امكان تجزیه پلاستیك و تولید سوخت با كاتالیست نانواسفنجی

امكان تجزیه پلاستیك و تولید سوخت با كاتالیست نانواسفنجی به گزارش پرشین رز محققان كاتالیست نانواسفنجی ساختند كه می تواند پلاستیك را به هیدروكربن ها تجزیه كند و همینطور می تواند دی اكسیدكربن موجود در هوا را به سوخت تبدیل كند.


به گزارش پرشین رز به نقل از ایسنا، اسیدهای جامد همچون مهمترین کاتالیزورهای ناهمگن هستند که پتانسیل جایگزینی اسیدهای مضر برای محیط زیست را دارند و در بعضی از مهمترین فرآیندها نظیر کراکینگ هیدروکربن ها، آلکیلاسیون و تخریب پسماندهای پلاستیک و همینطور تبدیل دی اکسیدکربن به سوخت می توان اسیدهای جامد را جایگزین اسیدهای مایع مضر کرد.
دو اسید جامد شناخته شده، زئولیت های بلوری و آلومینوسیلیکات آمورف هستند و با اینکه زئولیت ها به شدت اسیدی هستند، اما به علت ذات متخلخلی که دارند، از محدودیت هایی هم برخوردار می باشند چون که این تخلخل باعث محدودیت در نفوذ شده در حالیکه در آلومینوسیلیکات که دارای مزوحفره است، پایداری نسبی وجود داشته و اسیدیته کمتر است. بنابراین، طراحی و سنتز اسید جامد که هم مانند زئولیت ها اسیدیته بالایی داشته و هم از نظر خواص ساختاری شبیه به آلومینوسیلیکات باشد، چالش برانگیز است، چیزی که می توان آنرا زئولیت آمورف نامید.
انتشار گاز دی اکسیدکربن یکی از عوامل اثرگذار بر شرایط اقلیمی جهان بوده که به سرعت هم در حال افزایش می باشد و باید راهی به منظور تبدیل دی اکسیدکربن به سوخت پیدا کرد. زباله های پلاستیکی هم بعنوان یکی از معضلات جهانی شناخته می شوند که باعث تهدید جدی برای محیط زیست هستند.
در این پروژه، محققان با ایجاد یک نانواسید تلاش کردند که این دو مشکل را حل کنند، نانواسیدی که هم می تواند دی اکسیدکربن را مستقیم به سوخت (دی متیل اتر) تبدیل کند و هم پسماندهای پلاستیک را به مواد شیمیایی (هیدروکربن) تبدیل کند.
با استفاده از روش قطرات میکروآمولسیون مستمر بعنوان الگو، محققان این پروژه آلومینوسیلیکات آمورف اسیدی ساختند که دارای مورفولوژی نانواسفنجی است. این ماده هم مانند زئولیت ها از اسیدیته بالایی برخوردار بوده و هم مانند آلومینوسیلیکات دارای مساحت سطحی بالایی است.
این رویکرد امکان دارد به محققان اجازه دهد تا بتوانند کاتالیست های اسیدی جامد را برای تجزیه پلاستیک ها و تولید سوخت از دی اکسیدکربن در مقیاس های صنعتی و با قیمتی رقابت پذیر تولید کنند.
بر مبنای اعلام ستاد نانو، نتایج این پروژه در نشریه Nature Communications به چاپ رسیده است.
منبع:

1399/05/20
22:31:48
5.0 / 5
2224
تگهای خبر: صنعت , محیط زیست , هوا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه