در گفت وگو با مهر مطرح شد

كشت برنج بلای جان بختگان شده است

كشت برنج بلای جان بختگان شده است ظهرابی با اشاره به افزایش كاشت برنج در بالادست تالاب بختگان از سال گذشته، مصوبه هیات دولت درباره ممنوعیت كاشت برنج را بی تأثیر دانست و اظهار داشت: نیازمند ورود مجلس به این مسئله هستیم.


گروه جامعه خبرگزاری مهر، تالاب بختگان، تنها دریاچه آب شیرین داخلی ایران، در حال مرگ است و بیشتر از ۹۰ درصد این تالاب خشک است. ساختن سد درودزن سبب کاهش ورودی آب رودخانه کُر به دریاچه بختگان شده و در نتیجه، ورودی آب به این دریاچه به سیلاب های منطقه (آباده طشک، خیر، نیریز، خرامه و ارسنجان) محدود شده است. با راه اندازی سد سیوند بر روی رود سیوند در تنگه بلاغی، سیلاب های رودخانه «سیوند» هم به رود کُر نرسید و در نتیجه به این دریاچه هم آبی وارد نشد.
هرچند وجود سه سد درودزن، سیوند و ملاصدرا در بالادست تالاب بختگان بر روی رودخانه های کُر و سیوند که منبع اصلی تأمین آب این دریاچه است، باعث خشک شدن این حوضه آبی شده اما رشد کشاورزی به خصوص کاشت برنج در بالادست این تالاب هم بی تاثیر نبوده است. حمید ظهرابی مدیرکل محیط زیست استان فارس در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه میزان بارندگی در استان سال جاری ۵۰ درصد فراتر از میانگین سالیانه بوده است اظهار داشت: اما تالاب های طشک، بختگان، کافتر و پریشان همچنان شرایط بحرانی دارند و مصرف کننده آب ورودی به سدها بخش کشاورزی است.کشت برنج به جای کاهش در حال افزایش است
وی در ادامه با اشاره به اینکه در بالادست سد درودزن کشت برنج به شدت افزایش یافته است، اظهار داشت: قرار بود طبق مصوبه هیأت دولت کاشت برنج از سال قبل ۲۰ درصد کاهش پیدا کند اما نه تنها سطح کاشت کاهش نیافته که رو به افزایش است، چون برنج، کشت پرسودی در استان های خارج از شمال بشمار می رود و طبیعی است که کشاورزان در شرایطی که خلاء قانونی وجود دارد به منظور کسب سود بیشتر به سمت کشت این محصول بروند.بی قانونی در کشت و سود قابل توجه آنمدیرکل محیط زیست استان فارس خاطرنشان کرد: طبق برآوردها پارسال سطح کشت برنج در این استان ۲۵ درصد افزایش داشته و پیشبینی می شود سال پیش رو هم باز هم به همین مقدار افزایش کشت داشته باشیم. ظهرابی اظهار داشت: برای جایگزینی محصول و تغییر الگوی کشت نیازمند قانون هستیم این مساله تنها با مصوبه هیئت دولت که فاقد ضمانت اجرایی می باشد قابل حل نیست، مجلس باید به این مسئله ورود کند چون درحال حاضر به علت عدم وجود قانون مشخص کشاورزان به اختیار خودشان و بدون هیچ برنامه ای به کشت محصولات مختلف اقدام می کنند. وی البته ساخت ۳ سد که تمامی آورده آب رودخانه های منتهی به تالاب را در خود ذخیره می کنند، در خشک شدن ۱۱ تالاب این استان بی تاثیر ندانست و اظهار داشت: ساخت این سدها در توسعه کاشت برنج مؤثر بوده به صورتی که در تمامی بالادست بختگان تبدیل به شالی برنج شده و جای سرسبزی تالاب را گرفته است.سال گذشته ۴۲ میلیون مترمکعب آب به بختگان رسید و فلامینگوها آمدندوی با اشاره به اینکه پارسال بیشتر از ۴۲ میلیون مترمکعب حقابه بختگان رهاسازی شد و در شرایطی که اغلب کارشناسان پیشبینی می کردند این آب به علت وجود مصارف مختلف بالادست به تالاب نمی رسد اما با همکاری کشاورزان و شرکت آب منطقه ای آب به تالاب رسید. اظهار داشت: با رسیدن آب به تالاب ۳ کلونی فلامینگوها هم در آن به مرحله جوجه آوری رسیده اند.
وی افزود: اما میزان تبخیر در این منطقه بیشتر از ۲.۵ برابر ذخیره آبی آن است و این مقدار آب کافی نیست. مدیرکل محیط زیست فارس با اشاره به اینکه همزمان با گرم شدن هوا و افزایش تبخیر و نبود ورودی آب جدید به این تالاب تقریباً ۱۰ درصد بیشتر آب ندارد، اظهار داشت: وضعیت بختگان سال جاری نسبت به ۱۰ سال قبل بسیار بهتر بوده است اما باز هم با عنایت به شرایط ذکر شده به سمت خشکی پیش می رود. ایشان در ادامه با اشاره به اینکه بارندگی های اخیر سبب شده تا واپسین روزهای پایانی بهار، هنوز در ۵ درصد سطح تالاب طشک آب وجود داشته باشد، و سطح ۵۰ هزار هکتاری تالاب کنجان پوشیده از آب باشد اظهار داشت: اما با عنایت به این که میزان تبخیر بیشتر از دو و نیم برابر میزان بارش این حجم از ذخیره آبی کافی نیست و تالاب ها رو به خشکی می روند. ظهرابی اظهار داشت: از محل طرح ملی احیای تالاب ها منابع محدودی دریافت کرده ایم، درواقع برای احیای ۱۱ تالاب استان، چهار و نیم میلیارد تومان تخصیص داده شده که عملاً تنها می توان با این پول، کارهای مطالعاتی انجام داد و انجام فعالیتهای اجرایی امکان پذیر نیست. وی افزود: با همکاری دانشگاه شیراز ستادی برای احیای تالاب طشک، پریشان و بختگان تشکیل شده و در برنامه های مدیریت آنرا بازبینی کردیم. مدیرکل محیط زیست استان فارس همینطور از تلاش هایی برای جذب اعتبارات در سطح بین المللی اطلاع داد و اظهار داشت: برای تأمین منابع احیای بختگان، با تعریف مبحث تغییر اقلیم و طرحی تهیه و از راه UNDP به سازمان ملل پیشنهاد داده شد و قرار بود از این طریق حدود ۱۰ میلیون دلار کمک دریافت نماییم که برپایه آخرین پیگیری ها ظاهراً هنوز مصوب نشده است.

1399/03/26
23:56:41
5.0 / 5
2935
تگهای خبر: آب , باد , بارش , بارندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه