیم گیری شود این مساله موجب ارتقا جایگاه پارك ملی گلستان شده و برنامه ها با شتاب و دقت بیشتری دنبال می شود.
یكی دیگر از اتفاقات خوب این تصمیم تصویب هشت میلیارد تومان اعتبار مستقل در لایحه بودجه ۹۸ برای پارك ملی گلستان بود. در واقع دولت در مرحله آزمایش است تا ببیند اگر منابع مالی را تأمین كند و حفاظت با مشاركت مردم صورت گیرد تا چه اندازه می تواند در بهبود حفاظت این مناطق مؤثر باشد.
بعلاوه اینكه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات سرمایه گذاری ۴.۵ میلیارد تومانی برای هوشمندسازی پارك ملی گلستان را تقبل كرده است هركدام از این ها اتفاقات خوبی است كه می توانست مایه افتخار برای پارك ملی گلستان باشد اما عده ای علاقه داشتند سوژه را به حاشیه بكشانند؛ مطالبی عنوان شد كه كه از نظر قانونی و نه فنی توجیه نداشت.
*مطمئن هستید این شیوه مدیریت (شورای مشورتی) نتایج مثبت به همراه دارد؟
مشاركت مردم، تأمین منابع مالی و امكانات بیشتر برای پارك، تصمیم گیری در مدیریت ذخیره گاه زیست كره با همكاری ستاد و عالی ترین سطح (معاون محیط طبیعی سازمان و استاندار) بطور قطع و یقین اثرات مثبت به همراه دارد و این شیوه حتما جواب می دهد؛ این شیوه هزاران بار در دنیا تجربه شده و جواب داده و ما فقط آنرا در كشور عملیاتی كردیم.
*اما كارشناسان بر خلاف دیدگاه شما، نتایج این اقدام را مثبت ارزیابی نمی كنند و از این اقدام سازمان حفاظت محیط زیست بعنوان آزمون و خطا در ذخیره گاه زیست كره یاد می كنند.
در گذشته هم پارك های ملی مستقل بودند، الان هم قرار نیست آزمون و خطا نماییم. ظرفیت پارك ملی گلستان بالاست و با ارزیابی هایی كه در سازمان انجام شد به این نتیجه رسیدیم كه این شیوه حفاظت و مدیریت را در گلستان عملیاتی نماییم.*كارشناسان حوزه محیط زیست معتقدند این شیوه مدیریت و حفاظت نباید یكباره در ذخیره گاه زیست كره اجرا می شد بلكه باید نتایج مثبت و منفی اجرای آن در پارك های با درجه اهمیت كمتر مورد ارزیابی قرار می گرفت و بعداً در پارك ملی گلستان اجرا می ش د.
عوامل متعددی وجود داشت كه پارك ملی گلستان انتخاب شد، دخالت سه استان در مدیریت، ظرفیت خود پارك برای توسعه فعالیت ها كه موجب جلب و توسعه مشاركت جوامع محلی می شد مانند طبیعت گردی و وجود برخی از زیرساخت های اولیه موجب شد پس از كلی بحث و تبادل نظر سازمان به این نتیجه برسد كه پارك ملی گلستان مناسب ترین جایی است كه می توان این شیوه را در آن اجرایی نماییم.
*پس این انتخاب هدفمند انجام شده است و سازمان حفاظت محیط زیست امید دارد با نتایج مثبت از اجرای آن در پارك ملی گلستان آنرا در سایر پارك های ملی اجرایی كند؟
بله، شرایط پارك ملی گلستان بسیار ویژه بود. پارك ملی گلستان جاذبه های طبیعی بسیار زیادی دارد، حضور اقوام مختلف و تنوع فرهنگی موجود در اطراف پارك، عبور جاده از پارك و تعداد زیادی بازدید كننده، علاقمندی كه مسئولان استان نشان می دادند و مشاور خوبی كه داشتیم؛ مجموع این عوامل بتعث شد پارك ملی گلستان را برای اجرای این شیوه مدیریت و حفاظت انتخاب نماییم و امیدواریم نتایج این شیوه مدیریت كه در دنیا هزاران بار تجربه شده در كشور هم به خوبی تجربه شود.

1398/02/25
12:37:19
5.0 / 5
4274
تگهای خبر: باد , برگ , پارك , حفاظت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه