آخرین وضعیت یوزپلنگ های پردیسان؛

استفاده از روش های نوین جفت گیری و لقاح مصنوعی برای یوز ایرانی

استفاده از روش های نوین جفت گیری و لقاح مصنوعی برای یوز ایرانی به گزارش پرشین رز دامپزشك پارك پردیسان ضمن اشاره به آخرین اقدامات انجام شده برای باروری یوزپلنگ های پارك پردیسان اظهار داشت: هم اكنون مقرر است از روش (medical target train) برای جفت گیری طبیعی استفاده گردد. چنانچه این روش جواب نداد به سراغ روش های دیگر لقاح مصنوعی خواهیم رفت.ایمان معماریان در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینكه حدود چند ماه گذشته روی دلبر و كوشكی - یوزپلنگ های پارك پردیسان - لقاح مصنوعی با روش غیر تهاجمی انجام شد كه متاسفانه موفقیت آمیز نبود، اظهاركرد: لقاح مصنوعی غیرتهاجمی تابحال چندین بار در دنیا انجام شده اما هیچ وقت روی یوزپلنگ ها جواب نداده است اما چون این نوع از لقاح غیرمصنوعی، ریسك بسیار كمتری دارد، ترجیح دادیم كه این روش را یك دفعه امتحان نماییم. لقاح مصنوعی با روش غیرتهاجمی مانند جفت گیری طبیعی است و در آن اسپرم بدون جراحی داخل مجرای تناسلی ماده قرار می گیرد.

دامپزشك پارك پردیسان با اشاره به اینكه هم اكنون برنامه های دیگری برای بارور كردن یوزهای پردیسان داریم، اشاره كرد: تمام این برنامه ها كاملا علمی است و با كمك متخصصان خارجی انجام می شود. ما تابحال برای لقاح مصنوعی از روش هورمون تراپی و برای جفت گیری طبیعی از علایم رفتاری یوزها استفاده می كردیم تا متوجه شویم كه چه زمانی باید آنها را برای جفت گیری طبیعی به یكدیگر معرفی نماییم اما طبق برنامه ریزی هایی كه از قبل داشتیم، مقرر است كه از روش (medical target train) استفاده نمائیم. در این روش می توانیم یوزها را هر روز معاینه نماییم و متوجه شویم كه «دوره فََحْلی» یوز ماده چه موقعی است یعنی چه زمانی می تواند پذیرای یوز نر باشد و دقیقا از همان دوره برای جفت گیری طبیعی استفاده نمائیم. «دوره فحلی» در یوزپلنگ ها بسیار كوتاه است و اگر آنرا از دست دهیم امكان جفت گیری طبیعی را از دست خواهیم داد.

معماریان اضافه كرد: هم اكنون یوزپلنگ های پارك پردیسان - كوشكی، دلبر و ایران- جدا از یكدیگر نگهداری می شوند چونكه اگر در كنار هم باشند امكان دارد به هم عادت كنند و جفت گیری نكنند. یوزپلنگ ها در طبیعت نیز جدا از یكدیگر زندگی و فقط از روی علایم و نشانه ها با یكدیگر ارتباط برقرار می كنند.

وی با اشاره به اینكه ایران - یوزپلنگی كه سال قبل از قاچاقچیان حیات وحش گرفته و پردیسان انتقال داده شد - هم اكنون دو ساله و نزدیك سن بلوغ است، اظهار داشت: بدین سبب امكان جفت گیری طبیعی ایران با كوشكی نیز وجود دارد و در زمان مناسب به یكدیگر معرفی خواهند شد.

به گفته معماریان هر چه سن یوزپلنگ ها بالاتر رود كیفیت اسپرم آنها كاسته می شود، اشاره كرد: هم اكنون كوشكی ۱۲ سال سن دارد و به نسبت یوز پیری است و كیفیت اسپرم آن كاهش پیدا كرده است اما هنوز قدرت باروری دارد. یوزها در طبیعت بین ۱۰ تا ۱۲ سال عمر می كنند اما در اسارت طول عمر آنها چندین سال افزوده می شود.

دامپزشك پارك پردیسان افزود: چنانچه یوزها جفت گیری طبیعی نداشتند و روش (medical target train) نیز جواب نداد از روش تهاجمی لقاح مصنوعی استفاده می نماییم. در این روش شكم یوزپلنگ ماده باز می شود و اسپرم در رحم یا كنار تخمدان قرار می گیرد. این روش تابحال درصدی موفقیت در جهان داشته است اما باید دقت كنیم كه استفاده از روش های جدیدتر در لقاح مصنوعی ریسك بیشتری خواهند داشت.

معماریان اشاره كرد: تمام روش های باروری یوزپلنگ های پردیسان قدم به قدم جلو می رود. هم اكنون تمركز بر جفت گیری طبیعی با روش (medical target train) است و چنانچه این روش جواب نداد سراغ روش های بعدی می رویم.

وی درانتها با اشاره به اینكه هم اكنون حدود چهار سال است كه از كوشكی اسپرم گرفته و در نیتروژن مایع ذخیره می شود، اظهار داشت: از این اسپرم های ذخیره شده زمانی استفاده می شود كه یا كوشكی را از دست بدهیم یا قدرت باروری او را.
1398/06/09
19:15:22
5.0 / 5
4505
تگهای خبر: پارك , پزشك , حیات وحش , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه