تاكید دولت بر استفاده واحدهای صنعتی از گاز هنگام آلودگی هوا

تاكید دولت بر استفاده واحدهای صنعتی از گاز هنگام آلودگی هوا به گزارش پرشین رز مدیركل حفاظت محیط زیست استان تهران شب گذشته (1 دی) در پایش شبانه واحدهای آلاینده با اشاره به تاكید دولت بر استفاده از سوخت گاز در شرایط اضطرار آلودگی هوا اظهار نمود: كلیه واحدهای صنعتی و تولیدی استان مكلف به استفاده از سوخت گاز خصوصاً در شرایط آلودگی هوا هستند.به گزارش پرشین رز به نقل از ایسنا سعید محمودی در شرایط اضطرار آلودگی هوا و در شرایطی كه روزهای متوالی را در شرایط آگهی به سر می بریم، هیچ یك از دستگاه های مسئول نباید منتظر بمانند و دست روی دست بگذارند بلكه باید با تمام توان اقدامات عملیاتی و مدیریتی را به منظور بهبود كیفیت هوا و حفظ سلامت شهروندان انجام دهیم.

در محل كوره های غیرمجاز زغال گیری در بخش كهریزك شهرستان ری با اشاره به اینكه این كوره ها بیشتر در اراضی ملی و كشاورزی با تغییر كاربری غیر قانونی به وجود آمده است و فعالیت می نمایند، اظهاركرد: وجود این كوره های غیرمجاز و فعالیت عمدتاً شبانه آنها موجب افزایش آلودگی به ویژه در مناطق مختلف شهرستان ری و شهرستان های جنوبی استان می شود.

وی با تاكید بر اینكه در ایام آینده ۱۰۰ كوره غیر مجاز این منطقه با حكم قضایی بطور قطع تخریب می شود، اظهار داشت: انتظار ما از مسئولان مربوطه و مدیران محلی این است كه در ابتدای امر جلوی ایجاد این گونه كارهای آلاینده را بگیرند و در برخورد با متخلفان با همكاری محیط زیست عزم جدی داشته باشند.

مدیركل حفاظت محیط زیست استان تهران همین طور در بازدید سرزده از كارخانه سیمان تهران اظهار داشت: استفاده سوخت مازوت دركارخانه سیمان تهران ممنوعست و درصورت مشاهده ازروند فعالیت آن جلوگیری می شود.

محمودی در ادامه اشاره كرد: چند روز پیش به كارخانه سیمان تهران ابلاغ كردیم كه باید نسبت به تغییر سوخت مصرفی كارخانه خود از مازوت به گاز اقدام نماید چونكه استفاده ازسوخت مازوت ممنوعست همین طور پیگیری های جدی در این خصوص بوسیله استانداری تهران صورت گرفت كه در نهایت منجر به برقراری مجدد سوخت گاز در این واحد تولیدی شد.

وی با حضور در بخش استفاده از سوخت كوره های این واحد، ضمن بازدید از نحوه استفاده سوخت از طرف این واحد تولیدی اظهار داشت: درحال حاضر سه كوره دراین كارخانه درحال فعالیت شبانه است كه شیرهای كنترل مازوت آن غیرفعال بوده وتعطیل است و با گاز فعالیت می كند.

محمودی اشاره كرد: درصورتی كه در هر زمان گازمصرفی این كارخانه ازسوی شركت گاز تامین نشود، كارخانه سیمان اجازه استفاده ازسوخت مازوت را ندارد و از ادامه روند فعالیت آن جلوگیری می نماییم.

وی از ابلاغ اخطاریه محیط زیستی به این واحد در پایش شب گذشته به سبب غبار واحد چهار خط تولید سیمان آگاهی داد و اظهار داشت: در بازدید امشب، مشاهده شد كه دودكش خط ۴ این واحد دارای غبار است كه به این دلیل اخطاریه محیط زیستی صادر و ابلاغ گردید.

بر اساس گشت محیط زیست استان تهران بامدادان امروز و در ادامه پایش شب گذشته به سراغ واحدهای صنفی و آلاینده منطقه خلازیر در جنوب تهران رفت.

مهرداد كتال محسنی - معاون فنی محیط زیست استان تهران - در این پایش با اشاره به وضعیت تاسف بار این منطقه اظهار داشت: منطقه خلازیر به جهت كارهای شبانه و تخلف واحدهایی كه پشت درب های بسته مبادرت به ضایعات سوزی می كنند، بارآلودگی شدیدی را به نواحی جنوبی تهران تحمیل می كند.

وی اضافه كرد: در كنار این واحدها افراد خاصی هم به پسماندسوزی و هم ضایعات سوزی در مجاورت كارگاه های صنعتی مشغول هستند.

كتال محسنی با بیان این كه دود حاصل از كارهای غیر مجاز در این منطقه خفه كننده و برای سلامت مردم تهدید جدی شمرده می شود، اشاره كرد: شهرداری باید با جدیت بیشتری در این خصوص ورود داشته باشد و نسبت به جلوگیری از این قبیل كارهای صنفی و كارگاهی در مناطق شهری اقدام و برخورد قانونی داشته باشد. اساسا دراین زمینه محیط زیست به هر نحو ممكن با هر دستگاهی كه برابر وظایف ذاتی به تخلفات محیط زیست و خصوصا آلودگی هوا ورود داشته باشد، كمك خواهدنمود.

وی اشاره كرد: بر طبق مصوبات قانون مدیریت پسماند و بخشنامه اجرایی و دستورالعمل های مربوط فرمانداری ها، بخشداری ها، شهرداری ها و دهیاری ها در ارتباط با مدیریت پسماندها در حوزه جغرافیای تحت پوشش مسئولیت اجرایی و قانونی دارند و مكلف هستند نسبت به برخورد با واحدها، منابع و كارهای مزاحم و آلاینده و غیرقانونی اقدام نمایند.

معاون فنی محیط زیست استان تهران با اشاره به بند ۲۰ ماده ۵۵ قانون شهرداری ها افزود: متاسفانه در این منطقه وظایف قانونی به درستی عملیاتی نشده و كارهای غیرقانونی درباب بازیافت، زباله سوزی و ضایعات سوزی به شدت موجب تشدید آلودگی هوا و ایجاد بوی مشمئز كننده شده است كه این مساله بوسیله محیط زیست پیگیری می شود.

به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان تهران، شب گذشته بخ شهایی از شهرستان ری در محدوده پالایشگاه نفت تهران و كارخانه نفت بهران و بخش هایی از منطقه كهریزك و كارخانه سیمان تهران بعلاوه حاشیه جنوب و جنوب شرق تهران با حضور مدیركل حفاظت محیط زیست استان تهران و تعدادی از مسئولان این اداره پایش شد.

منبع:

1398/10/02
20:29:41
5.0 / 5
4351
تگهای خبر: آلودگی , باد , حفاظت , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه