فراز و فرودهای لایحه منع حیوان آزاری

فراز و فرودهای لایحه منع حیوان آزاری به گزارش پرشین رز در كشور ما هر از گاهی فیلم هایی ناراحت كننده از حیوان آزاری در شبكه های اجتماعی دست به دست می شود و واكنش عموم افراد را به دنبال دارد. نبود قانونی برای پشتیبانی از حقوق حیوانات و نامعلوم بودن سرانجام لایحه مقابله با حیوان آزاری شاید از نخستین موضوعاتی باشد كه بعد از انتشار این گونه فیلم ها به ذهن می رسد. سیدضیاءالدین خرمشاهی -حقوقدانی كه مبادرت به تدوین این لایحه كرده است- توضیح داده كه این لایحه بعد از فراز و نشیب های بسیار هم اكنون به معاونت حقوقی ریاست جمهوری رسیده اما گویا اراده كافی برای تصویب آنرا ندارد.به گزارش پرشین رز به نقل از ایسنا، لایحه مقابله با حیوان آزاری حدود سه سال قبل تدوین شد و در دولت یازدهم به تصویب رسید اما نتوانست به مجلس راه یابد و برای مدتی مسكوت باقی ماند. در این لایحه ضمن تعریف حیوان آزاری و مشخص كردن مصادیق آن، مجازات هایی برای كسانی كه مبادرت به حیوان آزاری می كنند در نظر گرفته شده است.

سیدضیاءالدین خرمشاهی در گفت و گو با ایسنا روند تدوین این لایحه را شرح داد و با اشاره به اینكه متاسفانه حیوان آزاری یكی از واژگانی است كه در نظام حقوقی ایران تعریف نشده و به تبع آن برای رفتارهای حیوان آزارانه هم جرم انگاری نشده است، اظهار نمود: برای تعریف حیوان آزاری لازم بود ابتدا عبارت «حقوق حیوانات» تعریف شود. ازاین رو طی سال ۹۵ نخستین جلسات برای تدوین لایحه مقابله با حیوان آزاری تشكیل شد و متاسفانه متوجه شدیم كه سازمان حفاظت محیط زیست بعنوان دستگاه متولی دغدغه ای در این زمینه ندارد. در آن زمان تنها دفتر مشاركت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست از تدوین لایحه مقابله با حیوان آزاری حمایت كرد اما تدوین این لایحه در سایر بخش های این سازمان گاها با مخالفت و عدم استقبال روبه رو شد.

این استاد حقوق حیوانات كمیسیون حقوق بشر اسلامی با اشاره به اینكه حیوانات به چند دسته طبقه بندی می شوند، اظهار داشت: یك سری حیوانات وحشی هستند كه متولی حفاظت از آنها سازمان حفاظت محیط زیست است. متولی دام و حیواناتی كه به مصرف خوراكی می رسند سازمان دامپزشكی است البته این سازمان وظیفه نظارت بر بهداشت حیوان از حیث سلامت انسان را دارد نه از نظر حقوق حیوانات. درباره حیوانات بلاصاحب هم طبق قانون شهرداری ها، شهرداری وظیفه كنترل جمعیت آنها را عهده دار است. در نظام حقوقی ما حیوانات خانگی هیچ گونه متولی ندارند.

وی خاطرنشان كرد: باید این نكته را در نظر داشت كه حیوان آزاری مصادیق مختلفی دارد و فقط نسبت به حیوانات خانگی اتفاق نمی افتد. برای مثال ماهیگیری به وسیله انتقال نیروی برق در استخرها و رودخانه ها كه باعث مرگ دسته جمعی برخی از ماهی ها و حتی آبزیان غیر خوراكی می شود هم جزو مصادیق حیوان آزاری است.
مقاومت سازمان محیط زیست در مقابل تدوین لایحه پشتیبانی از حقوق حیوانات
خرمشاهی با اشاره به اینكه خیلی از اقدامات سازمان حفاظت محیط زیست همچون صدور مجوز برای شكار و صید مصادیقی از حیوان آزاری است، اظهار داشت: بنابراین برخی افراد در سازمان حفاظت محیط زیست از ابتدا در مقابل تدوین لایحه مقابله با حیوان آزاری مقاومت می كردند.

این حقوقدان در ادامه با اشاره به اینكه مطالبات مردمی و پیشتازی برخی هنرمندان سبب شد كه تدوین چنین لایحه ای به صورت جدی پیگیری شود، اظهار نمود: بعد از برگزاری چندین جلسه كارشناسی با شهرداری، سازمان دامپزشكی، نهادهای مردمی و سایر دستگاه های مسئول به این نتیجه رسیدیم كه كشور به شدت نیازمند قانون پشتیبانی از حقوق حیوانات است و از جانب دیگر تدوین و تصویب این قانون بسیار زمانبر است ازاین رو تصمیم گرفتیم كه در كوتاه ترین زمان لایحه ای بعنوان ماده واحده ممنوعیت حیوان آزاری تدوین و آنرا از راه دولت به مجلس عرضه نماییم و جلوی این گونه رفتارهای آزار دهنده اجتماعی كه باعث اختلال در روح و روان افراد جامعه می شود را بگیریم و بعد از آن به سراغ تدوین لایحه ای جامع برویم.
ایده های دست نیافتنی برخی فعالان حقوق حیوانات
این استاد حقوق حیوانات كمیسیون حقوق بشر اسلامی با اشاره به اینكه نمایندگان نهادهای مردمی محیط زیستی هم در این جلسات حضور داشتند، خاطرنشان كرد: بعضی از آنها ایده هایی دست نیافتنی داشتند. برای مثال می گفتند كه باید پرواز هواپیماها از روی زیستگاه های حیات وحش ممنوع شود این در حالیست كه چنین نظراتی قابل تحقق نیست و باید واقع بینانه نگاه نماییم.

خرمشاهی اضافه كرد: لایحه ممنوعیت حیوان آزاری توسط معصومه ابتكار - رئیس وقت سازمان حفاظت محیط زیست - به دولت برده شد و من شخصا در كمیسیون لوایح دولت شركت و از آن دفاع كردم و در دولت به تصویب رسید ولی به علت اینكه مجازات هایی برای متخلفان در آن پیشبینی شده بود و جنبه كیفری داشت به قوه قضاییه ارجاع داده شد تا درباره آن اظهار نظر كنند. بر مبنای برداشت های من قوه قضاییه هم رویكرد مثبتی نسبت به لایحه منع حیوان آزاری داشت و بعد از آن این لایحه جمع بندی شد و منتظر شدیم تا به مجلس راه پیدا كند.

به گفته این استاد دانشگاه، متاسفانه لایحه منع حیوان آزاری بعد از مدتی توسط دستگاه های دولتی كشور رها گردید و ما هر چه پیگیری می كردیم نتیجه نمی داد حتی گاهی در مقابل پیگیری های مكرر ما بعنوان نیروهای مردمی، سازمان حفاظت محیط زیست واكنش منفی نشان می داد درحالی كه پیگیری این مورد وظیفه خود سازمان حفاظت محیط زیست بود.

این استاد حقوق حیوانات كمیسیون حقوق بشر اسلامی در ادامه خاطرنشان كرد: در آن زمان یكی از پیشنهادهایی كه كمیسیون لوایح دولت داد این بود كه لایحه منع حیوان آزاری در چارچوب یكی دو ماده به قانون مجازات اسلامی الحاق شود. من به شخصه با چنین موضوعی موافقت كردم اما پیشنهاد دادم كه متن این مواد را با همكاری دستگاه های ذی ربط بنویسیم اما با چنین موضوعی موافقت نشد و مواردی كه بدون همكاری با ما برای الحاق به قانون مجازات اسلامی در نظر گرفته شده ناكارآمد و صرفا برای رفع تكلیف نوشته شده بود. از جانب دیگر فرصت وضع قانون مقابله با حیوان آزاری موردی نیست كه دائما تكرار شود. یك مرتبه مقرر است چنین اتفاقی بیفتد و باید به درستی این كار صورت گیرد ازاین رو نپذیرفتم كه متن این مواد بدون همكاری با ما نوشته شود.
تحویل پیش نویس لایحه پشتیبانی از حقوق حیوانات به معاونت حقوقی ریاست جمهوری
خرمشاهی در ادامه با اشاره به اینكه حدود پنج ماه گذشته معاونت حقوقی ریاست جمهوری دولت پس از مدت ها پیگیر این لایحه شد، خاطرنشان كرد: جلساتی با این معاونت تشكیل دادیم و متاسفانه متوجه شدیم كه برخی تصوری از لایحه منع حیوان آزاری نداشتند ازاین رو مجبور شدیم چندین جلسه دیگر برگزار نماییم و در آن درباره این لایحه صحبت نماییم همینطور در این جلسات پیش نویس این لایحه را به معاونت حقوقی دولت دادیم و به ما قول دادند كه آنرا به مجلس برسانند.
مجازات حیوان آزاری بر مبنای لایحه پشتیبانی از حقوق حیوانات چیست؟
این حقوقدان با اشاره به اینكه در لایحه منع حیوان آزاری مصادیق حیوان آزاری پیشبینی شده و با عنایت به شدت و ضعف آن مجازات ها همچون شركت در كلاس های آموزشی و مجازات زندان تا دو سال در نظر گرفته شده است، خاطرنشان كرد: ما برای نگارش این لایحه، قوانین پشتیبانی از حقوق حیوانات چندین كشور همچون كشورهای اسلامی و كشورهای اروپایی را مطالعه كرده و تلاش كرده ایم با اقتباس از آنها پشتوانه های فقهی و شرعی را هم به آن اضافه نماییم. احادیث مكرری از پیامبر اسلام (ص) وجود دارد كه در آنها به شدت مومنین را حتی از توهین كردن به حیوان برحذر دانسته اند. متاسفانه با وجود اینكه دین ما تا این حد روی مبحث حساسیت دارد اما شاهد حیوان آزاری های مكرر در كشور هستیم.
دولت اراده كافی برای تصویب لایحه منع حیوان آزاری ندارد
این استاد حقوق حیوانات كمیسیون حقوق بشر اسلامی در انتها با تاكید بر اینكه در لایحه پشتیبانی از حقوق حیوانات همه مسائل علمی، حقوقی و فقهی در نظر گرفته شده است، اظهار داشت: حیف است كه این لایحه بدون اینكه به سرانجام برسد رها شود. متاسفانه هم اكنون برداشت من این است كه دولت اراده كافی در این زمینه ندارد و این لایحه تنها با پیگیری نیروهای اجتماعی است كه پیش می رود.

منبع:

1398/06/08
10:57:00
5.0 / 5
4361
تگهای خبر: آب , باد , برگ , بهداشت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه