استارتاپ ها به كمك محیط زیست بیایند

استارتاپ ها به كمك محیط زیست بیایند پرشین رز: مدیر كل دفتر زیست بوم های دریایی سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: با استفاده از سنجش از دور و كمك استارتاپ ها می توانیم با سرعت بیشتری محیط زیست را پایش و برای محافظت از آن بموقع وارد عمل شویم.به گزارش پرشین رز به نقل از ایسنا داوود میرشكار در گردهمایی استارتاپ ها و شركت های دانش بنیان در حوزه فضایی با اشاره به بهره برداری از دانش سنجش از دور در پایش و حفاظت از محیط زیست دریایی همین طور ارائه نیازهای سازمان حفاظت محیط زیست در این خصوص اظهاركرد: سنجش از دور به سبب سهولت دسترسی به داده ها و به روز بودن حائز اهمیت می باشد.

مدیر كل زیست بوم دریایی اضافه كرد: دستكاری بشر در خورها و جنگل های حراء كه مكان زندگی خیلی از گونه های جانوری و گیاهی است را مورد تهدید قرار داده است. قسمتی از این جنگل ها از بین رفته اند كه البته با انجام یك سری اقدامات در بعضی مناطق احیاء شده اند.

میر شكار اشاره كرد: نیاز است با استفاده از سنجش از دور و پهپادها مناطقی كه مستعد كاشت درخت حراء هستند، شناسایی شوند.

وی با اشاره به سایر موارد استفاده از سنجش از دور اظهار داشت: پایش و سرشماری گونه های دریایی، انواع ماهیان، لاك پشت ها و پستانداران دریایی و شناخت زیستگاه ها و منبع تغذیه ای و تولید مثل آنها، ردیابی ماهواره ای مسیر تردد جانوران و شناسایی آلودگی دریا، شوری و كروفیل ها از دیگر موارد استفاده از این فنآوری در بخش دریایی است.

میرشكار افزود: پایش و تعیین وسعت پدیده های طبیعی كه گونه های اقتصادی و در معرض انقراض را تهدید می كند نیز به كار می آید. بعنوان مثال فیتوپلانكتون ها كه در شرایط مناسب با مصرف اكسیژن رشد می كنند و سبب بروز پدیده كشند قرمز می شوند، خیلی از گونه های جانوری آبزی را از بین می برند البته بعضی از این كشندها برای انسان نیز مسمومیت ایجاد می كنند.

وی افزود: سوژه پرورش ماهی در قفس و دریا نیز برای مقابله با پدیده كشند قرمز مطرح است. مدیریت این پدیده و افزایش ناگهانی آن نیز بسیار مهم می باشد برای اینكه در سال ۸۷ كشند قرمز بسیار عظیمی در خلیج فارس داشتیم كه موجب نابودی خیلی از آبزیان شد.

میرشكار اضافه كرد: شناسایی توفان های دریایی، لكه های آلوده نفتی، كنترل آنها همین طور شناسایی خروجی پساب كارخانه ها و ردیابی كانون های آلودگی در مناطق ساحلی سایر موضوعات مهمی است كه برای مدیریت آنها به همكاری با استارتاپ ها و شركت های دانش بنیان نیاز داریم.

مدیر كل زیست بوم های دریایی سازمان حفاظت محیط زیست اضافه كرد: شناخت تخلفات و بررسی مناطق تالابی كشور، كنترل سطوح آبگرفتگی خشكی و ریزگردها، تغییرات خط ساحلی و ایجاد جزایر مصنوعی و توسعه ساخت و ساز ساحلی و خشك شدن دریا نیز با تصاویر ماهواره ای با سرعت زمان بیشتری حل و رسیدگی می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست، میر شكار درانتها اظهاركرد: شناسایی محل تجمع زباله های دریایی خصوصاً پلاستیكی و فرهنگ سازی برای كاهش تولید زباله، رصد مسیر ماموریت ها، انتقال اطلاعات و اعلام آگهی به صورت لحظه ای، پایش جنگل ها در مناطق چهارگانه و كنترل آتش سوزی ها از دیگر موارد مهمی است كه با استفاده از سنجش از دور و كمك استارتاپ ها می توانیم تصمیم درست و به موقعی در مورد آنها اتخاذ نماییم.

منبع:

1398/04/19
14:35:09
5.0 / 5
4582
تگهای خبر: آب , آتش , آلودگی , حفاظت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه