هوای تهران در مرداد ماه ۱۱ روز آلوده بود

هوای تهران در مرداد ماه ۱۱ روز آلوده بود به گزارش پرشین رز بر مبنای اطلاعات شركت كنترل كیفیت هوای تهران در مرداد ماه سال جاری، هوای پایتخت ۱۱ روز به علت افزایش غلظت آلاینده ازن آلوده شد.به گزارش پرشین رز به نقل از ایسنا، هوای تهران طی مرداد ماه سال جاری ۲۰ روز در شرایط قابل قبول و ۱۰ روز در شرایط ناسالم برای گروه های حساس بود. تهرانی ها همینطور طی مرداد یک روز هوای ناسالم برای همه افراد داشتند.

بر اساس اطلاعات شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، علت آلودگی هوای تهران طی ۱۱ روز از مرداد ماه افزایش غلظت آلاینده ازن بود. ترکیبات آلی فرار و اکسیدهای نیتروژن پیش سازهای آلاینده ازن هستند که منبع تولید هر کدام از این آلاینده ها بخارات سوخت و وسایل نقلیه است. ترکیبات آلی فرار و اکسیدهای نیتروژن در ایام گرم تابستانی با حضور نور خورشید آلاینده ازن را تولید می کنند و بنابراین است که ازن آلاینده شاخص روزهای گرم سال است.

مرداد ماه سال قبل هم غلظت آلاینده ازن در هوای تهران طی پنج روز از حد استاندارد فراتر رفت. طی این بازه زمانی آلاینده ناکس و ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون هم هر کدام طی یک روز هوای تهران را آلوده کردند و به صورت کلی هوا در مرداد ماه سال قبل ۲۶ روز در شرایط قابل قبول و پنج روز در شرایط ناسالم برای گروه های حساس بود.

در تولید آلاینده ناکس وسایل نقیله ۳۵ درصد و نیروگاه ها ۳۲ درصد نقش دارند. این آلاینده هوا می تواند سبب ایجاد مشکلات جدی تنفسی و التهاب چشم در انسان شود. اختلال در بویایی، خستگی، تحریک گلو، ناراحتی های اعصاب و افزایش برونشیت حاد از دیگر اثرات قرارگیری در معرض گاز نیتروژن دی اکسید است.

به طور کلی عمده ترین منابع انتشار ذرات معلق هم احتراق سوخت (مانند سوزاندن زغال سنگ و چوب)، خودرو های دیزلی فاقد فیلتر دوده، فرایندهای صنعتی و کشاورزی و انتشار از خودرو ها است. ذرات معلق عموما در ماه های سرد سال کیفیت هوا را تحت تأثیر قرار می دهند.

طی دومین ماه تابستان سال ۹۷ تهرانی ها ۲۷ روز هوای قابل قبول و چهار روز هوای ناسالم برای گروه های حساس داشتند. علت آلودگی هوا در این بازه زمانی افزایش غلظت ازن و ذرات معلق بود.

بر اساس آخرین گزارشات دانشگاه های علوم پزشکی، افزایش غلظت آلاینده ازن در هوا سبب کاهش عملکرد ریه و افزایش علایم تنفسی سرفه و تنگی نفس می شود. تشدید آسم و سایر بیماری های ریوی همچون اثرات سوء ازن بر سلامت است.

کیفیت هوای تهران در مرداد ماه سال ۹۶ هم پنج روز در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار داشت که از این بین سهم آلاینده ازن سه روز و سهم ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون دو روز بود. بقیه روزهای ماه در این بازه زمانی هوا در شرایط قابل قبول بود.

بر اساس اطلاعات شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، در مرداد ماه سال ۹۵ هوای تهران طی سه روز به علت افزایش غلظت ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون آلوده شد و در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار گرفت. مواجه کوتاه مدت با این آلاینده می تواند منجر به تشدید علایم بیماری های قلبی و ریوی شود. مواجه طولانی مدت با ذرات معلق عامل مرگ و میر زودرس و تشدید بیماری های قلبی و ریوی است.

به گزارش پرشین رز به نقل از ایسنا، هرچند که سختگیرانه تر شدن نحوه محاسبه شاخص کیفیت هوا بر افزایش تعداد روزهای آلوده در مرداد ماه سال جاری نسبت به سال های گذشته اثرگذار است اما نباید فراموش کرد که آلودگی هوا همچنان یکی از معضلات کلانشهرهای کشور همچون تهران است که با آغاز پاییز و فصل سرما روی بدتری از خود نشان داده است.

منبع:

1399/06/01
22:50:06
5.0 / 5
2146
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه