برای نخستین بار؛

خوتكای گردن سفید هندی در دزفول مشاهده شد

خوتكای گردن سفید هندی در دزفول مشاهده شد خوتکای گردن سفید هندی برای اولین بار در یک آبگیر کوچک در شهر دزفول مشاهده شد.به گزارش پرشین رز به نقل از مهر، رئیس اداره حفاظت محیط زیست دزفول بامداد امروز درباب این خبر اظهار داشت: خوتکای گردن سفید هندی برای اولین بار توسط همیار محیط زیست «ابوذر یاوری» در یک آبگیر کوچک در شهر دزفول مشاهده شد.
رضا قپانچی پور اضافه کرد: خوتکای گردن سفید هندی تا حالا فقط در استان های سیستان و بلوچستان و بوشهر به صورت کمیاب دیده شده است.
وی با اعلان اینکه این پرنده بومی هند و کشورهای شرق آسیا است که در کشور ایران بعنوان یک گونه کمیاب و به صورت اتفاقی مشاهده می شود، افزود: ثبت این پرنده در استان خوزستان یافته جدیدی شمرده می شود چونکه غربی ترین رکورد اینگونه است.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهر دزفول درباب مشخصات اینگونه اظهار داشت: مشخصات نر و ماده غیر همشکل خوتکای کوچک از خانواده مرغابی است و از همه اردک ها کوچک تر است.
وی با اعلان اینکه این پرنده جز اردک های روی آبچر به حساب می آید، اضافه کرد: رنگ پر و بال پرنده نر سفید و منقار کوچکش مانند منقار غازها کوچک و ظریف است تا آنجا که این پرنده را شبیه به یک غاز کوچک نشان میدهد.
قپانچی پور گفت: زیستگاه اینگونه در کنار دریاچه ها، گنداب ها، منابع آب های شیرین، زمین های کشت برنج، جالیزها و کنار حوضچه های تشکیل شده از آب باران دیده می شود و در نزدیکی آب در نیزارها و درون سوراخ تنه درختان آشیانه می سازد.
استان خوزستان باتوجه به زیستگاه های متنوع دارای تنوع زیستی غنی است و طبق گزارش کمیته ثبت پرندگان ایران این استان با ثبت ۳۸۸ گونه پرنده شامل بیشترین تنوع گونه های پرندگان در کشور است.

1399/10/05
00:54:57
5.0 / 5
1195
تگهای خبر: آب , برگ , حفاظت , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه