جاده سازی در محدوده ممنوعه؛

توقف پروژه گردشگری آشوراده باورود محیط زیست، سایت پشتیبان متوقف گردید

توقف پروژه گردشگری آشوراده باورود محیط زیست، سایت پشتیبان متوقف گردید به گزارش پرشین رز سازمان محیط زیست می گوید ایجاد جاده برای سایت پشتیبان آشوراده فاقد مجوز است اما گویا این اتفاق در استان همسایه توقفی نداشته و پروژه در آن محدوده در حال اجراست.خبرگزاری مهر، گروه استان ها- زهرا بهرامی: آشوراده و توسعه گردشگری منطقه یكبار دیگر در حالی به محل مناقشه تبدیل گشته كه سازمان محیط زیست می گوید سایت پشتیبان آشوراده در ساحل بندرتركمن فاقد مجوز است اما بعضی می گویند توسعه گردشگری در مازندران به راحتی و بدون دخالت سازمان و با مجوزهای اداره كل اتفاق می افتد.
آذرماه سال ۱۳۹۳ و در مسافرت استانی رئیس جمهور بود اجرای طرح گردشگری آشوراده از جانب حسن روحانی وعده داده شد. وعده ای كه می رفت آخر دو دهه متروكه بودن آشوراده شود اما به سرعت به مناقشه ای جدی بین دوستداران طبیعت و موافقان اجرای طرح های گردشگری تبدیل شد.
این مناقشات، مسئولان سازمان حفاظت از محیط زیست، میراث فرهنگی و استانداری گلستان را پای میز مذاكره نشاند تا برای انجام مطالعات و اجرای طرح گردشگری مطابق با ضوابط محیط زیست تفاهم نامه امضا كنند.
اما این آخر ماجرا برای اجرای طرح گردشگری آشوراده نبود و در مرداد ماه ۹۴ اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور در مسافرت به گلستان، یكبار دیگر اجرای طرح گردشگری آشوراده را وعده داد و چند روز بعد از آن، كمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی هم آنرا (اجرای طرح گردشگری آشوراده) مصوب كرد.

حالا وعده رئیس جمهور برای اجرای طرح گردشگری آشوراده پا به سن ۶ سالگی می گذارد و همچنان خبری از اجرای طرح گردشگری آشوراده نیست. طرح سایت پشتیبان آشوراده كه قرار بود بار ساخت و سازهای سنگین در جزیره آشوراده را در ساحل بندرتركمن به دوش بكشد با دستور سازمان حفاظت از محیط زیست متوقف است.
سایت پشتیبان مجوز نداشت طرح متوقف شد
معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی محیط زیست در گفتگو با خبرنگار مهر دلیل توقف این طرح را نداشتن مجوز از سازمان حفاظت از محیط زیست اعلام و اظهار نمود: بر مبنای درخواست استان گلستان طرح طبیعت گردی آشوراده بیشتر از ۱۰ یا ۱۲ سال در حال بررسی، مكاتبه و پیگیری است و در نهایت سال قبل توافقاتی انجام شد.
مسئولان استان گلستان تصور می كردند چون سایت پشتیبان و … در داخل جزیره آشوراده نیست شروع كردند به اجرای طرح ها بدون اینكه سازمان حفاظت محیط زیست در جریان جزئیات كار باشد حمید ظهرابی بیان كرد: بارگذاری های سنگینی كه در ابتدا درخواست شده بود در آشوراده اتفاق بیفتد مثل هتل، استخر، شهربازی، بازارچه و سایر فعالیت هایی كه به ساخت و سازهای گسترده نیاز داشت، به درخواست سازمان حفاظت محیط زیست قرار شد از برنامه حذف و به شهر بندرتركمن منتقل شود.
وی اضافه كرد: مسئولان استان گلستان تصور می كردند چون سایت پشتیبان و … در داخل جزیره آشوراده نیست شروع كردند به اجرای طرح ها بدون اینكه سازمان حفاظت محیط زیست در جریان جزئیات كار باشد.
معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان محیط زیست خاطرنشان كرد: متأسفانه جاده ای كه راه اندازی می كردند در حریم تالاب قرار داشت و به نظر می آید می خواستند اسكله ای به سمت دریا ایجاد كنند؛ كه هیچ كدام با سازمان حفاظت محیط زیست هماهنگ نشده بود.

وی افزود: وظیفه قانونی ما بود كه جلوی آنرا بگیریم از راه ستاد به محیط زیست مازندران و گلستان مكتوب اعلام كردیم جلوی فعالیت بدون مجوز در حریم تالاب را بگیرند.
اصرار ما بر توسعه گردشگری آشوراده
در همین زمینه اما نماینده مردم علی آبادكتول در مجلس شورای اسلامی در گفتگو به خبرنگار مهر اظهار نمود: روزی كه كلنگ سایت پشتیبان در ساحل بندرتركمن بر زمین زده شد به استاندار وقت اعتراض كردم چونكه اعتقاد داشتم كلنگ باید در آشوراده زده می شد تا مالكیت استان بر آشوراده اثبات می شد.
جاده ای كه در ساحل بندرتركمن و در محدوده پناهگاه حیات وحش و تالاب میانكاله راه اندازی شده خارج از توافق سازمان محیط زیست و استانداری است اسدالله قره خانی اظهار داشت: بحث ما در سال های گذشته اثبات مالكیت بر آشوراده بوده است اما كلنگ طرح در بندرتركمن زده می شود؛ خطای اصلی همین جا بود چون كه ما در سواحل بندرتركمن رستوران و … داشتیم اما اصرار ما بر توسعه گردشگری آشوراده بوده و هست.
وی اضافه كرد: پاسخ استاندار وقت گلستان این بود كه نیروی دریایی نبود، در آشوراده مصالح نداشتیم و اسكله نداریم؛ همان زمان هم اعلام كردم برای توسعه گردشگری منطقه باید كلنگ در جزیره آشوراده زده می شد اما متأسفانه این كار انجام نشد و مسئولان در استانداری گلستان اعلام نمودند تمام قول ها و مجوزها را گرفته ایم.
بنابر اظهارات قره خانی مسئولان استانداری گلستان در حالی مدعی هستند كه مجوزهای لازم برای اجرای طرح سایت پشتیبان آشوراده از اداره كل حفاظت از محیط زیست گلستان دریافت شده كه عده ای نامه امیر عبدوس، مدیركل سابق محیط زیست گلستان را عرضه طریق می دانند نه مجوز و معتقدند صدور مجوز برای این طرح جزو اختیارات اداره كل نبوده است.
مدیركل حفاظت از محیط زیست گلستان در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: توافق بین سازمان حفاظت از محیط زیست و استانداری گلستان برای اجرای طرح گردشگری در ۲۲ هكتار از اراضی آشوراده انجام و در حال طی مراحل قانونی نظیر تنظیم قرارداد و دریافت ضمانت نامه ها است و هنوز در آشوراده هیچ فعالیتی اتفاق نیفتاده است. محمدرضا كنعانی اضافه كرد: جاده ای كه در ساحل بندرتركمن و در محدوده پناهگاه حیات وحش و تالاب میانكاله راه اندازی شده خارج از توافق سازمان و استانداری گلستان است. وی افزود: آنچه اتفاق افتاده تخریب تالاب و پناهگاه است و مطابق با قانون تالاب ها جرم است و دكتر كلانتری، رئیس سازمان دستور اكید بر توقف طرح تا تعیین تكلیف مبحث را داده اند. مدیركل محیط زیست گلستان با تاكید بر اینكه راه اندازی جاده خارج از توافق بین سازمان و استانداری انجام شده است، اظهار داشت: بر مبنای بررسی ها هیچ مجوزی برای راه اندازی جاده مذكور صادر نشده است و صدور مجوز خارج از اختیارات این اداره كل بوده است.
وی خاطرنشان كرد: باید مبحث آشوراده و جاده را از هم تفكیك نماییم و بازهم تاكید می كنم جاده خارج از توافق استانداری و سازمان است و جاده از نظر سازمان هنوز مجوز دریافت نكرده است. وی در پاسخ به اینكه چرا ۶۰۰ متر جاده راه اندازی شده و محیط زیست گلستان اقدامی انجام نداده است، هیچ پاسخی عرضه نكرد و اظهار بی اطلاعی از علت این امر نمود. كنعانی در انتها تصریح كرد: از راه معاونت محیط زیست دریایی و تالاب های سازمان پیگیر تعیین تكلیف مبحث هستیم و مقرر شده است تا جلسه ای با حضور استانداری گلستان، ادارات كل حفاظ محیط زیست گلستان و مازندران و معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان برگزار گردد.
به هر تقدیر حالا توپ توقف طرح پشتیبان آشوراده و اجرایی نشدن طرح طبیعت گردی آشوراده در زمین سازمان حفاظت محیط زیست و در عین حال ادامه كار در میانكاله است اما شواهد و قرائن موجود گویای بی تدبیری مدیران تصمیم گیر در استانداری گلستان در تعلل در اجرای طرح قانونی طبیعت گردی آشوراده و كلنگ زنی سایت پشتیبان به جای اجرای طرح گردشگری آشوراده مشهود است.

1398/03/11
15:45:10
5.0 / 5
4349
تگهای خبر: آب , باد , بازار , برگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه