برنامه ریزی برای اجرای كارهای آبخیزداری در ۹۰۰ حوزه آبخیز

برنامه ریزی برای اجرای كارهای آبخیزداری در ۹۰۰ حوزه آبخیز به گزارش پرشین رز مدیر كل دفتر كنترل سیلاب و آبخوانداری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری كشور ضمن اشاره به افت آبخوان های زیرزمینی و تشدید سیلاب ها در كشور اظهار داشت: سازمان جنگل ها در حال برنامه ریزی برای انجام كارهای آبخیزداری و آبخوان داری در 900 حوزه آبخیز در سطح كشور است.ابوالقاسم حسین پور در گفت و گو با ایسنا در تبیین اهمیت و جایگاه آبخیزداری و آبخوان داری با تشریح تاریخچه آن در ایران اظهار داشت: سابقه آبخیزداری و آبخوان داری در کشور به سال ۱۳۲۸ با تشکیل اداره بررسی های آب و خاک و حفظ منابع در وزارت کشاورزی وقت باز می گردد. با تشکیل وزارت منابع طبیعی در سال ۱۳۴۶، دفتر فنی خاک طی سال ۱۳۴۷ در این وزارتخانه تاسیس شد. در سال ۱۳۵۰ نیز متعاقب توسعه کارهای آبخیزداری و برای ایجاد هماهنگی بین واحدهای اجرایی دست اندرکار در کارهای آب و خاک و عرصه های آبخیز و جلوگیری از تداخل وظایف، شورای عالی آبخیزها به ریاست معاون نخست وزیر در امور عمرانی تشکیل شد.

به گفته وی بعد از آن دفتر فنی خاک در سال ۱۳۵۱ به دفتر حفاظت خاک و آبخیزداری تبدیل شد. با ارتقای ساختار تشکیلات، آبخیزداری کشور از سطح یک دفتر به یک معاونت در وزارت جهادسازندگی در سال ۱۳۷۰ رسید که گسترش فعالیت ها و توسعه آن در سطح کشور را به دنبال داشت. با ادغام وزارتخانه های جهاد سازندگی و کشاورزی و تشکیل وزارت جهاد کشاورزی در پاییز سال ۱۳۸۰، معاونت آبخیزداری به سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور انتقال یافت.

مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوانداری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری افزود: با اصلاح ساختار سازمان مذکور در سال ۱۳۹۳ و شکل گیری معاونت آبخیزداری، امور مراتع و بیابان، در کنار افزودن دفاتر امور مرتع و بیابان، وظایف آبخیزداری و آبخوان داری در دو دفتر جدید تحت عنوان «دفتر کنترل سیلاب و آبخوانداری» و «دفتر آبخیزداری و حفاطت خاک» ساماندهی شد و کماکان به فعالیت و ایفای رسالت ذاتی و تکالیف قانونی خود در سطح حوزه های آبخیز عمل می کنند.

وی با اشاره به اینکه حفاظت آبخیزها همچون وظایف سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور است، اشاره کرد: عملیات آبخیزداری و آبخوان داری برای مدیریت منابع زیستی آبخیز (با تاکید بر آب، خاک و پوشش گیاهی) و بهره برداری پایدار از آن در سطح ۱۲۵ میلیون هکتار گستره حوزه های آبخیز کشور برنامه ریزی و عملیاتی می شود.

حسین پور در آخر اظهار نمود: در شرایط کنونی که به سبب تغییر الگوی بارش ها و تشدید سیلاب ها کشور از یک سو با مشکلات سیل و خسارات آن درگیر و از طرف دیگر با کم آبی و افت آبخوان های زیرزمینی مواجه می باشد، لزوم توسعه کارهای آبخیزداری و آبخوانداری دو چندان شده است. در رویکرد جدید سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور، طرح آبخیزداری و آبخوانداری همچون چهار طرح محوری سازمان امسال قرار دارد که با اختصاص ۱۰۰ میلیون یورو از صندوق توسعه ملی در حال برنامه ریزی برای انجام فعالیت در ۹۰۰ حوزه آبخیز در سطح کشور هستیم.

منبع:

1399/02/10
23:47:08
5.0 / 5
2902
تگهای خبر: آب , بارش , حفاظت , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه