اینجا ركورددار رویت باشكوه ترین گربه سان ایران است

اینجا ركورددار رویت باشكوه ترین گربه سان ایران است به گزارش پرشین رز سمنان رئیس محیط زیست شهرستان مهدیشهر از این شهرستان بعنوان مهمترین زیستگاه پلنگ ایرانی در كشور نام برد و اظهار داشت: مناطق حفاظت شده پرور و صیدوا در این شهرستان مهمترین زیستگاه های پلنگ در استان و كشور هستند.


فرامرز اسفندیاری در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: این مناطق حفاظت شده از توان اکولوژیکی و تنوع گونه های جانوری بسیار بالایی برخوردار می باشند.
وی با اشاره به ثبت مشاهده یک ماده پلنگ و سه توله در صیدوا از آن بعنوان یک رکورد نام برد و تصریح کرد: در هیچ زیستگاهی چنین اتفاقی نیفتاده و بنابراین مشاهده یک پلنگ ماده با سه توله گویای این حقیقت است که این زیستگاه از شرایط بسیار مطلوبی برای زیست این گربه سان بسیار مهم برخوردار می باشد. در حقیقت ثبت بزرگ ترین گله پلنگ در ایران که شامل یک خانواده چهار قلاده ای در صیدوای مهدیشهر بوده و مشاهده و رویت این گونه مهم در زیستگاه های صیدوا و پرور و... که به کرات انجام شده گویای این است که این شهرستان همچنان به مهمترین زیستگاه بزرگترین و باشکوه ترین گربه سان ایران مطرح است.
رئیس محیط زیست شهرستان مهدیشهر با اشاره به اینکه این زیستگاه از شرایط مساعدی برای بقاء حیات وحش و خصوصا پلنگ برخوردار می باشد افزود: مشاهده سه توله با مادر نشان دهنده این است که زیستگاه از توان و ظرفیت بالایی برخوردار می باشد و ماده پلنگ می تواند سه توله را در آن بزرگ کند.
وی با اشاره به اینکه این مناطق از تنوع جانوری خوبی برخوردار می باشند تصریح کرد: خوشبختانه پلنگ و دیگر گربه سان ها و حیات وحش هیچ مشکلی از نظر طعمه ندارند و همین به بهبود جمعیت حیات وحش در این زیستگاه ها کمک شایانی می کند.
اسفندیاری به وسعت 63 هزار هکتاری مناطق حفاظت شده در این شهرستان اشاره و خاطرنشان کرد: مناطق حفاظت شده استان و خصوصا شهرستان مهدیشهر از کم نظیرترین مناطق حفاظت شده در کشور محسوب می شوند.
وی افزود: این مناطق علاوه بر پلنگ ایرانی خاستگاه حیات وحشی مانند مرال، شوکا، خرس قهوه ای، کل، قوچ، بزوحشی، میش، کبک دری، پرندگان شکاری و... هستند.
رئیس محیط زیست شهرستان مهدیشهر از حفاظت مناسب از مناطق حفاظت شده این شهرستان بعنوان عاملی موثر در افزایش جمعیت حیات وحش منطقه نام برد و اظهار داشت: خوشبختانه جدا از توجه ویژه سازمان محیط زیست به زیستگاه های این شهرستان، مردم هم در حفاظت از این گنجینه های پرارزش همکاران ما را یاری می دهند.
وی با اشاره به اینکه حفاظت از حیات وحش در این شهرستان به یک فرهنگ تبدیل گشته اضافه کرد: مردم محلی همکاری بسیار خوبی با محیط زیست دارند و با مشاهده کوچکترین تعرضی به حیات وحش، مراتب را با همکاران ما در بین می گذارند. ضمن اینکه حفاظت از حیات وحش در شهرستان هم در سطح بسیار بالایی انجام می شود و خوشبختانه مناطق حفاظت شده شهرستان از امکانات و ماشین آلات مناسبی برای حفاظت بهتر از حیات وحش این مناطق برخوردار می باشند.

تصویری از پلنگ در منطقه حفاظت شده پرور-مهدیشهر
منبع:

1399/04/15
11:54:51
5.0 / 5
2895
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه