گزارش پرشین رز؛

آسمان تالاب شادگان برای پرنده ها امن شد

آسمان تالاب شادگان برای پرنده ها امن شد پرشین رز: خطوط انتقال برق خوزستان، با گزارش بموقع یك محیط بان و اقدام شركت برق منطقه ای برای پرندگان امن شد.


به گزارش پرشین رز به نقل از مهر، سالیانه چند میلیون پرنده در اثر برخورد با خطوط انتقال و توزیع برق جان خودرا از دست می دهند، اما چون عمدتاً این خطوط در مناطقی هستند که دور از دسترس مردم است و فاجعه ای که بر جای می گذارند به چشم نمی آید و آنچنان که باید به آن توجه نشده است. یکی از ناحیه های پرخطر در حوالی تالاب شادگان در استان خوزستان است که با گشتزنی های یکی از محیط بانان این منطقه به نام محیط بان جلالی شناسایی شد. عکس هایی که جان صدها پرنده را نجات داد این محیط بان در جریان سرکشی به مناطق تحت حفاظتش با لاشه های چند صد پرنده باارزش مواجه می شود و از این فاجعه عکس برداری کرده و عکس هایش را برای کمیته برق و پرندگان ایران می فرستد. عکس هایش از فلامینگوها، کاکایی ها و حواصیل های تلف شده به این کمیته که در دفتر HSE توانیر تشکیل شده است، می رسد، جاییکه محمود کلنگری پژوهشگر حوزه محیط زیست و متخصص برق و پرنده و مترجم کتاب پرندگان و خطوط برق از تقابل تا تعامل، در آن کمیته بعنوان مشاور فعالیت می کند و می داند این اتفاق چه خسارات زیست محیطی و تلفات قابل توجهی از جامعه پرندگان هر ساله بر جای می گذارد.

کلنگری در گفت و گو با خبرنگار مهر، با اشاره به تقابل موجود میان پرندگان و خطوط انتقال برق اظهار داشت: بطور مستمر پرندگان زیادی از این طریق لطمه می بییند و ما اهتمام می نماییم با انجام مکاتباتی از طرف توانیر مسئولان برق منطقه ای را متقاعد نماییم تا برای ایمن سازی خطوط اقدام نمایند. ایمن سازی خطوط برق شادگان فقط به خاطر پرندگان
وی با اعلان اینکه شرکت توانیر هم به سبب خساراتی که به تجهیزات توزیع و انتقال برقش در این تقابل وارد می شود و گاهی موجب قطع برق می شود و یا با آتش گرفتن پرنده تجهیزات لطمه جدی می بیند پیگیر حل این مساله است، اظهار داشت: اما این مورد که در محدوده تالاب شادگان رخ داده است دیگر منافع دو سویه ای وجود نداشت و تنها لطمه به پرندگان وارد می شد.
اقدامی که در خاورمیانه سابقه نداشت وی به تشریح این مساله پرداخت و بیان داشت: به جرئت می توانم بگویم این اقدام زیست محیطی در هیچکدام از کشورهای خاورمیانه سابقه نداشته است، اما شرکت برق منطقه ای خوزستان خطوط انتقال برق را که در خط تالاب شادگان به سبب وجود سیم های باریک فوقانی اش بسیار حادثه ساز شده بود، با بهره گیری از یک منحرف کننده پرواز پرنده جدید و پایین کشیدن چند ساعته این خطوط که اعمال خاموشی داشتند این خطوط را برای پرندگان ایمن کرد. در حالی که این بی برق شدن خطوط و خارج کردن خط از مدار خدمت رسانی نمره منفی برای آن شرکت بهمراه داشته است که موجب قدردانی است.
این کارشناس محیط زیست پیش بینی نمود با این اتفاق بطور مدلول داری تلفات پرندگانی که به سیم ها برخورد می کردند و مرگ بسیار دردناکی در انتظارشان بود، کم شود. کلنگری با اشاره به اینکه انتقال سیم گارد روی زمین برای نصب تجهیزات و بازگرداندن باردیگر آنها به بالای دکل چه از لحاظ تکنیکی که با مشقت و سختی همراه بوده و هزینه براند، (چون نیازمند ادوات و نیروی انسانی پرتعداد است) و چه از لحاظ محیط زیستی باارزش است، گفت: با این وجود توانیر تصمیم گرفته است، با سیاست گذاری های کلان خطوط و انتقال و توزیع نیروی برق که در تقابل با پرندگان است ایمن کند.منبع:

1399/07/14
22:59:05
5.0 / 5
2153
تگهای خبر: آتش , حفاظت , زیست محیطی , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه