خرید دستگاه بی خطرسازی زباله های بیمارستانی

خرید دستگاه بی خطرسازی زباله های بیمارستانی پرشین رز: مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران روند ادامه اجرای طرح كاپ و همین طور خریداری دستگاه بی خطرسازی زباله های بیمارستانی از كشور چین را تشریح نمود.


به گزارش پرشین رز به نقل از ایسنا، علیپور در نشست خبری ویدئو كنفرانسی امروز شنبه و در تشریح آخرین اقدامات سازمان مدیریت پسماند در مقابله با كروناویروس اظهار داشت: بحث حفاظت كارگران برمبنای پروتكل های بهداشتی بطور دقیق پیگیری می شود و مواردی همچون تهیه دستكش و ماسك و در اختیار گذاشتن این ملزومات بهداشتی برای كارگران ادامه دارد. كار ما در حوزه مدیریت پسماند به شكل شبانه روزی در سطح شهر، ایستگاه های میانی و آرادكوه خصوصاً در بخش پسماندهای پزشكی حتی لحظه ای متوقف نمی گردد كه در امتداد تحقق این امر مهم باید قدردان همه این كارگران و پاكبان ها باشند.
وی ادامه داد: باتوجه به شیوع كروناویروس تغییر سیستمی در مدیریت پسماند صورت گرفت به شكلی كه از ۴۸۰۰ تن زباله دریافتی روزانه كه ۲۳۰۰ تن آن به كمپوس تبدیل می شد و حدود ۲۴۰۰ تن نیز دفن زباله داشتیم، هم اكنون به شرایطی رسیدیم كه در طول شبانه روز بیش از ۷۰۰۰ تن زباله از سطح شهر جمع آوری و بوسیله ایستگاه ها به مجموعه آرادكوده منتقل می شوند و در آنجا دفن می شوند.
مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران افزود: هم اكنون به هیچ عنوان بحث تفكیك نداریم و همه زباله جمع آوری شده دفن می شود. بحث ضدعفونی روزانه نیز با ۶۰۰ اكیپ در ایستگاه های میانی و مجموعه آرادكوه به صورت روزانه انجام می شود.
علیپور درباب پسماندهای پزشكی جمع آوری شده از سطح شهر تهران نیز اظهار داشت: در بهمن ماه جمع آوری این پسماند روزانه در حدود ۷۰ تن بود اما هم اكنون به بیش از ۱۱۰ تن رسیده است. كار پرریسكی كه توسط كارگران پسماند انجام می شود.
مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهر تهران درباب رهاسازی زباله های بیمارستانی در سطح شهر تهران نیز اظهار داشت: تا كنون گزارشی از رهاسازی پسماندهای پزشكی نداشته ایم. در این عرصه اداره كل سلامت نظارت دقیقی دارد اما از طرف آنها نیز گزارشی در این رابطه نداشته ایم. اگر چنین اتفاقی در سطح شهر مشاهده شود اساسا بوسیله دستگاه های ذیربط پیگیری خواهیم كرد.
علیپور درباب دستگاه زباله سوزی كه مقرر است از كشور چین برای زباله های بیمارستانی تهیه شود نیز اظهار داشت: مذاكراتی بوسیله سفیر چین در این خصوص انجام شده تا دستگاهی با روش مایكرویو كه پسماندهای پزشكی را بی خطرسازی می كند تهیه شود. هم اكنون در تهران بیمارستان ها بی خطرسازی زباله های خودرا انجام می دهند اما باتوجه به حساسیتی كه در این عرصه وجود دارد احساس كردیم این دستگاه می تواند زباله های بیمارستانی را بطور كامل بی خطرسازی كند و ظرفیت آن روزانه بی خطرسازی ۱۰ تن زباله بیمارستانی است، پس در جلساتی شرایط خودرا توضیح دادیم و الزامات وجود این دستگاه را باخبر شدیم، نهایتا حتمی شد كه این دستگاه با تمامی تجهیزات جانبی در اختیار شهرداری تهران قرار گیرد و بی خطرسازی پسماندهای بیمارستانی از این طریق صورت گیرد.
مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند در بخش دیگری از صحبت های خود درباب موضوع تفكیك زباله اظهار داشت: با شیوع ویروس كرونا پیشنهاد ممنوعیت تفكیك پسماند را در كشور برای نخستین بار مطرح كردیم و تمامی خطوط تفكیك را تعطیل كردیم. اساسا برنامه ریزی خواهیم كرد تا پروسه مناسب تفكیك در تهران برقرار شود. به شكلی كه دریافت پسماند از درب منازل با پروتكل های بهداشتی محقق شود و تا آن زمان اساسا تفكیك در تهران انجام نخواهد شد.
وی ادامه داد: هم اكنون با شرایط موجود و همین طور بارش های اخیر، وزن پسماندها سنگین شده و كار ما چندین برابر، با این وجود در تلاشیم با همكاری مناطق بتوانیم سیستم تفكیك را اصلاح نماییم تا در ابتدای اردیبهشت ماه كار تفكیك بار دیگر از سر گرفته شود. در امتداد ممنوعیت تفكیك، ۱۵ اكیپ با خودرو های مختلف كه كار تفكیك از مخازن را انجام می دادند توقیف شدند.
علیپور در پاسخ به سوالی درباب ظرفیت مجموعه آرادكوه برای دفن پسماند اظهار داشت: فعلا فضا برای دفن پسماند در این مجموعه وجود دارد اما آرادكوه ظرفیت مشخصی دارد كه تا قبل از شیوع ویروس كرونا در تلاش بودیم در چارچوب طرح كاپ دفن را به حداقل برسانیم و در مقابل ظرفیت تولید كمپوس را بالا ببریم. برمبنای برنامه ریزی ها مقرر بود در سال ۹۹ دفن زباله در این مجموعه را به زیر ۱۰۰۰ تن برسانیم و به كمك اصلاح سیستم دفن و تفكیك كمك بیشتری به حفظ محیط زیست داشته باشیم اما با شیوع ویروس كرونا هم اكنون روزانه كار سنگین جمع آوری ۷۰۰۰ تن زباله و دفن آن در آرادكوه انجام می شود.
وی درباب احتمال وجود پسماندهای بیمارستانی ناشی از درمان و قرنطینه افراد مبتلا به كرونا در خانه ها اظهار داشت: ما از ابتدا با ممنوعیت تفكیك و دفن تمامی زباله ها كار فراتری را انجام دادیم و در این عرصه ریسك نكردیم. جمع آوری زبالههای ویژه از درب منازل خیلی سفارش نمی گردد اما اگر بحث تفكیك از مبدأ از شروع اردیبهشت ماه آغاز شود برای این حوزه چند راهكار در نظر گرفته ایم، یكی اینكه كیسه های جداگانه ای در اختیار شهروندان قرار گیرد تا این زباله ها جداگانه جمع آوری شوند كه البته كار بسیار سختی است.
وی افزود: پیشنهاد دیگر مخازن خاص با رنگی خاص بود تا به صورت جداگانه این نوع از زباله ها به همراه پسماندهای بیمارستانی و ویژه جمع آوری و دفن شود.
علیپور درباب افراد مبتلا به كووید۱۹ در مجموعه كارگران مدیریت پسماند اظهار داشت: تاكنون در بین حدود ۱۵ هزار فردی كه در حوزه خدمات شهری فعالیت دارند موردی از مبتلاشدن به این بیماری مشاهده نشده اما این موجب نخواهد شد كه ما سخت گیری نسبت به مراكز بهداشتی نداشته باشیم. در این عرصه نظارت دقیق اعمال می شود و از طرف دیگر بحث غربالگری نیز با همكاری شركت شهر سالم پیش می رود.
وی درباب برخورد سازمان مدیریت پسماند با افرادی كه به صورت غیرمجاز دست به تفكیك زباله در سطح شهر می زنند نیز اظهار نمود: ما ضابط قضایی نیستیم، پس نمی توانیم برخوردی با این افراد داشته باشیم ولی باتوجه به شیوع ویروس كرونا ویروس از دادستانی حكم گرفتیم و با هماهنگی نیروی انتظامی نسبت به برخورد با این افراد اقدام كردیم. همین طور گشت های شبانه گذاشتیم تا با این مسئله برخورد نماییم. بطور كلی اختلاف رقم دفن ما هم اكنون نشان میدهد پروسه تفكیك در شهر تهران متوقف شده است.
مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران در بخش دیگری از صحبت های خود درباب محدوده های مسكونی اطراف آرادكوه اظهار داشت: ما هم اكنون از شرایط بحران صحبت می نماییم، ۵۰ سال است كه آرادكوه در این محل قرار گرفته و توسعه در بخش های اطراف این مجموعه بعدا اتفاق افتاده، باید در این توسعه ها فاصله با آرادكوه رعایت می شد.
علیپور درباب ادامه روند اجرای طرح كاپ اظهار داشت: سال قبل زیرساخت های اجرای این طرح برقرار شد و اساس آن نیز مخزن گذاری در داخل ساختمان ها بود. برنامه و بودجه خودرا نیز بر همین مبنا طراحی كردیم كه با شیوع ویروس كرونا این طرح با مشكل مواجه گردید اما كوشش های ما در امتداد اجرای آن متوقف نشده، امیدواریم از ظرفیتی كه در بحث كرونا و همكاری مردم به وجود آمده بتوانیم استفاده نمائیم تا تفكیك اصولی از مبداء را انجام دهیم.1399/01/24
15:06:38
5.0 / 5
3286
تگهای خبر: بارش , بحران , بهداشت , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه