در سوگ چهره ماندگار سبز ایران

در سوگ چهره ماندگار سبز ایران پرشین رز: شورای كتاب كودك در پیامی درگذشت هنریك مجنونیان، نویسنده، مترجم و فعال محیط زیست را تسلیت گفت.


به گزارش پرشین رز به نقل از ایسنا، در پیام شورای کتاب کودک آمده است:
در سوگ چهره ماندگار سبز ایران
«هنریک مجنونیان» بعد از پنج دهه تلاش بی وقفه و بی بدیل در زمینه تدریس دانشگاهی و ترجمه و تألیف در حوزه محیط زیست، در ۶۹ سالگی «شهر بی دفاع زندگی» در مقابل مرگ را ترک کرد و تن به تنها مساوات روی زمین سپرد. واژه مرگ اما، بی شک در مورد او بی معناست. هم بدین جهت که در دل بازماندگان زنده است و هم از آن رو که وی در زمره انسان هایی بود و هست که مرزهای مرگ و زندگی را مخدوش می کنند و مبهم. تفکیک مرگ از زندگی مردی که با پنجاه و هشت اثر فاخر، عمری را درباره زیستن و حفاظت از آن نوشت و اندیشید، ممکن نیست. مردی متواضع که به دور از هیاهو، حافظ زیست بوم نوع انسان بود و حتی از یک مصاحبه نیز خودداری می کرد. شاید زین بعد از او بیشتر بخوانیم و بشنویم.
شورای کتاب کودک مفتخر است که جلد نخست «دانشنامه محیط زیست» را که به همت او و تنی چند در سال ۱۳۹۷ به وسیله انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان انتشار یافته بود، در لیست آثار شایسته تقدیر در حوزه کتاب های مرجع قرار داده است.
شورای کتاب کودک درگذشت این استاد بزرگ را به خانواده اش و جامعه فرهنگی کشور تسلیت می گوید.

هنریک مجنونیان، نویسنده، مترجم و فعال محیط زیست ارمنی تبار در سال ۱۳۳۰ در ارومیه متولد شد. دریافت لوح تقدیر به خاطر کتاب های ترویجی شناسنامه مناطق حفاظت شده (مناطق گنو و حرا) در سال ۱۳۷۷ و ۱۳۷۶، دریافت لوح تقدیر به خاطر کتاب پارکداری بعنوان کتاب برگزیده درسی آموزشکده در سال ۱۳۷۷، دریافت تقدیرنامه از طرف انجمن ارزیابی محیط زیست ایران به خاطر کوشش های کم سابقه و مستمر در اشاعه دانش محیط زیست در کشور در سال ۱۳۸۷ و کاندیدای جایزه مهرگان برای کتاب های سه گانه جغرافیای جانوری جهان و ایران در سال ۱۳۸۵ قسمتی از افتخارات او هستند. از آثار او می توان به «جغرافیای جانوری جهان»، «تالاب ها: طبقه بندی و حفاظت تالاب ها»، «طبیعت را حفظ نماییم (منابع زیستی استان هرمزگان)»، «طرح مدیریت پارک های ملی (پارکداری)» و... اشاره نمود.
منبع:

1399/05/16
23:13:04
5.0 / 5
2430
تگهای خبر: برگ , پارك , حفاظت , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه