مدیركل حفاظت محیط زیست هرمزگان:

مناطق آزاد خود باید پاسخگوی صدور مجوزهایشان باشند

مناطق آزاد خود باید پاسخگوی صدور مجوزهایشان باشند به گزارش پرشین رز هرمزگان مدیركل حفاظت محیط زیست استان هرمزگان اظهار داشت: اگر مجوزی از جانب مناطق آزاد صادر می شود باید خود پاسخگوی آن باشند.حبیب مسیحی تازیانی در گفت و گو با ایسنا، اضافه کرد: با عنایت به وسعت ساحلی استان هرمزگان یکی از وظایف ما پایش و رصد توسعه صنعتی استان است که با عنایت به مطرح کردن روند توسعه دریا محور توسط دولت در این استان باید در بحث امکانات پایشی محیط زیست دریایی و نیروهای متخصص و کاربردی باتوجه به امکانات اندک و محدود فعلی این مهم را برطرف نماییم.

وی افزود: آلودگی نفتی که توسط قاچاق سوخت انجام می پذیرد، متاسفانه خسارات جبران ناپذیری را به محیط زیست دریایی به بار می آورد که سبب از بین رفتن موجودات، خشک شدن جنگل های حرا و بسیاری دیگر صدمات جبران ناپذیری می شود.

مسیحی تازیانی افزود: چالش طرح های توسعه ای در استان هرمزگان که با عنایت به برنامه های کلان در کشور اتفاق می افتد و محیط زیست را در جریان خود قرار می دهد و در واقع از اجرای تصمیماتی که قانون گذار بر عهده محیط زیست قرار داده است را نمی توانیم به خوبی رصد نماییم.

این مقام مسئول در مورد مناطق آزاد و اجرای ماده ۶۵ احکام دائمی، اظهار نمود: مجوز دادن به بعضی از طرح ها که با الزامات زیست محیطی مغایرت داشته مانند طرح پرورش میگو و تولید پودر ماهی در سوزا که متاسفانه مسؤلان این مناطق آزاد پاسخگو مسائل مرتبط به آن طرح نیستند، یکی دیگر از مشکلات است و این محیط زیست است که همواره در مراجع قضایی باید پاسخگو باشد. اگر مجوزی از جانب مناطق آزاد صادر می شود باید خود پاسخگوی آن باشند.

وی افزود: در حوزه طبیعی قانون ماده ۲۴ معادن، استعلام از محیط زیست را حذف کرده است که در قانون قبلی این چنین نبوده و محیط زیست تمامی مسائل را پیشبینی می کرد.

مسیحی ضمن اشاره به اینکه در بحث آب شیرکن ها چه برای استفاده در فلات مرکزی صنایع، رودخانه ای و روستایی–کشاورزی باید گفت اجبار نبوده است و شرکت آب منطقه ای و اداره آب فاضلاب بدون رعایت قاعده محیط زیست درحال انجام آن هستند و آب شیرکن های مورد استفاده در کشاورزی سبب آلودگی خاک، پایین آمدن سطح آب زیرزمینی، اربین رفتن ذخایر دریایی و کاهش صنعت صید و صیادی می شوند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان هرمزگان در مورد آلودگی صنایع، تصریح کرد: رصد و پایش کلیه صنایع و واحدهای خدماتی استان وظیفه ذاتی ما بوده و هست که می طلبد با امکانات و تجهیزات بروزتر و رفع کمبود نیروی انسانی به این مهم تا نتیجه مطلوب برسیم.

وی افزود: دومین مقوله در این بحث دریافت ۳۵ درصد عوارض آلایندگی به محیط زیست است که خود گامی برای کمک به صنایع آلاینده برای کاهش آلایندگی و فراهم کردن بعضی از تجهیزات نوین و به روز پایش است.

مسیحی تازیانی اضافه کرد: در بحث آلایندگی متاسفانه چندین سال است مردم شهرستان پارسیان عوارض و عواقب آلایندگی عسلویه را متحمل می شوند که باید با پیگیری بیشتر به این مهم رسیدگی شود.

وی در بحث موج شکن های قدیمی اظهار داشت: متاسفانه چون بدون مجوز در سالهای خیلی دور راه اندازی شده اند، امروز با بعضی از مشکلات همچون رسوب گذاری و نبودن امکانات لازم و تجهیزات کافی و به روز روبرو هستند که خود در بعضی از موارد خساراتی را بوجود آورده است.

منبع:

1399/08/28
13:39:03
5.0 / 5
1437
تگهای خبر: آب , آزاد , آلودگی , حفاظت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه