به دلیل اصرار بر اجرای طرح بایوجمی انجام شد

اعلام جرم دادستان انزلی ضد رئیس سازمان محیط زیست

اعلام جرم دادستان انزلی ضد رئیس سازمان محیط زیست به گزارش پرشین رز دادستان بندر انزلی از اعلام جرم ضد رئیس سازمان محیط زیست كشور، استان گیلان و عوامل اجرای طرح احیای تالاب انزلی با فناوری نانو ذرات تیتانیوم یا همان بایوجمی اطلاع داد.خبرگزاری مهر، گروه استان ها: چند وقتی است كه اجرای طرحی برای احیای تالاب به گل نشسته انزلی نقل محافل استان گیلان بخصوص فعالان و دوستداران محیط زیست این استان و حتی كشور شده است.
احیای تالاب انزلی با فناوری نانو ذرات تیتانیوم یا همان بایوجمی معروف در بین فعالان محیطی زیستی و رسانه ای، طرحی كه به قول خیلی از كارشناسان این حوزه بخاطر استفاده از مواد شیمیایی، خطرناك بوده و علاوه بر از بین بردن زیستمندان تالاب انزلی خطرات جبران ناپذیری برای سلامت مردم منطقه دارد چیزی است كه محیط زیست آنرا قبول نداشته و مدعی است این طرح كارشناسی شده و نتایج خوبی هم در محوطه در حال آزمایش در زمینه احیای تالاب انزلی و از بین بردن رسوبات ته نشین شده در آن به دست آمده است.
در این میان خبرگزاری مهر هم به واسطه رسالت خود و اهمیت مبحث مورد نظر در تاریخ ۲۵ اسفند ماه سال قبل http: //mehrnews.com/news/۴۵۶۳۷۲۷ گزارش مفصلی در این زمینه و با گفتگو با كارشناسان و مسئولان مربوطه منتشر كرد، از آن پس اغلب رسانه های مجازی و فعالان محیط زیست حتی مسئولان شهرستان انزلی و استان به این مورد واكنش نشان داده و خواهان بررسی و تحقیق بیشتر درباره اجرا، اثرات و جوانب استفاده از این طرح شدند تا جایی كه در تاریخ ۲۰ خرداد ماه امسال خبری در رسانه های استان گیلان منتشر گردید كه بر مبنای آن دادستان عمومی و انقلاب شهرستان انزلی با ورود به پرونده اجرای طرح احیای تالاب انزلی با فناوری نانو ذرات تیتانیوم دستور توقف این طرح را تا عرضه نظرهای كارشناسی به اداره كل محیط زیست استان گیلان ابلاغ نمود. حتی امام جمعه بندر انزلی هم در دیدار ۱۲ خرداد ماه خود با مدیركل محیط زیست استان گیلان با اشاره به نظرات كارشناسان این حوزه و همینطور دغدغه مردم و فعالان محیط زیستی خواهان توقف اجرای طرح بایوجمی شده بود.

در مقابل اما همچنان مسئولان اداره كل محیط زیست استان گیلان بر نظر خود در خصوص بی خطر بودن این طرح تاكید داشتند. ۹ تیر ماه امسال بود كه با دعوت مدیركل محیط زیست گیلان از خبرنگاران و فعالان رسانه ای كشور، بدون حضور خبرنگاران استانی در یك تور یك روزه در تالاب انزلی، توضیحات درباره چگونگی اجرای این طرح و نتایج اولیه آن عرضه شد، جلسه ای كه با حواشی بسیاری در فضای رسانه ای استان گیلان همراه بود و حتی برخی از خبرنگاران فعال محیط زیست خبرگزاری های كشوری هم با اطلاع از محتوای این نشست از حضور در آن خودداری كردند.
اما ماجرای اجرای طرح بایوجمی تنها به همین جا ختم نشد و ۳۱ تیر ماه امسال هم انتشار خبری در فضای مجازی استان در خصوص ممانعت دانشگاه گیلان از برگزاری نشست علمی تخصصی «طرح های احیای تالاب بین المللی انزلی، دورنما و چالش ها» كه از روزهای پیش اعلام شده بود باردیگر این طرح را بر سر زبان ها انداخت. موضوعی كه رئیس بسیج اساتید استان گیلان درباره آن در جمع خبرنگاران اعلام نمود: با وجود دریافت مجوزهای لازم در ارتباط با برگزاری این نشست علمی و تخصصی، اما مسئولان دانشگاه گیلان از برگزاری آن بدون عرضه هیچ دلیل و توضیحی خودداری كردند.
اما از جانب دیگر روابط عمومی دانشگاه گیلان با انتشار پیامی دلیل اصلی ممانعت از برگزاری این جلسه را عدم دریافت مجوز برای برگزاری این نشست از جانب مسئولان مربوطه عنوان نمود و اظهار داشت: دانشگاه گیلان بعنوان یكی از دانشگاه های برتر در نظام های رتبه بندی بین المللی در طول سال های گذشته همواره مجری برگزاری كرسی های آزاد اندیشی، كرسی های نظریه پردازی و نشست های علمی و تخصصی در ارتباط با موضوعات مختلف بوده و سیاست مدیریت دانشگاه در ارتباط با برنامه هایی كه تابحال در این دانشگاه اجرا شده گواه بر این مورد است.

كش و قوس های مربوط به اجرای یا عدم اجرای طرح بایوجمی دیشب با انتشار خبر دیگری در فضای مجازی استان گیلان وارد فاز جدید شد. خبری كه دادستان عمومی و انقلاب شهرستان بندر انزلی در گفتگویی به آن اشاره نمود و از اعلام جرم ضد عیسی كلانتری رئیس سازمان حفاظت محیط زیست كشور و معاون رئیس جمهور و مسئولان استانی اجرایی این طرح اطلاع داد.
در این گفتگو آمده علاوه بر رئیس سازمان محیط زیست كشور دادستان انزلی ضد قربانعلی محمدپور مدیركل حفاظت محیط زیست استان گیلان، فرشید سهیلی مجری طرح مشهور به بایوجمی در تالاب انزلی و عبدالرضا كرباسی ناظر طرح بایوجمی به افترا تخریب محیط زیست، تضییع حقوق بیت المال و نشر اكاذیب در مورد پروژه ای با هدف زیست پالایی تسریع یافته به جهت كاهش عمق لجن و افزایش حجم آبگیری تالاب انزلی مشهور به بایوجمی اعلام جرم كرده است.
در متن گفتگو دادستان انزلی با خبرگزاری صداوسیما آمده است:
احیای تالاب با روش زیست پالایی یا همان بایوجمی، برخلاف نام آن یك روش بی خطر نیست و استفاده از نانو ذرات دی اكسید تیتانیوم به همراه كلرید نقره نشان داده كه باوجود ادعای مجری و موافقین، روشی پر خطر و نگران كننده است.
حالا باید دید این درخواست دادستان انزلی به كجا خواهد رسید، آیا باز هم مدیران اداره كل محیط زیست استان گیلان كه علاوه بر طرح بایوجمی در ماه های گذشته به خاطر ورود پسماندهای شیمیایی پتروشیمی به رودبار با مشكل روبرو شده بودند باز ادعای بی خطر بودن این طرح را دارند یا نه؟


منبع:

1398/05/04
14:08:35
5.0 / 5
4497
تگهای خبر: آب , آزاد , برگ , حفاظت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه