كمك شهرداری به سازمان ها و شركت ها برای استقرار استاندارد نظام مدیریت محیط زیست

كمك شهرداری به سازمان ها و شركت ها برای استقرار استاندارد نظام مدیریت محیط زیست پرشین رز: معاون توسعه و پایش اداره كل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران ضمن بیان اینكه هدف از پیاده سازی استاندارد مدیریت محیط زیست درنظر گرفتن یك چارچوب برای سازمان شهرداری تهران بمنظور حفاظت از محیط زیست است از كمك و اقدامات اداره كل محیط زیست و توسعه پایدار به سازمان ها و شركت ها برای استقرار و دریافت استاندارد نظام مدیریت محیط زیست آگاهی داد.سعید احمری در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینکه برمبنای مصوبه سال ۸۶ شورای اسلامی شهر، شهرداری تهران بعنوان یکی از مهمترین نهادهای درگیر با مسائل و مشکلات محیط زیستی موظف به اجرای نظام مدیریت محیط زیست است، اظهار داشت: شهرداری تهران از آن زمان تصمیم گرفت یکی از نظام های استانداردی که در دنیا مورد استفاده قرار می گیرد را استفاده نماید. بدین جهت از سال ۸۶ نظام های استاندارد بین المللی یا (ایزو ۱۴۰۰۱) را مورد استفاده قرار داد و الان به روزترین استاندارد بین المللی نظام مدیریت محیط زیست (ایزو ۱۴۰۰۱ ویرایش ۲۰۱۵) در حال پیاده سازی است.

وی افزود: شهرداری تهران از سال های گذشته تصمیم به پیاده سازی نظام استانداردمدیریت محیط زیست (ایزو ۱۴۰۰۱) را گرفت تا کیفیت حفاظت از محیط زیست در شهرداری تهران هم سو و یکپارچه باشد.

احمری با اعلان اینکه در سال های اخیر مناطق مختلف شهرداری تهران و سازمان های مختلف راسا نسبت به انتخاب مشاور برای استقرار نظام استاندارد (ایزو ۱۴۰۰۱) اقدام می کردند، اظهار نمود: پس از آن که استاندارد (ایزو ۱۴۰۰۱) را مستقر می کردند از مشاوران و پیمانکاران اعطاکننده گواهی (ایزو ۱۴۰۰۱) این گواهی را دریافت می کردند.

وی در ادامه اظهار داشت: در گذشته مشاوران و پیمانکارانی که گواهی اعطا می کردند شرکت هایی بودند که نمایندگی های خارجی، داخل ایران بودند اما حالا شرکت هایی هستند که با سیستم های بین المللی کار می کنند.

معاون توسعه و پایش اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران درباره هدف از پیاده سازی نظام مدیریت استاندارد محیط زیست اظهار داشت: هدف از پیاده سازی استاندارد مدیریت محیط زیست در نظر گرفتن یک چارچوب برای سازمان شهرداری تهران بمنظور حفاظت از محیط زیست است تا شهرداری تهران نسبت به وضعیت اجتماعی و اقتصادی واکنش های مناسبی در ارتباط با مسائل محیط زیستی که هر روز در حال تغییر است، داشته باشد.

وی افزود: پروسه استقرار نیز فرایندی است که در آن سازمان شهرداری باید به صورتی حداقل های استانداردهای کشوری را لحاظ کند. چه در زمینه مسائلی که شهرداری به صورت مستقیم متولی آن است و چه پیمانکارانی که با شهرداری همکاری می کنند همگی زیر چتر یک نظام مدیریتی قرار می گیرند.

احمری با اشاره به اینکه نظام استقرار مدیریتی از قبل هم در شهرداری تهران وجود داشته است، اظهار نمود: حالا حدود ۹ منطقه مختلف شهرداری تهران نسبت به استقرار و ستاندن گواهی نامه (ISO ۱۴۰۰۱: ۲۰۱۵) اقدام نمودند و مدت زمان اعتبار این گواهی ها یک تا دو سال است که بعد از دو سال یک دفعه دیگر ممیزی می َشوند و اگر دارای شرایط لازم باشند این گواهی را ستاندن می کنند.

وی افزود: بمنظور برابری نظام اعطای گواهی (ISO ۱۴۰۰۱: ۲۰۱۵) به مناطق مختلف شهرداری تهران، اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری پیاده سازی نظام مدیریت محیط زیست را از ۵ منطقه شروع کرد تا خود به بصورت ممیزی بر استقرار صحیح نظام مدیریت محیط زیست نظارت داشته باشد همین طور برای سازمان ها و شرکت هایی که از قبل گواهی نداشتند یا گواهی (ISO ۱۴۰۰۱: ۲۰۱۵) داشته اند و الان منقضی شده است اقدام و کمک می نماییم تا هم بتوانند نظام مدیریت محیط زیست را استقرار دهند و هم گواهی ستاندن کنند.

احمری در آخر اظهار داشت: اقدام دیگر اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری حرکت به سمتی است که یک نظام مدیریت محیط زیست مختص شهرداری تهران اجرا و استقرار کند چونکه شهرداری تهران کارهای ویژه ای دارد بدین سبب لازم است تا یک نظام داخلی طراحی و اجرا شود و استقرار یابد تا از شرکت های خارجی و شرکت های مشاور داخلی مستقل شود.

به گزارش پرشین رز به نقل از ایسنا، در ماده واحده مصوبه سال ۸۶ در خصوص "الزام شهرداری تهران به اجرای نظام مدیریت محیط زیست" آمده است که «شهرداری و شورای اسلامی شهر تهران در اجرای تکالیف قانونی خصوصاً ماده شصت و ششم (۶۶) و بند "ب" ماده شصت و یکم (۶۱) قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران موظفند ضمن اعمال سیاست های مصرف بهینه منابع، حفاظت از منابع پایه و محیط زیست و کاهش هزینه های جاری در کلیه واحدهای تابعه، نظام مدیریت، محیط زیست را در زمینه های ذیل معمول نموده و گزارش حسن اجرای این مصوبه را سالیانه به شورای اسلامی شهر تهران ارائه نمایند.»

منبع:

1399/07/20
14:27:57
5.0 / 5
1861
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه