تهدید زندگی خزر با دستگاه های قدیمی استخراج نفت، اراده سیاسی برای حفاظت محیط زیست خزر وجود ندارد

تهدید زندگی خزر با دستگاه های قدیمی استخراج نفت، اراده سیاسی برای حفاظت محیط زیست خزر وجود ندارد به گزارش پرشین رز معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان محیط زیست كشور اظهار داشت: آلودگی های زیست محیطی زندگی خزر را تهدید می كند.


به گزارش پرشین رز به نقل از ایسنا، عیسی كلانتری بامداد امروز در همایش گرامیداشت روز دریای خزركه در سالن همایشات میزبان بابلسر برگزار شد، با اشاره به اینكه تغییرات اقلیمی كمترین تاثیر را در چند ساله گذشته در بین دریای های جهان برای دریای خزر در حوزه تبخیر آب و بارندگی داشته است، اظهار نمود: استخراج نفت با دستگاه های قدیمی طی ۱۰۰ سال قبل همراه با ایجاد آلودگی های زیست محیطی زندگی خزر را تهدید می كند.
وی با اشاره به اینكه گردهمایی ها و تصویب كنوانسیون ها در حوزه محیط زیست تعارفی بیش نیست، خاطرنشان كرد: بدون توجه به زیر ساخت های محیط زیستی نمی توان گلایه ای از آلودگی ها در دریای خزر داشت.
رئیس سازمان محیط زیست كشور با تاكید بر اینكه هنوز آلودگی خزر به حدی نرسیده كه غیر قابل برگشت باشد، اظهار داشت: مصمم بودن در پاكسازی خزر با هماهنگی كشورهای همسایه حاشیه دریا می تواند وضعیت بهتری را رقم بزند.
كلانتری تصریح كرد: متاسفانه تصویب كنوانسیون ها در مرحله اجرایی قرار نگرفته و خزر از آلودگی های انسانی می میرد.
معاون رئیس جمهوری در ادامه اضافه كرد: زباله و شیرآبه های حاشیه دریای خزر سبب شده تا زیست جانوران و حیوانات دریایی محدود و تهدید شود.
وی با اشاره به اینكه طمع و نا آگاهی شهروندان در حفظ محیط زیست سبب نابودی دریای خزر می شود، اظهار داشت: امروز دریای خزر به مقصد اصلی سموم كشاورزی كشورهای حاشیه تبدیل گشته است و هیچ قدمی برای پیشگیری از وضع موجود كه سبب بدتر شدن حال خزر شد، انجام نگرفته است.
رئیس سازمان محیط زیست كشور با اشاره به اینكه عزم جدی برای اجرای كنوانسیون حفاظت محیط زیست تهران برای همه ما وجود ندارد، خاطرنشان كرد: بیشترین صدمه و آلودگی در دریای خزر ناشی از فعالیت های نفتی، لوله كشی های نفتی و گازی در بستر دریا است.
كلانتری اظهار داشت: تكنولوژی های به روز دنیا امكان دارد گاهی مخرب باشد اما همین تكنولوژی با استفاده از علم روز می تواند خزر را كه در معرض آلودگی بیشتر قرار گرفته، نجات دهد.
معاون رئیس جمهوری تصریح كرد: تنها نقطه امید در حفاظت از محیط زیست دریای خزر این است كه آلودگی ها را به حداقل برسانیم و در این راه نیاز است با مسائل خزر، علمی برخورد شود.
وی ادامه داد: اراده سیاسی برای حفاظت محیط زیست خزر وجود ندارد ازاین رو امروز در چنگال سوء بهره برداری و طمع زیاد كشورهای حاشیه است.
رئیس سازمان محیط زیست كشور با اشاره به اینكه كشورهای حاشیه خزر با رابطه بیشتر باید بر در اجرای پروتكل های كنوانسیون حفاظت دریای خزر تلاش كنند، تصریح كرد: خزر را می توان نجات داد در صورتیكه فشار وارد شده بر تولید بیشتر از آن گرفته شود چونكه به سختی نفس می كشد.
1398/05/25
11:15:15
5.0 / 5
4116
تگهای خبر: آب , آلودگی , بارندگی , برگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه