كاهش بیش از ۳۰ درصدی غلظت تركیبات آلی فرار خصوصا بنزن در هوای تهران

كاهش بیش از ۳۰ درصدی غلظت تركیبات آلی فرار خصوصا بنزن در هوای تهران به گزارش پرشین رز كارشناس واحد راهبری و نگهداری شركت كنترل كیفیت هوای تهران اظهار داشت: بررسی داده های فصلی سال قبل با زمان مشابه در بهار و تابستان امسال، گویای كاهش بیش از 30 درصدی غلظت تركیبات آلی فرّار خصوصاً بنزن در تهران است و بیشترین میزان غلظت، انتشار و حضور این آلاینده ها در ماه های گرم سال و در مناطق پر تردد شهری نظیر بزرگراه ها و تقاطع های پر رفت و آمد است.


به گزارش پرشین رز به نقل از ایسنا، حسین حسن خانی با بیان اینکه کاهش شایان توجه غلظت آلاینده های ترکیبات آلی فرّار خصوصاً بنزن در سه ماهه اول سال جاری مشهود بود، اظهارکرد: با استناد به آمار و اطلاعات سازمان هواشناسی در خصوص افزایش بارش ها و کاهش دما در این بازه زمانی، می توان اظهار داشت که این عامل، تأثیر زیادی بر کاهش غلظت این نوع آلاینده ها گذاشته است.
به گزارش روابط عمومی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران این کارشناس شرکت کیفیت هوای تهران در آخر درباره آلاینده «تولوئن» نیز اشاره کرد: استاندارد و حد آستانه مجاز برای آلاینده تولوئن در هوای محیطی وجود ندارد اما مقایسه ای کمیتی از غلظت های این آلاینده نشاندهنده ارتباط افزایش ترکیبات آلی فرار با تغییرات صعودی حجم ترافیک شهری است.

حسین شهیدزاده - مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران - نیز با اشاره به اینکه یکی از آلاینده های مهم تهران ترکیبات آلی فرّار است که بر اثر احتراق ناقص سوخت در وسایل نقلیه و تبخیر بخارات بنزین خصوصاً در پمپ بنزین ها و خودرو ها ایجاد می شود، اظهارکرد: ترکیبات آلی فرّار شامل بنزن، تولوئن، اتیل بنزن و زایلن می شود و به سبب انتشار از خودرو ها و برخی صنایع در هوای آزاد تنفسی تهران و سایر کلانشهرها وجود دارد.

به گفته وی، اثرات تنفس طولانی مدت ترکیبات آلی فرّار می تواند خطرناک باشد و سبب مبتلاشدن بیماری های مختلف همچون انواع سرطان ها شود. بدین جهت بررسی مداوم آنها در هوای محیط های شهری لزوم دارد.

شهیدزاده در ادامه با اشاره به اینکه ترکیبات آلی فرّار ترکیبات بسیار متنوعی هستند که در همه جا پراکنده شده اند و بعضی از آنها به صورت طبیعی وجود دارند و برخی نیز به دست انسان ایجاد می شوند، اظهار نمود: برای مثال خیلی از رنگ های شیمیایی، عطرها و مواد بودار از ترکیبات آلی فرّار تشکیل شده اند. این ترکیبات در جو نیز به صورت بخار هستند و بعنوان آلاینده در نظر گرفته می شوند.

وی با اعلان اینکه ترکیبات آلی فرّار در تشکیل آلاینده های ثانویه مانند ازن سهم زیادی دارد، اشاره کرد: سرچشمه اصلی بنزن و سایر ترکیبات آلی فرٌار در مناطق شهری، منابع آلاینده متحرک مانند خودرو ها و بزرگترین منبع این آلاینده ها نیز خودرو های بنزینی هستند همین طور تحقیقات سال های گذشته در شرکت کنترل کیفیت هوا، پمپ بنزین ها را بعنوان منابع ساکن و ثابت تولید و انتشار این آلاینده بصورت محلی معرفی کرده است.

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با تاکید بر اینکه طی سال های اخیر با سنجش آلاینده بنزن در نقاط مختلف تهران به نتایج قابل توجهی رسیده ایم، اشاره کرد: آنالیز نتایج غلظت آلایندهای پایتخت، نشان دهنده تغییرات غلظت آلاینده بنزن متناسب با تغییرات حجم ترافیک، شرایط جوی و موقعیت مکانی است.

منبع:

1399/07/27
21:32:00
5.0 / 5
1693
تگهای خبر: آزاد , بارش , بیماری , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه