سگ های ولگرد در خرمشهر + فیلم

جان به گلو رسید، داستان دنباله دار سگ های ولگرد خرمشهر

جان به گلو رسید، داستان دنباله دار سگ های ولگرد خرمشهر پرشین رز: حمله سگ های ولگرد از معضلات اصلی خرمشهر است كه از چند روز قبل به دنبال حمله سگ ها به دختربچه ای در روستای محرزی، به یك تهدید بسیار جدی تبدیل گشته است.خبرگزاری مهر، گروه استان ها، سیده فاطمه هلالات: اولین جمعه مهر است و خانواده در یك بامداد شرجی همه دورهم جمع شده اند. فاطمه می رود تا از مغازه خرید كند. نخستین بارش نیست، فاصله خانه تا مغازه هم مسافتی نیست. بوی شرجی با بوی نهر و نیزارها درهم پیچیده است. همه چیز عادی است حتی صدای پارس سگ هایی كه از میان نخل ها می آیند. بچه های روستا و حتی بچه های شهری خرمشهر دیگر با این صدا مأنوس شده اند.
فاطمه هفت ساله می داند، سگ های روستا كاری به كارش ندارند. بی توجه به صدا، هوای روستا را وارد نای می كند و عمیق نفس می كشد. چقدر صدای سگ ها نزدیك است، چرا این طور به سمتش می آیند؟ همه چیز در یك لحظه اتفاق می افتد، چیز زیادی برای حس كردن نیست جز زبری موهای سگ ها، تیزی دندان ها روی گلویش، خونی كه لباسش را خیس می كند و نفس هایی كه حالا نایی برای بالا آمدن ندارند.
حال ناخوش فاطمه
فاطمه روی دست های خانواده به بیمارستان ولی عصر (عج) خرمشهر می رود همان جا مطمئن می شوند نای دختر كوچشان بر اثر حمله سگ ها پاره شده است و در خرمشهر كار زیادی از دست كسی برایش ساخته نیست و باید به اهواز اعزام شود و این خبر می شود خبر پرتكرار سایت های خبری.
حمله خونین دو سگ به دختر هفت ساله خرمشهری، سگ های ولگرد نای دختربچه خرمشهری را پاره كردند و تیترهای مشابه ای كه پربازدید می شوند.
فاطمه دختری است كه بامداد جمعه پنجم مهر در نهر ۶ محرزی از ناحیه گوش، بینی حلق و گردن موردحمله سگ های ولگرد قرار می گیرد و برای ادامه درمان به بیمارستان امام خمینی(ره) اهواز اعزام می شود، شنیده ها از آن حكایت می كند كه این دختربچه برای مداوا به تیغ جراحی سپرده می شود و عملش موفقیت آمیز بوده است.
قربانیان یك طرح اجرانشده
برخی معتقدند علل بسیاری همچون تلنبار شدن زباله در نواحی مختلف شهر و ساختمان ها نیمه كارها، تغییر زیست بوم و زندگی شهری سبب افزایش تعداد سگ های ولگرد شده است اما كم شدن حجم زباله های مصرفی در مدت اخیر به علت شرایط اقتصادی مردم منطقه می تواند از آنها حیواناتی گرسنه و درنده خوتری بسازد و به تهدیدی جدی برای منطقه تبدیل كند. مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی كند.
فایل آنرا از اینجا دانلود كنید: video/mp4
انتقال بیماری هایی همچون هاری، كیست، سالك و توكسوكارا از مهم ترین دلایلی است كه مجموعه سلامت را نگران افزایش بی رویه تعداد سگ های ولگرد كرده و ساماندهی سگ های ولگرد و بلا صاحب مصوبه خیلی از جلسات شورای سلامت خرمشهر بوده است. همه اتفاق نظر دارند كه باید برای رفع مشكل فكری جدی كرد اما پرونده ساماندهی سگ های ولگرد جز آن دست پروژه هایی است كه در خرمشهر پس از سال ها هنوز به سامان نرسیده و فاطمه تنها قربانی این مشكل نیست.
در جلسه شورای سلامت كه ۲۷ تیر ۹۷ تشكیل شد، فرشید بهشتی مدیر وقت شبكه بهداشت و درمان خرمشهر از شكایت بی شمار مردم از وضعیت سگ های ولگرد خبر می دهد و می گوید: شكایات مردمی بسیاری در مورد مبحث سگ های ولگرد به مركز بهداشت می رسد كه مردم خواستار رفع مشكل سگ های ولگرد هستند.
شكر اله سلمان زاده رئیس دانشكده علوم پزشكی آبادان هم در سال ۹۸ به صورت جزئی تری به این قضیه می پردازد و بر خواسته مردم برای رفع مشكل حضور گسترده سگ های ولگرد در معابر عمومی شهرهای جنوب غرب استان خوزستان تاكید می كند.
۷۵۹ مورد حیوان گزیدگی در منطقه جنوب غرب خوزستان به صورت سالیانه آماری است كه از جانب او عرضه می شود.
سلمان زاده در ادامه به تحمیل هزینه های سنگین درمانی به دنبال حیوان گزیدگی اشاره می كند و می گوید: حیوان گزیدگی هزینه سنگینی را به خاطر تزریق پنج نوبت واكسن و ایمونوگلوبین برای هر مورد به دنبال داشته است.
مصوبه ای بی سرانجام
ساماندهی سگ های ولگرد مصوبه ای است كه از سال ۹۵ با بیان ممنوعیت قانونی سگ كشی به مصوبه ی ثابت شوراهای سلامت خرمشهر تبدیل گشته و طرح زنده گیری و عقیم سازی سگ های ولگرد و بلاصاحب تقریباً از همان روزها بعنوان گزینه جایگزین سگ كشی عنوان شد. مصوبه ای كه تا الان به خاطر بحث تأمین اعتبارات در خرمشهر اجرایی نشده است.
فرشید بهشتی در جلسه شورای سلامت تیر ۹۷ شهرداری را بعنوان مسئول اجرای طرح معرفی می كند و تهدید می كند در صورت اقدام نكردن شهرداری، شورای سلامت ناچار به برخورد قضایی ضد شهرداری بعنوان متولی انجام كار خواهد بود.
داود دارابی شهردار خرمشهر اما دریكی از جلسات شورای سلامت، اعتبار لازم برای زنده گیری، عقیم سازی و نگه داری هر قلاده سگ های ولگرد را یك میلیون تومان اعلام می كند و با عنایت به اینكه رقم به نسبت حجم كار بالا می شود، از ناتوانی شهرداری برای اجرای طرح تاكید می كند و خواهان تأمین اعتبارات از جانب دیگر ارگان های می شود.
دست همیشه خالی شهرداری خرمشهر چاره ای جز گرفتن مجوز سگ كشی در چند سال قبل و به صورت مقطعی باقی نگذاشته بود، اقدامی كه مستمر نبودنش عاملی در بی نتیجه بودن اتلاف سگ های ولگرد بوده است.

مخالفت دادستانی خرمشهر با اتلاف سگ ها و افزایش تعداد سگ ها كه حالا به معضلی جدی در شهر تبدیل گشته است سبب می شود در جلسه شورای سلامت كه ۲۷ شهریور ۹۷ برگزار گردید بالاخره شهرداری خرمشهر متولی اجرای زنده گیری سگ های ولگرد می شود و مصوب می شود كه طبق سهم تعیین شده شهرداری، منطقه آزاد اروند، شركت نفت و گاز اروندان و اداره كل بندر و دریانوردی اعتبار ۱۰۰ میلیارد ریالی اجرای كار را به صورت اشتراكی تأمین كنند.
شهرداری خرمشهر و منطقه آزاد اروند به دنبال این جلسه از آمادگی برای اختصاص سهم تعیین شده خبر می دهند، نماینده واحد محیط زیست سازمان منطقه آزاد اروند در جلسه سلامت دیگری اعلام می كند كه قبل از مصوب شدن سهم این سازمان اعتباری را به منظور عقیم سازی و نگه داری از سگ های ولگرد در منطقه آزاد اروند در نظر گرفته بود كه آبادان از این اعتبارمالی بهره برده و محلی برای نگه داری سگ های بلا صاحب در آبادان توسط پیمانكار تعریف شده است اما در خرمشهر برای اجرای این طرح قدمی برداشته نشده است.
نفت و گاز اروندان و اداره كل بندر خرمشهر با دلایلی همچون تعریف نشدن اعتباراتی به این منظور در فهرست هزینه كردها از تخصیص اعتبار تعیین شده سرباز می زنند و طرح بی سرانجام می ماند.
آغاز زنده گیری سگ های ولگرد در محدوده بندر خرمشهر
در همین خصوص نورالله اسعدی مدیركل بندر و دریانوردی از انعقاد قرارداد با بخش خصوصی برای زنده گیری و عقیم سازی سگ های ولگرد از اردیبهشت امسال و انعكاس مبحث به شهرداری و مركز بهداشت بعنوان دبیر شورای سلامت خرمشهر خبر می دهد و می گوید: قرارداد با بخش خصوصی تحت عنوان اجرای عملیات زنده گیری، پلاك گذاری، واكسیناسیون، عقیم سازی و اسكان بهداشتی سگ های ولگرد از محدوده بندر تا منازل سازمانی منعقدشده است.
وی از عقیم سازی ۹۰ قلاده سگ در فاز نخست این طرح خبر می دهد و تاكید می كند كه سگ ها به صورت استاندارد و از راه انجمن حامیان و دوستداران حیوانات از سطح منطقه جمع آوری و تمام مراحل عقیم سازی و نگهداری آنها انجام شده است.
این عملیات در حالی در محدوده در رابطه با این اداره كل انجام می شود كه طبق مصوبه شورای سلامت اداره كل بندر و دریانوردی خرمشهر موظف به مشاركت در اجرای طرح زنده گیری و عقیم سازی در بحث تأمین اعتبارات است تا طرح به صورت یكپارچه و در سطح شهرستان اجرا شود.
ضرورت ورود سمن ها
حمله سگ ها به فاطمه واكنش های مردمی بسیاری به دنبال داشته است، ترس های مردمی كه از افزایش بی شمار و حركت دسته جمعی سگ ها بر كودكان خود بیم داشتند و آنها را مخل آسایش و امنیت می دانستند، حالا ملموس تر شده است.
فرماندار خرمشهر راهكار رفع این مشكل را ورود سمن ها و نهادهای مردمی می داند و می گوید: با عنایت به هزینه بالای زنده گیری سگ های ولگرد، راهكار فعلی ورود سمن های زیست محیطی برای اجرای طرح زنده گیری، عقیم سازی و نگهداری سگ های ولگرد است.

كورش مودت در جلسه ای می گوید: تعیین نرخ یك میلیون برای هر قلاده رقم بالایی است و من شاهد بودم پیمانكاری در شهر دیگر حاضر بود این كار را با رقم كمتری انجام دهد اما در شرایط كنونی هم ورود سمن های و حامیان حیوانات برای تأمین خوراك از پسماندهای غذایی می تواند هزینه ها را به مراتب كم كند.
وی كه رئیس شورای سلامت این شهرستان هم هست، در گفتگوی رسانه ای به دنبال اتفاق رخ داده برای فاطمه با اشاره به ممنوعیت قانونی اتلاف سگ های ولگرد، بازهم حل این معضل را نیازمند همیاری، همفكری و همكاری بخش های دولتی و خصوصی و سازمان های مردم نهاد می داند.
وی، اجرای مصوبه زنده گیری سگ های ولگرد در شرایط فعلی را پاسخگوی حل مشكل نمی داند و اظهار می كند: اجرای كامل این مصوبه نیازمند اعتبار ویژه و همكاری بیشتر سمن ها و سازمان های مردم نهاد است.
جان انسان ها ارجح است
امام جمعه خرمشهر جز اولین مسئولانی است كه در گفتگوی رسانه ای به ماجرای فاطمه واكنش نشان داده است و با بیان تأثر از اتفاق پیش آمده و همدردی با خانواده فاطمه، برای فاطمه آرزو سلامتی می كند.
حجت الاسلام محمدجواد عادل پور بر اینكه حقوق انسان ها به مراتب از حقوق حیوانات بالاتر است، تاكید می كند و می گوید: اتلاف سگ های ولگرد اولویت اول برای حل این معضل است و مصوبه عقیم سازی سگ های ولگرد اشتباه است چونكه با منطقه و شهر خرمشهر سازگاری ندارد اما متأسفانه بعضی از افراد به بهانه های مختلف از آن حمایت می كنند و به همین مساله مانع اقدام جدی در این راستا است.
وی همه مسؤلان مقصر اتفاق پیش آمده را موظف به پاسخگویی می داند و شانه خالی كردن از زیر بار مسئولیت در شرایط فعلی را جایز نمی داند.
شورای شهر خرمشهر هم در جلسه اخیرش كه از رسمت افتاد تأثر خویش را از این اتفاق اعلام می كند و از تذكر به مسؤلان خبر می دهد. امیر سامری سخنگوی شورا در ادامه صحبت هایش با اشاره به تعیین شهرداری از جانب قانون بعنوان مجری ساماندهی سگ های ولگرد، اقدام نكردن شهردار خرمشهر به علت كمك نكردن دیگر نهادها را استدلالی اشتباه می خواند و آنرا ملزم به انجام وظایف می داند.
حال فاطمه كمی بهتر شده و برای تكمیل درمان دریكی از بیمارستان های خصوصی اهواز بستری شده است. این آخرین خبر فرماندار خرمشهر از وضعیت جسمی فاطمه است. روانشناسان معتقدند كه شاید فاطمه امروز از این اتفاق جان سالم به درببرد اما بی شك ترس همراه همیشگی فاطمه و فاطمه های بسیاری خواهد بود كه شاید تمام عمر سایه ترس حمله سگ های ولگرد بر سر زندگیشان بماند.
هنوز راهی برای رفع مشكل تعیین نشده است طرفداران محیطزیست و حقوق حیوانات منطقه علاوه بر غیرانسانی خواندن سگ كشی، اتلاف سگ ها به علت عدم استمرار را راهكاری موقتی و مقطعی می دانند و زنده گیری و عقیم سازی را بهترین راه معرفی می كنند. سلمان زاده رئیس دانشكده علوم پزشكی آبادان پیشتر طرح شكایت از شهرداری های را بعنوان آخرین راه برای رفع مشكل مطرح كرده است. مودت فرماندار خرمشهر اما در آخرین گفت وگوی رسانه ای از مطرح كردن مبحث در جلسه آینده شورای سلامت و امنیت غذایی جنوب غرب استان به امید یافتن بهترین راه خبر می دهد.


منبع:

1398/07/08
20:57:20
5.0 / 5
4765
تگهای خبر: آب , آزاد , آسایش , امنیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه