سرخ شدن حوض سلطان و تلنگر بزرگ به برنامه ریزان كشور

سرخ شدن حوض سلطان و تلنگر بزرگ به برنامه ریزان كشور پرشین رز: قم معاون فنی اداره كل محیط زیست استان قم سرخ شدن حوض سلطان را حاصل یك پروسه جالب و بسیار مهم و اقتصادی اكوسیستمی دانست كه باید قدرآن را دانست و از آن بهره برد.


سید احمد شفیعی در گفت و گو با ایسنا با اشاره به سرخ شدن رنگ دریاچه حوض سلطان قم در حاشیه اتوبان قم، تهران اظهار داشت: یکی از نکاتی که درباب این دریاچه های فراشور فصلی در حوزه اکوسیستمی باید بیان کرد این است که شاید بسیاری حیات و فعالیت و زندگی و پویایی تالاب‎ هایی چون حوض سلطان را باور نداشتند و اصلا این دریاچه را جزو تالاب ها به حساب نمی آوردند.
وی اضافه کرد: این تغییر رنگ در واقع یک تلنگر بسیار جدی به همه کسانی بود که تا کنون تصور می کردند که دریاچه حوض سلطان و نظایر آنرا باید تبخیر کرد و با رشد معدن کاری، ذخایر آنرا برداشت و به حال خود رها کرد.
معاون فنی اداره کل محیط زیست استان قم بیان کرد: یک سری جلبک های تک سلولی که دو تاژکی هستند در آب های شور رشد پیدا می کنند. زمانی که شوری آب از یک غلظت خاص بالاتر می رود رنگ ریزه سرخ تولید می شود که همان ماده کاروتن یا ویتامین آ است که در صنایع غذایی استفاده می نماییم.
وی اظهار داشت: کاروتن یا ویتامین آ در سطح و اشل صنعتی تولید می شود و یکی از مهمترین نیازهای بشر است که ارزش اقتصادی و دارویی بسیاری دارد و این پدیده اکولوژیکی ثابت کرد که چنین ظرفیت عظیمی را نباید به همین سادگی نادیده گرفت.
وی اظهارکرد: امسال سطح ذخایر آبی دریاچه حوض سلطان نسبت به دهه های گذشته افزایش یافته و به نقل شرکت آب منطقه ای قم با تصویر هوایی ثابت شد که این سطح ذخیره از سال 55 تا کنون در این دریاچه وجود نداشته است.
وی اظهار داشت: وقتی این سطح از آب ایجاد می شود و غلظت و شوری آب از یک سطحی فراتر می شود، کاروتن، خودرا بروز می دهد و ثابت می کند که حفظ محیط زیست تا چه اندازه می تواند در ایام سخت و همین طور توسعه اقتصاد مقاومتی به کمک ما بیاید.
وی با اشاره به آثار گوناگون اقتصادی و فرهنگی و محیط زیستی این پدیده بیان کرد: اگر حق آبه های این دریاچه به درستی تامین گردد هرساله چنین پدیده و این ظرفیت عظیم آبی را خواهیم داشت که از حیث گردشگری نیز جالب توجه خواهد بود. در کنار این خاصیت 250 ماده و خاصیت اکولوژیکی دیگر نیز در این دریاچه وجود دارد که باید قدر آنها را دانست و از آنها بهره برد.
منبع:

1399/03/29
22:12:27
5.0 / 5
2971
تگهای خبر: آب , زندگی , سیستم , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه