پرمصرف ترین مناطق كشور مشخص شدند

پرمصرف ترین مناطق كشور مشخص شدند به گزارش پرشین رز با انتشار نقشه، استان های خوش مصرف و پرمصرف برق كشور در روز دهم تیرماه مشخص شدند؛ همینطور به قول سخنگوی صنعت برق، مصرف برق منطقه تهران شامل قم، تهران و البرز با افزایش قابل ملاحظه ای از مرز ۱۰ هزار مگاوات گذشته و هم اكنون استان های كردستان، سیستان و بلوچستان و غرب مازندران هم برق بیشتری از سطح تعیین شده مصرف می كنند.


به گزارش پرشین رز به نقل از ایسنا، بنا بر اعلام توانیر، نقشه مصرف امروز ۱۰ تیر ماه نشان داد كه استان های سیستان و بلوچستان، گیلان، همدان، كردستان و منطقه غرب مازندران جزو مناطق پرمصرف كشور و در محدوده قرمز مصرفی قرار دارند.رنگ قرمز در این نقشه نشان دهنده مناطقی است كه میزان مصرف برقشان به بیش از اندازه مجاز رسیده است. ازاین رو ضروریست ساكنین این نواحی با كاهش حداقل ۱۰ درصد از برق مصرفی خود شرایط را برای تداوم تأمین برق پایدار در این بخش ها امكان پذیر كنند. در این نقشه رنگ زرد، نشان دهنده مناطقی است كه مصرف برق آنها رو به افزایش است.
الان خراسان رضوی شمال كرمان، بوشهر، خوزستان ایلام، كرمانشاه و زنجان در محدوده زرد قرار دارند.
مشتركان در این مناطق می توانند با كاهش حداقل ۵ درصد از میزان برق مصرفی خود، در وضعیت سبز و پایدار قرار گیرند. نقاط سبز در نقشه استان هایی را با مصرف متعادل و عادی نشان داده است و مبین آن است كه مشتركان در این مناطق با صنعت برق همكاری بیشتری دارند.
بر اساس این گزارش، مشتركان می توانند برای كاهش میزان مصرف برق در پیك روزانه كه از ساعت ۱۲ تا ۱۶ تعیین شده است از دور كند كولرهای آبی استفاده، كولرهای گازی و سایر وسایل سرمایشی را روی درجه ۲۴ تنظیم كنند.
همینطور مشتركان با عدم استفاده همزمان از وسایل برقی پرمصرف مانند اتو، جارو برقی، ماشین ظرفشویی و لباسشویی در ساعت های مذكور و یا انتقال آن به ساعت های پایانی شب یا اوایل صبح، می توانند در كاهش مصرف برق نقش بسزایی داشته باشند.
در این راستا، مصطفی رجبی مشهدی، با اشاره به این كه پیك مصرفی فعلی كشور به ۵۲ هزار و ۶۰۰ مگاوات رسیده است، عنوان كرد: بر مبنای پیشبینی صورت گرفته، این رقم تا آخر اوج مصرف امروز (ساعت ۱۶) به حدود ۵۴ هزار مگاوات خواهد رسید كه به مشتركان برق كشور سفارش می نماییم نسبت به كاهش مصرف خود اقدام نمایند.
وی با تاكید بر این كه نیاز مصرف برق كشور در روز چهارم تیرماه به ۵۹ هزار مگاوات رسیده بود، اظهار داشت: با اجرای برنامه های مدیریت مصرف حدود ۳۹۰۰ مگاوات میزان مصرف كاهش پیدا كرد كه باید از همكاری مناسب صنایع، بخش كشاورزی و مشتركان تجاری و خانگی برای كاهش میزان مصرف تشكر كرد.
بنا بر اعلام وزارت نیرو، رجبی مشهدی در انتها تصریح كرد: بر مبنای پیشبینی سازمان هواشناسی میزان دمای هوا هفته آینده افزایش قابل ملاحظه ای خواهد داشت، ازاین رو از تمامی مشتركان می خواهیم با كاهش مصرف خود بخصوص در ساعات ۱۲ تا ۱۶ و همكاری با صنعت برق بتوانیم تابستان امسال را با كمترین مشكل سپری نماییم.
یزد و تبریز پرمصرف ترین مناطق كشور
از جانب دیگر، معاون هماهنگی توزیع توانیر با اشاره به افزایش هفت درصدی پیك امسال نسبت به سال گذشته، گفته است: بر مبنای ارزیابی صورت گرفته امسال شاخص انرژی هم حدود دو درصد افزایش مصرف را تجربه كرده ایم.
غلامعلی رخشانی مهر با تاكید بر این كه بیش ترین مصرف برق امسال مربوط به چهارم تیرماه بوده است، عنوان كرد: اوج مصرف این روز به حدود ۵۹ هزار مگاوات رسیده بود كه حدود سه هزار و ۹۰۰ مگاوات از این رقم مدیریت مصرف شده و ۵۵ هزار و ۱۰۰ مگاوات هم تولید و به شبكه تزریق شده است.
معاون هماهنگی توزیع توانیر تصریح كرد: از آغاز سال جاری تابحال یزد و تبریز بیشترین مصرف برق را تجربه كرده و پرمصرف ترین مناطق كشور بوده اند.
رخشانی مهر خاطرنشان كرد: افزایش محسوس دمای هوا، عدم توجه به الزامات مدیریت مصرف و الگوهای اعلام شده و همینطور رونق بخش تولید در سال جدید و استفاده بیشتر از انرژی منجر به افزایش مصرف برق در این مناطق شده است.
وی با تاكید بر این كه هشت برنامه مدیریت مصرف برای پیك تابستان ۹۸ در نظر گرفته شده است، اظهار داشت: در این بین تنها دو برنامه قیمت محور و سایر برنامه ها پاداش محور است؛ به صورت مثال اگر كشاورزان چاه های آب خویش را در چهار ساعت اوج مصرف خاموش كنند؛ مابقی ۲۰ ساعت برق مصرفی آنها به صورت مجانی محاسبه شده و اگر این رویه را در طول یك ماه رعایت نمایند در انتها ماه پاداشی برای آنها هم در نظر گرفته خواهد شد.
معاون هماهنگی توزیع توانیر به مدیریت مصرف برق ادارات هم اشاره نمود و اضافه كرد: اگر ادارات از ساعت ۱۱ تا سه بعدازظهر برق مصرفی خویش را كاهش دهند پاداش برای آنها در نظر گرفته خواهد شد.
رخشانی مهر تصریح كرد: از طرفی در استان های كه ساعات كاری آنها تغییر كرده باید بعد از تعطیلی ادارات ۸۰ درصد مصرف برق آنها كاهش پیدا كند تا ما هم بتوانیم برق مطمئنی را برای سایر نقاط كشور فراهم نماییم. زمانی كه یك مجموعه خدماتی فعال نیست، ضرورتی وجود ندارد كه سیستم های سرمایشی و روشنایی آن فعال باشد.1398/04/10
20:03:46
5.0 / 5
4849
تگهای خبر: آب , خدمات , سرما , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه