باغ موزه شیراز توسعه یا تخریب

باغ موزه شیراز توسعه یا تخریب به گزارش پرشین رز فارس باغ های شیراز همواره یکی از مسائل بحث برانگیز بوده و طی سالهای اخیر، نگاه های بیشتری را به سمت خود متوجه کرده است؛ باغ هایی که نسبت به سه دهه قبل کمتر از یک پنجم آن باقیمانده و همین میزان هم به شکل مداوم در معرض تخریب های عمدی و غیرعمدی قرار دارد و بعنوان تهدیدی جدی برای آینده شهرراز به حساب می آید.


یکی از موارد بحث برانگیز در حوزه باغ های شیراز، ساخت باغ موزه ای معروف به "باغ موزه فرش پرویز تناولی" در محدوده باغ ‏های گروه یک بوده؛ مکانی که مقرر است در دل فضای سبز باغی این کلانشهر راه اندازی شده و برابر تفاهم‏نامه شهرداری شیراز با پرویز تناولی، فرش های اهدایی آن هنرمند که دارای نشان شیر است، در آن نگهداری شده و به معرض نمایش گذاشته شود.
اما در عمل به نظر می ‏رسد این باغ موزه، عملا با ساخت یک مجتمع تجاری بزرگ همراه باشد که نه تنها این پهنه ی باغی پرارزش را با تغییر کاربری عمده روبرو می ‏کند، بلکه سنگفرش ‏ها و خیابان‏کشی‏ های عمده و ماهیت توسعه ‏خواه این مجموعه، عملا زمینه تغییر کاربری ده‏ ها هکتار باغ پیرامون آن که بقایای حق تنفس کودکان و نوزادان این کلانشهرِ در آستانه تبدیل به آلودگی شدید هوا است، را فراهم خواهد نمود.


کارشناس حوزه آب و منابع طبیعی و فعال حوزه باغ ‏های شیراز در گفت و گو با ایسنا در این خصوص، تصریح کرد که ابتدا باید به تصمیم ‏گیری پیرامون بقایای عرصه‏ های باغی کلانشهر شیراز، از دیدگاه قانونی نگاه کرد.
داریوش مختاری، اظهار داشت: برابر بند (۲) مصوبه ۳۳۷۶/۳۱۰ تاریخ ۱۳۷۹/۰۹/۱۶ شورایعالی شهرسازی و معماری کشور، شهرداری شیراز صرفاً موظف به خرید، حفظ، احیا و نگهداری باغ ‏های گروه یک است و حق هیچگونه دخل و تصرف در این پهنه ‏ها را ندارد. حال آنکه در چند سال گذشته و بعد از تملک این پهنه، عمدا یا سهوا این محدوده پرارزش زیست ‏محیطی از دستور کار نگهداری خارج شده است.
این فعال حوزه باغ های شیراز اظهار داشت: چنانچه تغییر کاربری بسیار محدود با اهداف مشخص و شفاف گردشگری عمومی مورد نظر باشد، ایده آل استفاده از چنین عرصه ‏ای، الگوبرداری از باغ ‏های تاریخی همانند باغ ارم، عفیف‏ آباد، دلگشا و همانند آن ست که ضمن باززنده ‏سازی باغ ‏های تاریخی یک اثر پرارزش معماری برای آیندگان باقی بگذاریم. از این طریق و با داشتن یک باغ تاریخی پرآوازه، بخشی از کمبود ناشی از صدمه ‏های واردشده به حدود ۱۸ باغ تاریخی شیراز در چند دهه اخیر هم پر می‏ شود.
مختاری افزود: در هر حال، طرح باغ موزه و چنین تغییر کاربری ناخوشایندی، اعتبار حقوقی موسسه شهرداری برای حفظ و نگهداری نزدیک به ۳۰۰ هکتار باغ تملک‏ شده از گروه یک باغ های قصردشت شیراز را به شدت در معرض بحث و دعوی حقوقی و قضایی قرار می‏ دهد. نکته دیگر اینکه به صورت معمول تغییر کاربری اراضی پیرامون، زمینه دعوی حقوقی و ادعای مالکان باغ‏ های پیرامون را برای تغییر کاربری باغ‏ هایشان افزایش می‏ دهد و این پیامد، اصلا خوب نیست.


ساخت و ساز در باغ های گروه یک برای مردم ممنوع می باشد نه شهرداری
عضو شورای شهر شیراز هم در گفتگو با ایسنا، ضمن اشاره به وجود بقایای یک باغ ۱۴ هکتاری در محور پیاده راه سلامت بلوار چمران، تصریح کرد: ساخت و ساز برای مردم در باغ های گروه یک ممنوع و شهرداری ملزم به پیشگیری از این مورد است، اما شهرداری با موافقت کمیسیون ماده ۵ و نهایتا کارگروه مصوبه زیربنایی استانداری فارس می تواند تنها ۱۰ درصد این عرصه را به اجرای مصوبات، اختصاص دهد.
لیلا دودمان افزود: مصوبه موزه فرش تناولی از مصوباتی است که در دوره پنجم شورای شهر شیراز با پیشنهاد شهرداری به تصویب رسیده و جانمایی اجرای این موزه در گروه یک باغ ها و باغ مذکور است.
او با اشاره به اینکه موافقت های لازم برای جانمایی راه اندازی این موزه در کمیسیون ماده ۵ و کارگروه زیربنایی استانداری فارس گرفته شده است، اظهار داشت: حالا طراحی فاز یک این موزه در بخش سایت و ساختمان تایید شده و در طراحی فاز دوم هم سایت تایید و ساختمان هفته جاری تائید خواهد شد.
این عضو شورای شهر شیراز همینطور اعلام نمود که این موزه در فضایی به وسعت ۲۲ هزار متر مربع با شرکت شهر راز بعنوان عامل ناظر اجرایی می شود.


تغییر نام باغ موزه فرش تناولی به باغ موزه هنر
معاون معماری و شهرسازی شهرداری شیراز هم در گفتگو با ایسنا با اشاره به اینکه موزه فرش تناولی به باغ موزه هنر تغییر نام داده شده است، اظهار داشت: زمین پیشبینی شده در تملک شهرداری است و شهرداری خود می خواهد این مصوبه را اجرایی کند و مغایرتی هم با ضوابط باغ های گروه یک ندارد.
جواد بهادری هدف اصلی از اجرای این باغ موزه را در وهله اول کمک به احیای باغ ها عنوان نمود که در طول زمان از حالت باغی خارج شده است.
او اضافه کرد: سال جاری حدود ۱۶.۵ هکتار درختکاری در این باغ خواهیم داشت و در سطح اشغال کمتر از ۵ درصد فعالیتهای فرهنگی و هنری اجرایی توسط شهرداری برای خدمات رسانی به مردم صورت خواهد گرفت.
معاون معماری و شهرسازی شهرداری شیراز با این اینکه طرح در کارگروه امور زیربنایی استانداری فارس به تصویب رسیده است، اعلام نمود که علیرغم اینکه برخی از مردم به دنبال کارهای انتفاعی در باغ ها بخصوص باغ های گروه یک هستند اما شهرداری به دنبال کار خدماتی است و در این طرح انتفاعی برای شهرداری در کار نیست.


به گزارش پرشین رز به نقل از ایسنا، ساخت و سازهای محور پیاده راه سلامت در مجاورت این باغ موزه مورد هدفِ ساخت، نشان از بسترسازی شهرسازی و همین طور دیدگاه و نگرش عمران‏ محور دستگاه شهرداری به ساخت این باغ موزه دارد.
در بافت ‏های تاریخی عملا سنگفرش به صورت محدود و متخلل بوده؛ تا جایی که کمترین صدمه به بافت بوم ‏شناختی پهنه باغی برسد. در حالیکه محور پیاده راه سلامت عملا با انباشتی از بتن و میلگرد همراه شده است.
براساس نظر کارشناسان، شهرهای تاریخی فیروزآباد و کازرون مستعدتر از شهر شیراز برای ساخت باغ موزه فرش است. اجرای چنین ایده‏‏ایی مناسب کلانشهر شیراز نیست.
شاید بنا به قول داریوش مختاری، فعال حوزه باغ ها بهتر باشد شهرداری شیراز در ادامه تلاشش تحسین برانگزیش برای باززنده ‏سازی باغ ‏های تاریخی دلگشا و جهان‏ نما با ساخت یک باغ با معماری پرارزش و طراز اول، یک برگ زرین به کارنامه مثبت و فعالیت ‏هایش در حوزه مدیریت شهری بیفزاید.


به گزارش پرشین رز به نقل از ایسنا، مهرماه سال ۹۷ قبل، نوذر امامی، عضو شورای اسلامی شهر شیراز به دنبال پیگیری های ایسنا اعلام نموده بود که طرح هیچ باغ موزه ای در این دوره شورای اسلامی شهر شیراز مطرح نشده که مصوب شده باشد.
امامی در آن زمان با تایید اینکه در طرح جامع ستاد بازبینی احیاء باغ های قصردشت، اختصاص بخشی از باغ ها جهت راه اندازی باغ موزه پیشبینی شده است، گفته بود که این مطلب در شورای اسلامی شهر شیراز مطرح نشده است.1399/09/30
13:49:41
5.0 / 5
1307
تگهای خبر: آب , آلودگی , ایده آل , باد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه