ابتكار هنرمندان اصفهانی برای اخطار نسبت به گرمایش جهانی

ابتكار هنرمندان اصفهانی برای اخطار نسبت به گرمایش جهانی به گزارش پرشین رز دایره ای از دانه های زرد كاج، تنیده در هم، دورِ تنه تنومند این درخت، به زبانِ هنرِ محیطی می گوید: گرمایش زمین را جدی بگیرید.


فولادشهر، شهر كاج ها و البته ساختمان های بلند است؛ گوشه ای از این شهر، بامداد امروز، كنار یك درختِ كاج، برخی از هنرمندان و هنرجویان، دورهم جمع شدند تا پیام دانه های كاج را به عموم مردم برسانند.
پریچهر نظامی، نقاش و مدرس آموزشگاه كه این هنر محیطی را بعنوان مبحث رساله خود برگزیده، به خبرنگار ایسنا اظهار داشت: نیمه دوم سده بیستم، هنرمندان به دو دسته تقسیم شدند؛ عده ای كه دست به تولید و فروش آثاری مثل نفس هنرمند و... زدند و عده ای دیگر، كه هنرشان را از نظام موزه و گالری خارج كردند و به پابلیك آرت یا هنر عمومی روی آوردند.
وی افزود: آنها معتقد بودند كه با این شیوه، یك فرد عادی و عامی به اندازه یك رئیس جمهور از اثر هنری بهره می برد و عرضه آن محصول هنری در گرو استفاده از فضاهای سرمایه داری و در خدمت موزه و گالری نیست و خریدوفروش نمی گردد. چون معمولاً در گالری ها آثار به شكل سفارشی خلق می شوند، سرمایه دار آنرا می خرد و بعد هم با قیمت بیشتری به فروش می رساند و به این شكل هنر از بین می رود.
وی افزود: پابلیك آرت یا هنر عمومی بعدها به زیرشاخه هایی مثل لند آرت، پرفورمنس آرت و... تقسیم شد و كاری كه امروز من به همراه سیما فلاحی، سهیل پناهپوری، دلارام یزدان پرست، مهدیه خردمند، دنیا ملكی، محمد ناصری، كیانا شریفی، یزدان احمدی، فائزه صبوری، رضا خلیلی، آرین فلاحی، فادیا شیرازی، زهرا جوكار، نسترن رشادی، محمد حسین توكلی و آیدا سوادكوهی در فولادشهر انجام دادیم، یك لند آرت یا هنر محیطی بود.
نظامی خاطرنشان كرد: ما دانه های كاج را به رنگ زرد آغشته كردیم، چون زرد، یكی از گرم ترین رنگ هاست و برای انتقال پیام اخطار از آن استفاده می شود. سپس این دانه ها را دایره وار دور یك درخت كاج چیدیم. دایره، به این علت كه بازگشتی به دوران ماقبل مدرن داشته باشیم چون در دوران معاصر و پسامدرن، مربع جای دایره را گرفته اما تا پیش از آن، این دایره بود كه در هنر گرامی داشته می شد.
وی ادامه داد: در واقع با این حركت، هم هنر همگانی را به مردم معرفی كردیم و هم نسبت به گرم شدن زمین، اخطار دادیم. امكان دارد تا یك ساعت بعد اثری از این هنر باقی نمانده باشد اما مهم این است كه ما پیام كاج ها را به مردم رساندیم.


1398/05/18
16:22:19
5.0 / 5
4791
تگهای خبر: برگ , سرما
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه