92 درصد گستره ششمین استان پهناور كشور آبخوان ندارد

92 درصد گستره ششمین استان پهناور كشور آبخوان ندارد به گزارش پرشین رز ایسنا/سمنان مدیرعامل شركت آب منطقه ای سمنان با اشاره به فقر منابع زیرزمینی آب در این استان پهناور اظهار داشت: تنها هفت هزار و 413 كیلومتر از وسعت 97 هزار كیلومتری این استان دارای آبخوان است.


ایرج حیدریان در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: این رقم به آن معنا است كه تنها 7.6 درصد از گستره وسیع این استان دارای آبخوان و منابع آب زیرزمینی است و مابقی آن فاقد هرگونه منابع آبی است.
وی با اشاره به اینكه استحصال آب در گستره بزرگی از این استان امكان پذیر نیست افزود: برپایه مطالعات ژئوفیزیك انجام شده به علت نبود آبخوان در بخش بزرگی از استان امكان استحصال آب و حفر چاه نیست.
دبیر كارگروه سازگاری با كم آبی استان، پذیرش واقعیت های اقلیمی و جغرافیایی را امری ضروری خواند و اظهار داشت: برای تامین نیازهای آبی در این استان باید به دنبال راه هایی غیر از حفر چاه و استحصال آب های زیرزمینی بود.
وی به پیشینه معضل كم آبی در بعضی دشت های این استان پرداخت و اضافه كرد: دشت ایوانكی در نزدیكی پایتخت از سال 1347 دشت ممنوعه بوده و هفت سال بعد از آن یعنی در سال 1354 بعنوان دشت ممنوعه بحرانی اعلام شده به عبارتی از آن سال اعلام شده كه هیچگونه عملیات استحصال آب در آنجا نباید صورت گیرد تا آبخوان های آن به مرور خویش را احیاء كنند.
حیدریان با اشاره به فقر منابع آبی در این استان تصریح كرد: با عنایت به شرایط خاص اقلیمی این منطقه، بهره برداری های آبی در این استان باید بهینه و راندمان آبی در آن افزایش بیشتری بیابد.
مدیرعامل شركت آب منطقه ای سمنان از استان سمنان بعنوان یكی از استان هایی نام برد كه اقدامات خوبی در جهت مصرف بهینه آب در آن انجام شده و اظهار داشت: در حوزه كشاورزی خوشبختانه سند الگوی كشت در استان تدوین و در بعضی دشت ها اجرایی شده است. همینطور 80 درصد چاه های كشاورزی در این استان صاحب كنتور هوشمند شدند و این در شرایطی است كه در سطح كشور تنها 25 درصد چاه ها دارای كنتور هوشمند هستند.
وی بر لزوم نصب كنتور هوشمند در همه چاه های این استان تاكید و خاطرنشان كرد: با نصب كنتور هوشمند در 20 درصد چاه های باقیمانده به نخستین استان كشور تبدیل می شویم كه همه چاه های كشاورزی آن دارای كنتور هوشمند هستند.1398/08/21
14:40:45
5.0 / 5
4931
تگهای خبر: آب , بحران , كم آبی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه