نفس های آخر گردشگری دریایی گلستان

خلیج گرگان و رؤیای رونق باردیگر

خلیج گرگان و رؤیای رونق باردیگر پس روی آب خلیج گرگان، گردشگری شهرهای ساحلی گلستان را از رونق انداخته و این امر بر معیشت ساحل نشینان هم تاثیر منفی گذاشته است.خبرگزاری مهر، گروه استان ها- اعظم محبی: گردشگران زیادی در رؤیای دیدن آب زلال دریا و شنا در پهنه آبی خزر و خلیج گرگان رهسپار این سواحل می شوند اما فقط چند دقیقه بعد از رسیدن به آن، رؤیای ساحل ماسه ای و شنا در دریا نقش بر آب می شود. شنا و آب بازی پیشکش شاید همان تماشای آب و خیس کردن دست ها در آب دریا هم دیگر ممکن نباشد چونکه پهنه آبی صدها متر از ساحل فاصله گرفته است.
این توصیف شرایط چند سال گذشته سواحل گلستان است، این اتفاق در حالی رخ می دهد که تا کمتر از ۱۰ سال قبل شاهد پهلو گرفتن انواع قایق های تندرو و البته در روزگاری اتوبوس دریایی در اسکله و سواحل استان بودیم.
همین عقب نشینی آب کافی بود تا حال و هوای شهرهای ساحلی استان هم تغییر کند، زمانی برای قایق سواری در خلیج گرگان باید مدت ها در صف انتظار می ایستادی و یا جهت استفاده از بازارچه های ساحلی بندرترکمن و بندرگز مشکل کمبود پارک خودرو و ازدحام وجود داشت و طعم و بوی انواع غذاهای محلی در ساحل، هر مسافری را وسوسه می کرد اما امروز نه تنها خبری از این جذابیت ها نیست بلکه حضور در سواحل استان هم موضوعی بغرنج و آزاردهنده است.
پس روی آب به حدی است که در صورت استمرار بی توجهی مدیران و متولیان، شرایط زندگی برای اهالی و جوامع پیرامونی خلیج گرگان خیلی سخت خواهد شد.
فارغ از مشکلاتی که عقب نشینی آب برای پروژه های گردشگری خرد بازارچه ساحلی و مشاغل وابسته بر جای می گذارد، این چالش اجرای طرح های کلان گردشگری مانند طرح گردشگری جزیره آشوراده را هم در هاله ای از ابهام قرار داده و شاید اگر بخواهیم واقع بینانه تر بنگریم این طرح به خاطرات خواهد پیوست.

همینطور در صورت استمرار پس روی ها در آینده نزدیک، شاهد تشدید کانون های ریزگرد در اراضی مستحدثه خواهیم شد و این امر بر روی شرایط زندگی جوامع انسانی ساکن در طول بیشتر از ۱۰۰ کیلومتر از نوار ساحلی از گمیش تپه تا نوکنده تاثیر خواهد گذاشت.
جامعه صیادی کوچک تر شده است
یکی از صیادان بندرترکمن به خبرنگار مهر اظهار داشت: هراندازه آب خشک شده و عقب نشینی کند مسلماً بر روی میزان ذخایر ماهیان دریا و معیشت ساحل نشینان تاثیر می گذارد.
عبدالحکیم ادریسی اضافه کرد: سطح آب خلیج کاهش یافته ازاین رو بعضی از مردم در طلب معاش به نقاط دوردست در مرز ترکمنستان رفته و جان خویش را برای تأمین هزینه های زندگی به خطر می اندازند.
وی بیان نمود: اینجا شغل صیادی کمرنگ شده و رونقی ندارد و بیشتر صیادان از سر ناچاری برای کار به شهرهای دیگر مانند چابهار و تهران رفته اند.
ادریسی با اشاره به اینکه پیش از خشک سالی اوضاع بهتر بود، اظهار داشت: الان افرادی که اوضاع مالی خوبی دارند پرورش ماهی راه اندازی کرده و کسی که وضع مالی خوبی ندارد مهاجرت می کند.
وی افزود: زمانی صیادی، جامعه بزرگ تری را تشکیل می داد اما حالا صرفه اقتصادی ندارد و در یک منطقه امکان دارد ۳۰ تور پهن شود ولی تنها یک ماهی صید شود اما صیاد چاره ای ندارد چونکه باید زندگی را بگذراند.
ادریسی از وجود جوانان بیکار زیادی در این منطقه اطلاع داد و چاره این مشکل را در ایجاد صنعت، راه اندازی پرورش ماهی در قفس و استفاده از نیروهای بومی منطقه عنوان نمود.

وی خاطرنشان کرد: الان عده زیادی به زباله گردی روی آورده اند که زیبنده آنها نیست و اگر اوضاع به این منوال باشد احتمال صدمه های اجتماعی بالا می رود.
کم رونقی غرفه ها
یکی از غرفه داران بازارچه ساحلی بندر ترکمن هم به خبرنگار مهر اظهار داشت: پس روی آب خلیج به صورت غیرمستقیم بر رونق غرفه های بازارچه تاثیر گذاشته است و این امر را می توان از کاهش تعداد شاگردان غرفه ها دریافت.
«عبدالسعید ایری توماج» اضافه کرد: تعداد مشتریان و کسب و کار در سنوات اخیر نسبت به گذشته کمتر شده و بسیاری به مشاغل دیگر روی آورده اند.
وی افزود: روزگاری در بازارچه حداقل ۶ نفر مأمور ساماندهی پارک خودرو مشتریان بودند که الان با کاهش میزان مشتریان، شغل های جانبی کنار بازارچه هم ازدست رفته است.
«ایری توماج» اظهار داشت: روزی در کنار بازارچه ده ها زن و دختر قزاق ترکمن به پخت شیرینی جات محلی مانند بورک و پیشمه مشغول و کمک خرج خانواده خود بودند ولی حالا پس روی آب دریا و کاهش میزان مشتریان بر روی این امر هم تاثیر گذاشته و تعداد این افراد کمتر شده است.
وی اضافه کرد: در تعطیلات تابستان و نوروز همه ساله چندین نفر مشغول ساخت صنایع دستی و بومی بوده و غرفه داران با فروش آن علاوه بر ترویج فرهنگ بومی سبب اشتغال و درآمدزایی می شدند اما هم اکنون اسکله جاذبه چندانی برای گردشگران ندارد.
طبق گفته وی بوی نامطبوع در برخی از روزها و ساعات سبب ناخشنودی گردشگران می شود.

کاهش ۸۰ درصدی میزان توریست دریایی
یکی از فعالان قایقرانی در بندر ترکمن هم به خبرنگار مهر اظهار داشت: پس روی آب خلیج بر تعداد توریست تاثیر گذاشته و این امر معیشت ما را در معرض خطر قرار داده است.
ابراهیم میرزایی اضافه کرد: فعالیت ما قایقرانی و بردن توریست به دریا است و اگر آبی نباشد این فعالیت هم از بین می رود.
پس روی خلیج گرگان بر کیفیت آب و در نتیجه پروژه های شیلاتی تاثیر خواهد گذاشت و همینطور سرمایه گذاران را در ورود به پروژه های گردشگری دلسرد خواهد نمود وی با اشاره به اینکه به علت کاهش میزان آب، موتور و قایق ها صدمه می بینند، افزود: تعداد مسافران نسبت به سنوات گذشته حدود ۸۰ درصد کاهش یافته و دو سال است درگیر این معضل هستیم.
میرزایی از فعالیت ۳۱ قایق موتوری و ۵۰ نفر در شرکت قایقرانی اطلاع داد و اظهار داشت: قبلاً روزی پنج سرویس به دریا می رفتیم ولی الان هر ۶ روز یک مرتبه یک سرویس هم به ما نمی رسد.
وی توضیح داد: آشوراده امکانات زیرساختی و گردشگری قابل توجهی ندارد و فقط کسانی که طبیعت گرد هستند می توانند از آن لذت ببرند.
دلسردی سرمایه گذاران در ورود به پروژه های گردشگری
فرماندار بندرگز هم در این خصوص به خبرنگار مهر اظهار داشت: بخشی از ارتزاق مردم ساحل نشین از راه قایقرانی و گردشگری دریایی صورت می گیرد که حالا تحت تاثیر عقب نشینی خلیج قرار گرفته است.
حسین احمدی اضافه کرد: پس روی خلیج مطمئناً بر روی پروژه های گردشگری منطقه تاثیر گذاشته و سرمایه گذاران را برای ورود ناامید و دلسرد می کند.
وی افزود: خیلی از پروژه های شیلاتی مانند پرورش ماهی در قفس که می تواند در خلیج شکل بگیرد به دلیل پس روی و کاهش کیفیت آب امکان دارد گرفتار مشکل شود.

احمدی اظهار داشت: مطمئناً بخشی از تاثیر پس روی آب بر روی اقتصاد بومیان و صیادان محلی است که معیشت آنها را در معرض خطر قرار می دهد.
وی بیان نمود: بوی بد سواحل که ناشی از جلبک ها و خزه ها است در نتیجه خشکی خلیج ایجادشده و مطمئناً به صورت غیرمستقیم اثر خویش را بر روی گردشگری هم خواهد گذاشت.
وی خاطرنشان کرد: از اقدامات مهمی که به توسعه شهرهای ساحلی استان کمک می کنند احیای خلیج بوده که می تواند پروژه های شیلاتی و گردشگری را هم متحول کرده و آینده و اقتصاد و معیشت مردم را رونق دهد.
مخاطرات محیطی زیستی بر گردشگری تاثیر می گذارد
فرماندار بندر ترکمن هم به خبرنگار مهر اظهار داشت: دیدن دریا سبب طرب و شادی هر بیننده و گردشگری می باشد و این امر موهبت الهی بوده و مسلماً اگر آب پس روی داشته باشد بر روی میزان مسافر هم تأثیرگذار خواهد بود.
سید صادق شیرنگی از مخاطرات زیست محیطی خشکی خلیج گفت و اضافه کرد: اگر پس روی به همین صورت ادامه دار باشد امکان دارد در آینده ای نزدیک شاهد وقوع ریزگردها باشیم که بر روی کشاورزی استان و منطقه هم تاثیر خواهد گذاشت.
شیرنگی بیان نمود: مسلماً اگر خلیج خشک شود بر روی گونه های دریایی و تخم ریزی ماهی ها و صیادی و همینطور میزان توریست تاثیر می گذارد.
معیشت ساحل نشینان گلستانی تحت تاثیر پس روی آب خلیج گرگان قرارگرفته و خیلی از مشاغل را با چالش روبرو کرده است. مطمئناً احیای خلیج می تواند رونق و امید را به منطقه برگردانده و پای سرمایه گذاران بسیاری را جهت راه اندازی پروژه های گردشگری به این مناطق باز کند.


منبع:

1399/09/04
11:40:22
5.0 / 5
1534
تگهای خبر: آب , بازار , برگ , پارك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه