رئیس اداره محیط زیست اندیمشك خبر داد:

نجات سمندرهای غرق شده در گل ولای سیلابی در اندیمشك

نجات سمندرهای غرق شده در گل ولای سیلابی در اندیمشك به گزارش پرشین رز رئیس اداره محیط زیست اندیمشک اظهار داشت: سمندرهای غرق شده در گل ولای سیلابی بر اثر بارش در یال کوه چاوونی در منابع آبی مجاور در اندیمشک رهاسازی شدند.سعید عیدی گماری در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار نمود: به دنبال رواناب های توأم با گل و لای ناشی از بارش های اخیر باران از یال کوه چاوونی بالا در منطقه سرتپ دورق بخش الوار گرمسیری شهر اندیمشک، چند سمندر کوهستانی لرستان مستغرق در گل ولای سیلابی رهاسازی شدند.
وی اضافه کرد: توسط عشایر ساکن در محل، فعال محیط زیستی پارسا معروف به سمندربان و یگان محیط زیست شهر اندیمشک، بعد از خارج کردن از گل ولای سیلابی و شست وشوی اندام های حرکتی و تنفسی سمندرها از مرگ حتمی نجات و در منابع آبی مجاور رهاسازی شدند.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست اندیمشک نقش پررنگ آموزش را برای این اداره قابل استدراک دانست و اظهار داشت: آموزش به جوامع محلی در زمینه حراست از سمندر لرستانی بسیار ضروری می باشد.
وی اضافه کرد: از طرف برخی فعالان محیط زیستی عملگرا، گروهای مردم نهاد، اداره محیط زیست و بطور ویژه سمندربان ساکنان محلی با فراگیری آموزش های محیط زیستی اولیه، کمک شایانی در نجات سمندرهای مستغرق از گل ولای سیلابی انجام دادند.
عیدی گماری در ادامه اشاره کرد: سمندر برمبنای معاهده کنوانسیون سایتیس (CITES)، تجارت جهانی آن به جهت در معرض انقراض بودن منع شده است.
وی اظهار داشت: باید به اهمیت اینگونه دوزیست دم دار در جوامع محلی که سبب خود حفاظتی اینگونه باارزش شده است، توجه خاصی داشت.
رئیس اداره محیط زیست اندیمشک عنوان کرد: از طرفی، به سبب تغذیه مستمر سمندر از بی مهرگان و زیبایی مسحورکننده، تلالو رنگ سبب شده که ارزش کنترلی جمعیت بی مهرگان و زیباشناختی جایگاه خودرا به ارزش اقتصادی داده و حیات اینگونه باارزش در معرض تهدید است.


منبع:

1399/10/10
15:37:29
5.0 / 5
1306
تگهای خبر: آب , بارش , حفاظت , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه