آخرین وضعیت بارش ها در كشور بعد از فعالیت سامانه های بارشی اخیر

آخرین وضعیت بارش ها در كشور بعد از فعالیت سامانه های بارشی اخیر به گزارش پرشین رز بر مبنای اطلاعات مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی بارش ها در کل کشور نسبت به میانگین دراز مدت بیشتر از ۳۰ درصد افزایش یافته است.به گزارش پرشین رز به نقل از ایسنا، از آغاز سال آبی زراعی تابحال در کشور ۶۰ میلیمتر بارش داشتیم که این میزان نسبت به مدت مشابه پارسال ۱۵ درصد و نسبت به میانگین دراز مدت کشور حدود ۳۲ درصد بیشتر بوده است.

بر این اساس به ترتیب سه استان گیلان، کهگیلویه و بویراحمد و مازندران بیشترین بارش را طی سه ماه اخیر دریافت کرده اند. هرچند که بارش ها در استان گیلان ۲۹۲ میلیمتر گزارش شده است اما این میزان نسبت به میانگین دراز مدت بارش در این استان اندکی کمتر است. بارش ها در استان کهگیلویه و بویراحمد هم ۲۸۷ میلیمتر بوده است که نسبت به میانگین دراز مدت خود افزایش قابل ملاحظه ای یعنی حدود ۱۵۶ میلیمتر دارد.

بر اساس اطلاعات مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی، بارش ها در سومین استان پربارش کشور یعنی مازندران از آغاز سال آبی زراعی تابحال ۲۰۲ میلیمتر گزارش شده است که نسبت به میانگین دراز مدت این استان شش درصد بیشتر و نسبت به سال قبل ۲۸ درصد کمتر است.

گفتنی است که از مهرماه تا نیمه آذرماه بارش ها در هفت استان کشور یعنی استان های آذربایجان شرقی، خراسان رضوی، خراسان شمالی، سیستان و بلوچستان، گلستان، گیلان و هرمزگان کمتر از میانگین بلندمدت بوده بگونه ای که در استان سیستان و بلوچستان حدود ۶۰ درصد، در استان هرمزگان ۵۶ درصد و در استان گلستان ۳۶ درصد کمتر از میانگین دراز مدت گزارش شده است.

براساس پیشبینی های سازمان هواشناسی، بارش ها در کشور تا روزهای پایانی آذرماه کماکان ادامه دارد و طی هفته آینده سامانه بارشی جدید به شمال کشور وارد خواهد شد.

منبع:

1399/09/19
14:17:11
5.0 / 5
1211
تگهای خبر: آب , بارش , بحران , گل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه