زباله دان ها، مكانی برای تجمع پرندگان

زباله دان ها، مكانی برای تجمع پرندگان پرشین رز: خیلی از پرندگان در جهان به دلیلهای مختلفی در معرض خطر انقراض قرار گرفته اند كه همچون آن می توان به دفع نادرست پسماندها اشاره نمود. از آن جایی كه در كشور ما طعمه ها و زیستگاه های پرندگان تخریب شده، بیشترین تجمع آنها دراطراف زباله دان ها یا نزدیك كشتارگاه ها است.به گزارش پرشین رز به نقل از ایسنا، در دنیا بیشتر از ۱۰ هزار گونه پرنده وجود دارد كه خیلی از آنها به دلیلهای انسانی در معرض خطر انقراض قرار گرفته اند. در ادامه به ۷ نكته در ارتباط با پرندگان و دلیلهای انقراض آنها اشاره شده است.

*بیش از ۵۵۰ گونه پرنده در كشور ما زندگی می كنند البته از این ۵۵۰ نوع پرنده، دو سوم آن مهاجر هستند و فقط قسمتی از سال در كشور حضور دارند.

* در ایران چهار گونه پرنده به شدت در معرض خطر انقراض هستند و با انقراض حتمی یك مرحله فاصله دارند. كركس پشت سفید، خروس كولی اجتماعی، درنای سیبری و میش مرغ از این دسته هستند.

*در حال حاضر بیشترین مسئله ای كه پرندگان را در معرض انقراض قرار داده، اقدامات انسانی است. دخالت های انسانی در زیستگاه های طبیعی سبب از بین رفتن محل زندگی پرندگان شده است همین طور طعمه پرندگان شكاری نیز در خیلی از زیستگاه های طبیعی ما از بین رفته است.

*یكی دیگر از عوامل از بین رفتن پرندگان در كشورهای در حال توسعه همچون كشور ما مسمومیت آنان بوسیله سموم شیمیایی و فلزات سنگین است. برای مثال در كشور ما عقاب ها و كركس ها پیش از این كه به سن بلوغ برسند بر اثر مسمومیت یا تصادف از بین می روند.

*یكی از علل مسمومیت پرندگان شكاری در كشور ما دفع نادرست پسماند است. خیلی از زباله هایی كه ما روزانه تولید می نماییم، خطرناك هستند و بدون هیچ گونه مدیریتی در محیط رها می شوند و از آن جایی كه طعمه ها و زیستگاه های پرندگان تخریب شده، بیشترین تجمع آنها اطراف زباله دانها یا نزدیك كشتارگاه ها است.

*هنگامی كه پرندگان از زباله ها تغذیه می كنند سموم و فلزات سنگین در بدن آنها جمع می شود كه ناباروری و از بین رفتن آنها را به دنبال دارد.

*متأسفانه امروزه پرندگان منطقه امنی برای لانه گذاری ندارند. برای مثال میش مرغ همچون پرندگانی است كه در كشور ما به سبب فقدان زیستگاه امن رو به انقراض است.

منبع:

1398/03/05
14:26:19
5.0 / 5
4561
تگهای خبر: زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه