سازمان ملل:

همه گیری كرونا فرصت زیست محیطی نیست

همه گیری كرونا فرصت زیست محیطی نیست پرشین رز: اینگر آندرسِن، رئیس برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد (UNEP) اعلام نمود به دنبال اقدامات كشورها در جریان مقابله با شیوع كروناویروس، انتشار گازهای گلخانه ای كاهش و كیفیت هوا بهبود یافته است اما نباید این مورد را بعنوان دستاوردی برای محیط زیست دانست.


به گزارش پرشین رز به نقل از ایسنا، رئیس برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد هم چنین با بیان این كه شیوع كووید-۱۹ برای محیط زیست به اصطلاح یك "پوشش نقره ای" نیست، تصریح كرد: همچنانكه از یك واكنش نسبت به "وضعیتی اضطراری" به سمت بهبود و بازسازی بعد از این شرایط پیش می رویم در عین حال باید در مورد نحوه برخورد با هشدارهای زیست محیطی و معنایی كه برای آینده و رفاه ما خواهند داشت، تصمیم گیری نماییم.
آندرسن با اشاره به تأثیرات بیماری همه گیر كووید-۱۹ كه جهان را فرا گرفته است، اظهار داشت: شیوع این ویروس نتایج اقتصادی و اجتماعی عمیق و ماندگاری در هر گوشه جهان خواهد داشت.
وی اخطار داد: تأثیرات مثبت و قابل مشاهده ین همه گیری همچون بهبود كیفیت هوا یا كاهش انتشار گازهای گلخانه ای موقت است، چونكه این تاثیرات حاكی از عقب افتادگی اقتصادی غم انگیز و پریشانی بشر هستند.
به قول آندرسن، همینطور این همه گیری منجر به افزایش تولید مقادیر زباله های پزشكی و خطرناك می شود. این روند پاسخ زیست محیطی مناسبی نخواهد بود. در واقع موسسه اقیانوس شناسی اسكریپس تاكید كرده است كه استفاده از سوخت های فسیلی باید در حدود ۱۰ درصد در سرتاسر جهان كاهش یافته و این روند برای یك سال تداوم داشته باشد تا تغییر مناسبی در سطوح كربن دی اكسید ایجاد شود.
ایشان در ادامه خاطرنشان كرد: هرگونه تاثیر مثبت در محیط زیست در اثر این همه گیری ناگوار باید در تغییر عادات تولید و مصرف ما به سمت تمیزتر و سبزتر شدن باشد.
آندرسن با بیان این كه تنها تغییرات طولانی مدت سیستمیك مسیر غلظت دی اكسید كربن در جو را تغییر می دهد، بیان نمود: ازاین رو به دنبال عواقب بروز یك بحران، زمانی كه بسته های محرك اقتصادی متشكل از زیرساخت ها طراحی شده اند، فرصتی واقعی برای برآوردن این تقاضا با بسته های سبز سرمایه گذاری در انرژی تجدیدپذیر، ساختمان های هوشمند و حمل و نقل عمومی سبز وجود دارد.
بنا بر گزارش خبرگزاری شینهوا، رئیس برنامه محیط زیست سازمان ملل تصریح كرد: یك ستون مهم در برنامه بازیابی بعد از كووید-۱۹ باید رسیدن به یك چارچوب بلندپروازانه، قابل اندازه گیری و فراگیر باشد، چون كه حفظ طبیعتی غنی، متنوع و شكوفا بخشی از سیستم پشتیبانی از زندگی ما است.
منبع:

1399/01/19
12:55:34
5.0 / 5
3502
تگهای خبر: اقیانوس , بحران , برگ , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه