حریق در آمازون تهدیدی برای زیستگاه ماهی ها

حریق در آمازون تهدیدی برای زیستگاه ماهی ها پرشین رز: كارشناسان آگهی دادند درصورتیكه آتش سوزی های جنگلی در آمازون به زیستگاه رودخانه ای لطمه وارد كند انواع گونه های ماهی ها با تهدید روبرو خواهند شد.


به گزارش پرشین رز به نقل از ایسنا، بگفته كارشناسان آتش سوزی های اخیر در منطقه آمازون تهدیدی برای گونه های مختلف ماهی هاست كه برای بقا به زیستگاه های آبی و باتلاقی در جنگل ها وابسته هستند و در چنین وضعیتی احتمال از بین رفتن این گونه ها نیز وجود دارد.
آتش سوزی های اخیر در آمازون نه تنها توجهات بین المللی را به خود جلب كرد بلكه تاثیرات جنگل زدایی های فزاینده در این منطقه را آشكار ساخت. این درحالیست كه یكی دیگر از تاثیرات از بین رفتن مناطق جنگلی در آمازون مورد غفلت قرار گرفته و آن هم تاثیر این آتش سوزی ها بر سیستم رودخانه ها و ماهی های ساكن در آنهاست.
مناطق محدودی در جهان وجود دارند كه حیات آبزی و جنگلی در كنار یكدیگر قرار می گیرند و یكی از این مناطق جنگل های آمازون است. درحالیكه بزرگترین رودخانه جهان به لحاظ حجم آب در این منطقه قرار دارد حدود یك ششم از حوضه آمازون از زمین های باتلاقی پوشیده از جنگل تشكیل شده كه برای دوره طولانی در سال سیلابی می شود و از مهم ترین گونه های ماهی در این منطقه حمایت می كند.
در دهه های اخیر برخی دشت های سیلابی در بخش هایی از حوضه آمازون به شدت لطمه دیده اند. حالا تهدیدی كه متوجه بقای این زیستگاه ها و ماهی های وابسته به آن هاست به سبب افزایش موارد جنگل زدایی و آتش سوزی ها تشدید شده و بگفته پژوهشگران فرسایش بیشتر دشت های سیلابی می تواند اكوسیستم دریایی آمازون را تغییر دهد.
پژوهشگران آگهی دادند درصورتیكه اقدامی جهت حفاظت از این مناطق انجام نشود زیستگاه رودخانه ها همانند گذشته نخواهد بود و ماهی های ساكن در آن از بین خواهند رفت.
به گزارش نشنال جئوگرافیك، حوضه آمازون كه ۶۰ درصد آن در برزیل قرار دارد از بالاترین تنوع زیستی در جهان هم در خشكی و هم در آب برخوردار می باشد. بیشتر از ۳۰۰۰ گونه ماهی در آمازون وجود دارد كه حداقل صدها مورد آن همچنان كشف نشده است.
منبع:

1398/06/24
21:20:34
5.0 / 5
4782
تگهای خبر: آب , آتش , حفاظت , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه