ذخیره گاه های زیستكره كشور دارای برنامه عملیاتی مدون شدند

ذخیره گاه های زیستكره كشور دارای برنامه عملیاتی مدون شدند به گزارش پرشین رز معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست اعلام نمود: ذخیره گاه های زیستكره كشور دارای برنامه عملیاتی اجرایی مدون شدند.به گزارش پرشین رز به نقل از مهر، حمید ظهرابی معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی تصریح كرد: تمام ذخیره گاه های زیستكره دارای برنامه اقدام و زمان بندی شده اند.
وی اضافه كرد: هم اكنون ایران دارای ۱۳ ذخیره گاه زیستكره به اسامی هامون، گنو، حرا، ارژن و پریشان، دنا، تنگ صیاد و سبزكوه، ارسباران، ارومیه، میانكاله، كویر، توران، گلستان و كپه داغ ثبت شده در برنامه انسان و كره مسكون یونسكو است.
ظهرابی تصریح كرد: این ذخیره گاه طیف وسیعی از تنوع اكوسیستمی، ذخایر ژنتیكی و زیستگاه ها ی تنوع جانوری، گیاهی و اقتصادی اجتماعی را شامل شده و در واقع بعنوان یك بانك و نمونه ای از اكوسیستم های طبیعی كشور محسوب می شوند.
وی با تاكید بر اینكه باآنكه بدنه اصلی ذخیره گاه های زیستكره كشور را مناطق چهارگانه تشكیل داده و سازمان حفاظت محیط زیست بر حفاظت از آنها اهتمام داشتند، اظهار داشت: در عرصه های پیرامونی آنها كه در واقع بخش دیگری از ذخیره گاه زیستكره را در برگرفته و در واقع تأثیرات مستقیم و غیرمستقیم فعالیت های انسانی را بر مناطق داشته اند برنامه شخص وجود نداشته و متأسفانه از تأسیس این ذخیره گاه از سال ۱۳۵۵ تابحال به این مهم پرداخته نشده است.
معاون سازمان حفاظت محیط زیست تصریح كرد: در قالب بند "ظ" ماده ۳۸ قانون برنامه ششم و جلب مشاركت مردمی در حفاظت ای از تنوع زیستی كشور و بهره برداری مسئولانه از منابع به منظور انتفاع مردم محلی و با رویكرد توسعه اقتصاد مقاومتی این برنامه تهیه شده و امید است با عملیاتی شدن آن گام مؤثری توسعه پایدار كشور و جلب مشاركت جوامع بومی و محلی در حفاظت از تنوع زیستی برداشته شود.
وی اظهار داشت: برپایه این برنامه دو ساله اعتباری بالغ بر ۸۹ میلیارد تومان در خواست شد كه صرف ارتقا حفاظت، ایجاد زیر ساخت های طبیعت گردی، احیا و بازسازی مناطق، مقابله با بیماری ها و آفات و جلب مشاركت جوامع بومی و محلی و بهره گیری از تكنولوژی های نوین حفاظتی خواهد شد.
ظهرابی با اشاره به اینكه در بودجه سال ۱۳۹۸ برنامه مدیریت دو ذخیرگاه زیستكره، گلستان و دنا به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است، اضافه كرد: در این پیشنهاد برای سایر ذخیرگاه های زیستكره كشور برنامه ریزی شده است.

1398/06/18
23:37:59
5.0 / 5
4733
تگهای خبر: برگ , بیماری , تكنولوژی , حفاظت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه