اسلامی:

رفتار درستی با اقلیم خودمان نداشتیم

رفتار درستی با اقلیم خودمان نداشتیم به گزارش پرشین رز وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: با اقلیم خودمان درست رفتار نكردیم و ناهنجاری های زیست محیطی روزافزون شد.به گزارش پرشین رز به نقل از مهر، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در ششمین كنفرانس بین المللی منطقه ای تغییر اقلیم اظهار داشت: حساس بودن به مبحث تغییر اقلیم مبحث حائز اهمیتی است كه شرایط امروز زندگی ما را دستخوش خود كرده است.
اسلامی اضافه كرد: یافته های ما و دستاوردهایی كه از قرون و اعصار گذشته داشته ایم نشان از بلوغ و نگاه حكیمانه ای است كه وجود داشته و همواره در این اقلیم خشك و نیمه خشك مردم ما سكونتگاه های خویش را با حداكثر كردن ظرفیت اقلیم ساخته اند.
وی افزود: تا جایی كه توانستیم آن دستاوردها و شیوه زندگی و كسب و كار را نوسازی نماییم توانستیم این سنت حسنه و این دستاوردها را حفظ نماییم و آنجایی كه رفتیم كپی برداری نماییم و از بیرون انتقال فناوری كردیم با اقلیم خودمان درست رفتار نكردیم و ناهنجاری های زیست محیطی روزافزون شد.
وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان كرد: جبرا باید به لحاظ عقلی و تعهد فردی و اجتماعی بطور قطع به سمت توسعه پایدار حركت نماییم و از توسعه بی رویه منجر به بی توجهی به اقلیم می شود خودداری نماییم.
اسلامی اضافه كرد: یكی از مواردی كه در دستور كار ما بوده خلق مسیرهای تازه هوایی برای كاهش مصرف سوخت و حركت به سمت بهینه سازی ناوگان حمل و نقل بوده كه با شتاب خوبی شروع شد و همینطور تدوین نظام مقررات ساختمان و مبحث ۱۹ كه مربوط به بحث الگوی مصرف انرژی در ساختمان است با اهتمام ویژه ای در وزارت ما دنبال می شود همینطور به كارگیری سوخت كم گوگرد در ناوگان را در دستور كار قرار داده ایم تا بتوانیم از درصدهای مورد اجبار تبعیت نماییم، در بحث ناوگان ریلی هم توسعه ناوگان ریلی را در دستور كار داشته ایم و خطوط ریلی را از ۴۷۰۰ كیلومتر به ۱۴ هزار و ۴۰۰ كیلومتر افزایش داده ایم و به همین میزان نزدیك به ۱۵ هزار كیلومتر هم خطوط ریلی تازه در برنامه داریم تا اغلب راندمان از حداقل انرژی را به دست آوریم و برای رسیدن به محیط زیست پایدار، حمل و نقل خویش را به سمت نرم های استاندارد هدایت نماییم.
وی تصریح كرد: نكته حائز اهمیت دیگر این است كه بتوانیم در بحث مربوط به ضوابط مصرف این فرهنگسازی را انجام دهیم و به سهم خودمان در كنار سایر كشورها پایداری محیط زیست را بعنوان تكلیف اخلاقی، میهنی، ملی و دینی مورد توجه قرار دهیم و به آن عمل نماییم.
وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: مبحث دیگر ضوابط شهرسازی است كه توجه ویژه ای به آن داریم تا بتوانیم ظرفیت تاب آوری شهرها و سكونتگاه ها را به حداكثر برسانیم و با طرح ریزی شهری همزمان به مسائل زیست محیطی هم دقت كنیم و از همین منظر به سمت شهرسازی هوشمند حركت می نماییم كه بتوانیم ترددها را در شهر به حداقل برسانیم و بتوانیم مراكز تجمعی و كسب و كارها را در كانون های تبادلی شهری جانمایی نماییم و مسافرت درون شهری را به پایین ترین میزان برسانیم و سرانه های مربوط به زندگی بخصوص پارك ها و فضای سبز را كه با نشاط عمومی در ارتباط می باشد گسترش دهیم.
وی در انتها اظهار داشت: امیدواریم با هر چه موثرتر كردن برنامه ها و اقدامات همواره در جهت توسعه پایدار و متوازن گام های موثر برداریم.

1398/08/28
09:13:57
5.0 / 5
4679
تگهای خبر: باد , پارك , حمل و نقل , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه