رییس اداره محیط زیست انسانی استان تهران:

شهرداری تهران برنامه ای برای جمع آوری جداگانه زباله های كرونایی ارائه نكرده است

شهرداری تهران برنامه ای برای جمع آوری جداگانه زباله های كرونایی ارائه نكرده است حدود شش ماه از روزی كه به صورت رسمی شیوع ویروس كرونا در كشور اعلام شد، می گذرد و استان تهران حالا در وضعیت قرمز كرونایی قرار دارد. از مسائل مهم مطرح در این روزها انتشار این ویروس بوسیله پسماندهای آلوده است این در حالیست كه رئیس اداره محیط زیست انسانی استان تهران می گوید: هنوز برنامه ای برای تعبیه مخازن زباله جداگانه و جمع آوری جداگانه ماسك، دستكش و تجهیزات حفاظتی از طرف شهرداری و سایر مجموعه های دست اندركار دریافت نكرده ایم.به گزارش پرشین رز به نقل از ایسنا، یکی از دغدغه های این ایام کرونایی رها کردن ماسک و دستکش افراد در معابر و مخازن زباله شهری است که علاوه بر سایر مردم می تواند پاکبان ها و افرادی که در حوزه پسماند فعالیت می نمایند را در خطر جدی مبتلاشدن به این ویروس قرار دهد. تحقیقات انجام شده درباره بیماری ها و ویروس های همه گیر نشان میدهد یکی از مسائل مهم در زمینه مدیریت و مقابله با بیماری های واگیردار، مدیریت پسماندها است.

فاطمه اکبرپور – رئیس اداره محیط زیست انسانی استان تهران - درباره مدیریت زباله های کرونایی به ایسنا می گوید: شهرداری اصفهان مبادرت به نصب جعبه های ایمن و مخازن زباله در محدوده اطراف بیمارستان ها و مراکز درمانی جهت انداختن ماسک و دستکش شهروندان کرده است و در تهران نیز صحبت هایی در خصوص اتخاذ تمهیدات لازم برای تعبیه مخازن زباله جداگانه و جمع آوری جداگانه ماسک، دستکش و تجهیزات حفاظتی در سطح شهر شده است اما هنوز برنامه ای دراین زمینه از طرف شهرداری و سایر مجموعه های دست اندرکار دریافت نکرده ایم.

او با اشاره به اینکه تحویل مخازن و سطل های زباله مخصوص پسماند کرونایی به منازل و جمع آوری آنها می تواند یکی از راه های جداسازی پسماند کرونایی از سایر پسماندها و دور کردن این پسماندها از سطح شهر باشد، تصریح می کند: واقعیت این است که تعداد خانوارهای ساکن در تهران به میزانی است که اجرایی کردن این برنامه را دشوار می کند. چنین اقداماتی سخت و زمان بر هستند بدین سبب نیاز به یک برنامه ریزی هوشمند و استفاده از ظرفیت استارت آپ ها و اپلیکیشن های جمع آوری پسماند دارند.

اکبرپور در ادامه ضمن بیان اینکه اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران برنامه ای در خصوص تغییر نحوه جمع آوری تجهیزات حفاظتی همچون ماسک و دستکش از طرف نهادهای متولی پسماند دریافت نکرده است، تاکید می کند: از آنجایی که همچون گذشته پسماندهای کرونایی در مخازن شهری تخلیه و جمع آوری می شوند، همچنان سفارش می نماییم که مردم در منازل خود پسماندهای کرونایی و تجهیزات محافظتی خودرا در کیسه های جداگانه و در بسته دفع کنند و حتما این کیسه ها را گره بزنند تا حداقل زمانی که در مخازن شهری رها می شود برای پاکبان ها و کسانی که در امر جمع آوری پسماند فعالیت می نمایند، مشکلی ایجاد نکند.

در حالی مخازن جداگانه ای برای دفع تجهیزات حفاظتی در پایتخت وجود ندارد که محمد الموتی- دبیر تشکل های مردم نهاد محیط زیست و منابع طبیعی کشور- معتقد می باشد که برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا بوسیله ماسک و دستکش های رها شده در مخازن زباله سطح شهر لازم است که شهرداری کنار تمام این مخازن، کیسه و سطل های رنگی ویژه پسماند کرونایی قرار دهد تا شهروندان بدانند که خارج از منزل باید ماسک و دستکش خودرا در این مخازن مخصوص رها کنند.

او به ایسنا می گوید: لازم است شهرداری ها در مبلمان شهری، کنار تمام مخازن و سطل های زباله سطح شهر کیسه و سطل های رنگی ویژه پسماند کرونایی قرار دهند تا بخش عمده ای از خطرات ناشی از مخلوط شدن زباله های کرونایی با سایر زباله ها برطرف شود و در محل های دپوی زباله لطمه های کمتری کارکنان این مراکز را تهدید کند.

به گزارش پرشین رز به نقل از ایسنا، با توجه به این که بعد از گذشته حدود شش ماه از شیوع ویروس کرونا در کشور باز هم شاهد ماسک و دستکش های رها شده در معابر و مخازن زباله سطح پایتخت هستیم، لازم بنظر می رسد که نهادهای متولی در امر پسماند تمهیداتی برای جمع آوری جداگانه و امن لوازم حفاظتی در سطح شهر بیندیشند تا بتوان از شیوع این ویروس جلوگیری کرد و خطر ابتلای سایر افراد جامعه به بیماری کووید – ۱۹ را کم کرد.
1399/06/10
17:31:36
5.0 / 5
2008
تگهای خبر: باد , بیماری , پاك , حفاظت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه