گونه های حیات وحش در معرض انقراض كشورمان كدامند؟

گونه های حیات وحش در معرض انقراض كشورمان كدامند؟ پرشین رز: به دنبال شیوع ویروس كرونا در جهان با وجود بهبود موقتی شرایط زندگی حیوانات طی چند ماه اخیر همچنان گونه هایی از حیات وحش كشور در معرض تهدید انقراض قرار دارند.به گزارش پرشین رز به نقل از ایسنا، حیواناتی در در معرض خطر انقراض قراردارند، طیف وسیعی از گونه ها را دربر می گیرند. برای شناخت بهتر آنها و آشنایی با خطراتی که این گونه ها را تهدید می کند، در ادامه به ۱۰ نکته اشاره شده است.

*گونه ای که می توان آنرا منقرض شده به حساب آورد، پرنده مهاجری است که تنها بازمانده جمعیت غربی درنای سیبری در جهان است و تنها یک فرد از جمعیت آن باقی مانده است. تک درنای سیبری به نام «امید» معمولا آبان ماه به ایران می آید و در اواخر زمستان به زیستگاه اصلی خود در سیبری باز می گردد.

*اگر گونه های حیات وحش در معرض خطر انقراض ایران را در فهرستی قرار دهیم، بدیهی است که یوزپلنگ آسیایی در راس این لیست قرار می گیرد چونکه جمعیت آن کمتر از ۱۰۰ فرد است و گونه دیگر پس از آن گوزن زرد ایرانی است که جمعیت آن زیر ۱۰۰۰ راس است البته اقدامات اجرایی خوبی در جهت حفظ این گونه صورت گرفته که خیلی امیدوار کننده است.

* خیلی از گونه های شاخص حیات وحش ایران در شرف تهدید و خطر انقراض هستند اما ممکنست بعضی از آنها در سطح جهانی تهدید نشده باشند مانند گونه «مرال» که در معرض تهدید جهانی نیست اما در جنگل های شمال کشور و گونه «شوکا» در غرب کشور به شدت در معرض خطر انقراض هستند که دلیلهای اصلی آن شکار غیر مجاز، تغییر کاربری اراضی و تخریب جنگل هاست که بر کاهش شدید جمعیت این گونه ها تاثیر گذاشته است و می توان گفت جمعیت های باقی مانده این گونه ها در پارک های ملی و مناطق حفاظت شده هستند.

*فوک دریای خزر نیز گونه ای است که در معرض خطر انقراض قرار دارد و جمعیت آن از چند میلیون به کمتر از ۵۰ هزار رسیده است و با وجود اینکه هنوز جمعیت قابل توجهی از فوک های دریایی باقی مانده اند اما کاهش جمعیت آنها یک تهدید بشمار می رود چونکه تنها زیستگاه این گونه در دریای خزر است.

*خانواده ای از آبزیان که خاویار ماهی ها هستند و در ایران پنج گونه از آنها در دریای خزر زیست می کنند به شدت در معرض خطر انقراض هستند چونکه از گونه ماده و حامله آنها برداشت می شود و تنها زیستگاه آنها نیز دریای خزر است.

*برخی از گونه های خزندگان کشور زیستگاه های بسیار محدودی دارند که مطالعات گسترده ای نیز روی آنها انجام نشده است مانند مانند افعی دم عنکبوتی در غرب ایران و افعی البرزی که تهدید جدی متوجه آنها نیست اما چون این گونه های خزندگان زیستگاه های جزیره ای شده کوچکی دارند، هر نوع دست درازی به این زیستگاه ها می تواند احتمال انقراض شدیدی برای این گونه ها ایجاد کند.

* لاک پشت های دریایی از دیگر خزندگانی هستند که زیستگاه های محدودی در سواحل جنوبی ایران برای تخم گذاری دارند بدین سبب هنگام توسعه این سواحل باید این زیستگاه ها مد نظر قرار گیرد تا مزاحمتی برای لاک پشت ها هنگام تخمگذاری ایجاد نشود. سفارش کارشناسان این است که دولتمردان و تصمیم سازان توسعه با پیوست های محیط زیستی و با دیدن موضوعات در رابطه با تنوع زیستی برنامه های کلان توسعه را مد نظر قرار دهند تا تخریب زیستگاه ها و تهدید تنوع زیستی کاهش پیدا کند.

* برخی گونه های خزندگان مانند انواع سمندرها به سبب تجاری شدن در معرض تهدید قرار گرفته اند. بعضی از آنها بعنوان گونه های زینتی وارد مقوله قاچاق شده اند و این مساله برای جمعیت آنها مشکلاتی به وجود آورده است. با این وجود اقدامات خوبی از جانب سازمان های مردم نهاد انجام شده است که توانسته به این گونه سمندرها کمک نماید.

* یکی از تهدیدات عمده تنوع زیستی کشور رهاسازی غیر علمی گونه های غیر بومی در طبیعت است مانند رها شدن ماهی های قرمز و لاک پشت گوش قرمز در طبیعت. افراد غیر متخصص که این حیوانات را در طبیعت رها و تصور می کنند حیوانی که در اسارت است باید در طبیعت رها شود درحالی که برای تمام گونه ها پروتکل های علمی وجود دارد.

* در بعضی از جنگل های شمال کشور میمون «رزوس» دیده شده است؛ میمونی که بوسیله قاچاق وارد ایران می شود و افرادی که این حیوان را خریداری می کنند بعد از گذشت مدتی نمی توانند از آن نگهداری کنند و بجای آن که این حیوان را به سازمان حفاظت محیط زیست تحویل دهند تا برنامه ای برای میمون در نظر بگیرد، آنرا در جنگل رها می کنند این درحالیست که میمون «رزوس» می تواند هزاران انگل و بیماری را منتقل کند و به یک گونه مهاجم در شمال ایران تبدیل گردد.
منبع:

1399/03/08
13:31:21
5.0 / 5
3144
تگهای خبر: آب , بیماری , پارك , جزیره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه