معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری تهران خبر داد

فضای سبز تهران تا سال ۱۴۱۰ با پساب تصفیه خانه ها آبیاری می شود

فضای سبز تهران تا سال ۱۴۱۰ با پساب تصفیه خانه ها آبیاری می شود تفاهمنامه میان شهرداری تهران و وزارت نیرو میزان استفاده از منابع آبهای زیرزمینی برای آبیاری فضای سبز در تهران تا سال 1410 به میزان قابل توجهی كاهش پیدا كرد.


به گزارش پرشین رز به نقل از مهر، امروز برای اولین بار تفاهمنامه ای در امتداد حفظ «آب» میان شهردار تهران و وزیر نیرو امضا می شود. برمبنای تفاهمنامه همکاری که امروز (چهارشنبه ۱۲ شهریور) میان شهرداری تهران و وزارت نیرو به امضا می رسد میزان استفاده از منابع آب های زیرزمینی برای آبیاری فضای سبز در تهران تا سال ۱۴۱۰ به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کرده و منبع اصلی تامین آبیاری تهران پساب تصفیه خانه ها خواهد بود. تفاهمنامه جامع مدیریت نیاز آب فضای سبز شهر تهران از پساب و منافع آبی روز چهارشنبه (۱۲ شهریور) با حضور پیروز حناچی، شهردار تهران و رضا اردکانیان، وزیر نیرو امضا و مبادله خواهد شد. مجتبی یزدانی، معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری تهران با بیان این مطلب اظهار داشت: این تفاهمنامه در امتداد اجرای مفاد ماده ۲۲ قانون هوای پاک و تقویت همکاری و تعاملات بین بخشی و بمنظور تامین آب خام مورد نیاز آبیاری فضاهای سبز و بوستان های شهر تهران که در ارتقای کیفیت محیط زیست شهری است، به امضا خواهد رسید. وی ادامه داد: همین طور صیانت از منابع آب های زیرزمینی و آب شرب در مقابل جایگزین کردن روان آب ها، آب های سطحی و پساب تصفیه شده فاضلاب شهری برای آبیاری عرصه ها و فضاهای سبز در شهر تهران بعنوان راهکاری منطقی و عملی برای حفظ ذخایر باارزش آب های زیرزمینی و مقابله با مخاطرات ناشی از کاهش بارندگی و نزولات آسمانی در شهر تهران از دیگر اهداف تفاهمنامه ای است که امروز میان شهرداری تهران و وزارت نیرو به امضا خواهد رسید. بر طبق این گزارش، موضوع اصلی این تفاهمنامه تقویت تعاملات بین بخشی، همکاریهای دوجانبه و هم افزایی لازم با هدف رفع مشکلات و استفاده از ظرفیت های موجود بین دو مجموعه وزارت نیرو و شهرداری تهران برای ارائه خدمات رسانی مطلوب به شهروندان در زمینه تامین آب فضای سبز شهر تهران از منابع آبی و پساب طبق مدل پیشنهادی و مدیریت سیلاب شهری است.
بدین سان این تفاهمنامه دو طرف را برمبنای برنامه تنظیم شده در جهت نگهداشت و توسعه فضای سبز شهر تهران تا افق ۱۴۱۰ در بخش های مختلف ملزم می کند. یزدانی در ادامه به شهر اظهار داشت: همچنین، برنامه توسعه پیشنهادی فضای سبز شهر تهران؛ فضاهای سبز شهر تهران، منابع مصرف آب و تغییر منابع مصرف آب تا افق ۱۴۱۰ را مشخص می کند که مقرر است بر طبق این تفاهمنامه و این برنامه، استفاده از منابع آب زیرزمینی که حالا منبع اصلی آبیاری فضای سبز است به مقدار قابل توجهی کم شود. بدین سان وزارت نیرو موظف می شود که مابه التفاوت آب مورد نیاز را از پساب تصفیه خانه ها تامین کند. از طرف دیگر، بمنظور برنامه ریزی، نظارت، تعیین چگونگی و روش اجرای ماموریت های مشترک در جهت تحقق محورهای همکاری فی مابین، کمیته راهبردی تفاهمنامه با ترکیب مسئولان وزارت نیرو و شهرداری تهران (سه نماینده از هر طرف) تشکیل می شود و همه اقدامات و همکاریهای مشترک با مصوبه کمیته مزبور و تحت نظارت آن به اجرا در خواهد آمد. بگفته معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری تهران ذیل این کمیته راهبری تفاهمنامه گروهی با حضور مدیران و کارشناسان تخصصی ذیربط از وزارتخانه و شهرداری تهران وظیفه بررسی های کارشناسی، پیشنهاد طرح ها و اقدامات اجرایی در چارچوب موضوعات تفاهمنامه را به عهده خواهد داشت. این کارگروه هر ماهه تشکیل جلسه داده و مصوبات خودرا به کمیته راهبردی ارائه می کند. مسئولیت پیگیری اجرای این تفاهمنامه و سایر امور اجرایی با معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا به نمایندگی وزارت نیرو و معاونت خدمات شهری و محیط زیست به نمایندگی از شهرداری تهران است. امضای این تفاهمنامه میان شهرداری تهران و وزارت نیرو علاوه بر اینکه احترام به محیط زیست و نسل های آینده را بعنوان اولویت مدیریت شهری تهران نمایان خواهد کرد، موضوع چرخه آب بعنوان یک معضل شهری در تهران را به اندازه قابل توجهی در زمان مشخص شده پیش رو حل خواهدنمود. چرخه آب و به صورتی بازیافت پساب آب تصفیه خانه بخش عمده ای از ضرر و زیان طبیعی و هزینه مضاعف دراین زمینه را از میان خواهد برد.

1399/06/15
14:50:19
5.0 / 5
2054
تگهای خبر: آب , باد , بارندگی , برگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه