تغییرات محاسبه غلظت 5 آلاینده شاخص

تغییرات محاسبه غلظت 5 آلاینده شاخص از آغاز سال جاری محاسبه شاخص كیفیت هوا بر مبنای استانداردهای سال ۲۰۱۸ تغییراتی كرده و سختگیرانه تر شده است. این تغییرات برای پنج آلاینده شاخص اعمال شده و بیشترین تغییرات هم مربوط به آلاینده دی اكسید گوگرد است.به گزارش پرشین رز به نقل از ایسنا، سازمان حفاظت محیط زیست اواسط سال قبل روش جدید محاسبه شاخص کیفیت هوا را بر مبنای استانداردهای سال ۲۰۱۸ سازمان محیط زیست آمریکا ابلاغ نمود. ازاین رو از آغاز سال جاری محاسبه شاخص کیفیت هوا بر مبنای دستورالعمل ها و نقاط شکست جدید صورت گرفته است.

بر اساس استانداردهای جدید برای محاسبه غلظت آلاینده ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون برای نقاط شکست محدوده پاک و قابل قبول تغییراتی اعمال شده است و این مورد می تواند سبب کاهش روزهای پاک از لحاظ این آلاینده شود همینطور حد شکست شرایط ناسالم برای گروه های حساس به ناسالم سختگیرانه تر شده و از عدد ۶۵.۵ میکروگرم بر متر مکعب به ۵۵.۵ میکروگرم بر متر مکعب رسیده است.

بر اساس گزارش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، باتوجه به این تغییرات غلظت های بالایی از این آلاینده می تواند کیفیت هوا را به جای شرایط ناسالم برای گروه های حساس در شرایط ناسالم برای همه افراد قرار دهد.

بر اساس این گزارش بیشترین تغییرات بوجود آمده در روش جدید محاسبه شاخص کیفیت هوا مربوط به آلاینده دی اکسید گوگرد است. از آغاز سال جاری نه تنها اندازه گیری غلظت این آلاینده سختگیرانه تر شده است بلکه شاخص ساعتی به جای میانگین ۲۴ ساعته محاسبه می شود. با عنایت به این که در بیشتر روزهای سال ازنظر آلاینده دی اکسید گوگرد در شرایط پاک قرار داریم، امکان دارد که این روش جدید سبب افزایش روزهای قابل قبول به جای پاک شود. از طرفی اعمال استاندارد یک ساعته به جای ۲۴ ساعته امکان اطلاع رسانی مناسب در زمان افزایش ناگهانی آنرا فراهم می آورد.

روش اندازه گیری غلظت آلاینده ازن هم که آلاینده شاخص هوای تهران در ایام گرم و تابستانی است تغییراتی کرده است. محاسبه شاخص برای این آلاینده به دو روش یک ساعته و ماکزیمم ۸ ساعته انجام می شود. در روش جدید، حدود شکست روش محاسبه غلظت ازن ۸ ساعته کمی سختگیرانه تر شده است و ازاین رو با افزایش نسبی روزهای نامطلوب ازنظر این آلاینده در ماه های گرم مواجه خواهیم بود.

درباره تغییرات مربوط به روش محاسبه آلاینده دی اکسید نیتروژن باید اظهار داشت که تا پیش از این اگر شاخص محاسبه شده برای این آینده کمتر از عدد ۲۰۰ بود، بعنوان آلاینده شاخص هوا معرفی نمی شد اما در روش جدید آلاینده دی اکسید نیتروژن هم مانند سایر آلاینده ها در نظر گرفته شده است و در صورتیکه مقدار شاخص آن فراتر از بقیه آلاینده ها باشد بعنوان آینده شاخص روز در نظر گرفته می شود.

منبع:

1399/05/31
20:15:23
5.0 / 5
1905
تگهای خبر: پاك , حفاظت , ذرات معلق , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه