تایر خودرو منبع مهم آلودگی میكروپلاستیك در آب های جهان

تایر خودرو منبع مهم آلودگی میكروپلاستیك در آب های جهان نتایج یك تحقیق نشان داده است كه تایر خودرو منبع اصلی میكروپلاستیك ها در اقیانوس ها بشمار می رود.


به گزارش پرشین رز به نقل از ایسنا، بررسی ها از آن حکایت می کند که هر سال بیشتر از ۲۰۰ هزار تن ذرات پلاستیکی ریز از جاده ها به سمت اقیانوس ها روانه می شود. همینطور میکروپلاستیک های موجود در هوا و قابل انتقال از راه باد، منبع مهم تری برای آلوده کردن اقیانوس ها در مقایسه با رودخانه ها هستند.
در این بررسی بر ذرات ریز تولید شده توسط تایر خودرو و لنت ترمز و آلودگی اقیانوس ها تمرکز شده است. برآوردها از آن حکایت می کند که هر سال ۵۵۰ هزار تن ذرات کوچکتر از ۰.۰۱ میلی متر رسوب می شود که حدودا نیمی از آنها روانه اقیانوس ها می شوند.
آلودگی میکروپلاستیک ها، کل کره زمین از برف های قطبی و منطقه آلپ تا عمیق ترین نقاط اقیانوس ها را آلوده کرده است. این ذرات می توانند مواد شیمیایی سمی و میکروب های مضر را در خود نگه دارند که به برخی موجودات دریایی صدمه وارد می نماید.
همینطور بشر با مصرف آب و مواد غذایی، این مواد را به بدن وارد و آنها را تنفس می کند اما تأثیر این مواد بر سلامت انسان به درستی مورد بررسی قرار نگرفته است.
مطالعاتی که پیش از این انجام گرفته نشان داده است ذرات میکروپلاستیک می توانند در سرتاسر نقاط جهان حرکت کنند.
در این بررسی مشخص شد که جاده ها منبع بسیار حائز اهمیتی از میکروپلاستیک ها به مناطق دوردست همچون اقیانوس ها به حساب می آیند.
به گزارش روزنامه گاردین، محققان موسسه تحقیقات هوا در نروژ اظهار داشتند: یک تایر در طول عمر خود چهار کیلوگرم از وزن خویش را از دست می دهد که در مقایسه با پارچه که الیاف آن به صورت معمول در رودخانه ها پیدا می شود حجم قابل توجهی از پلاستیک است.
منبع:

1399/04/27
21:18:09
5.0 / 5
3057
تگهای خبر: آب , آلودگی , اقیانوس , باد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه