استاندار مركزی:

ادارات اراك، شازند و مهاجران فردا تعطیل می باشد

ادارات اراك، شازند و مهاجران فردا تعطیل می باشد مرکزی استاندار مرکزی ضمن اشاره به اینکه به لحاظ میزان بارش، بدترین دیماه را در طول سالهای اخیر تجربه کردیم، اظهار داشت: ادارات اراک، شازند و مهاجران ۲۱ دیماه تعطیلند.


سید علی آقازاده بیستم دیماه در جلسه کارگروه کاهش آلودگی هوای کلانشهر اراک با قدردانی از همکاری محیط زیست استان، دستگاه قضایی، اعضای شورای تأمین، فرمانداران و نیروی انتظامی در ایام اخیر در مساله آلودگی هوای اراک، اظهار نمود: تا ۱۶ دیماه سالجاری در مقایسه با مدت مشابه سال قبل حدودا شرایط مشابهی را پشت سر گذاشته ایم، اما دیماه ۹۹ در واقع یکی از بدترین دیماه های سالهای اخیر است چونکه شرایط خشکی را سپری کردیم.
وی با اشاره به اینکه در دیماه سالجاری بارندگی نداشتیم و به تبع آن آلایندگی هوا بیشتر شد، اظهار داشت: سال جاری با عنایت به کمبود فشار گاز در شبکه گازرسانی، شرکت گاز نتوانست گاز مورد نیاز نیروگاه را تأمین کند بنابراین طی ۲۰ روز اخیر از مازوت استفاده می نماید به صورتی که هم اکنون روزانه دو میلیون لیتر مازوت توسط نیروگاه حرارتی شازند در حال استفاده است.
اقازاده خاطرنشان کرد: هفته بدتری را نسبت به دو سه هفته اخیر پیش رو داریم بنابراین کارگروه اضطراری تشکیل شده است تا گزارشی از وضعیت تولید برق دریافت شود، البته اگر گاز برای نیروگاه شازند تأمین نشود، مجبوریم یک واحد دیگر را تعطیل نماییم چونکه طبق گزارشات چهار برابر حد مجاز آلودگی ساخته شده است که دقیقا روی شهر اراک فرود می آید و هفته جاری شرایط بدتری خواهیم داشت.
وی با تکیه بر اینکه به دنبال کاهش میزان مصرف مازوت در نیروگاه شازند هستیم، اضافه کرد: اگر گاز تأمین نشود ناچاریم که یک واحد دیگر از نیروگاه را تعطیل نماییم، می دانیم که در استان ها در هفته گذشته خاموشی داشته ایم و این خاموشی باعث نارضایتی مردم شده است، اما خوشبختانه در استان مرکزی میزان خاموشی ها کم بوده است.
استاندار مرکزی با بیان این پیشنهاد که در هفته جاری تمامی فعالیتهای آلاینده تعطیل شود، اظهار نمود: بعنوان مثال کوره های آجرپزی و کارخانجات تولید شن و ماسه تعطیل و با کمک نیروی انتظامی ورود خودرو های سنگین به شهر ممنوع شود و از کمربندی ها تردد صورت گیرد، بعضی از کارخانجات آلاینده طبق اعلام محیط زیست با محدودیت فعالیت روبرو شوند تا بتوانیم این شرایط را سروسامان دهیم.
وی با بیان اینکه، در شرایط خیلی بد، حتی می توان تعطیلی ادارات را در هفته جاری متصور بود که البته این امر بستگی به گزارشات محیط زیست از وضعیت آلودگی هوا دارد، اظهار داشت: از زمان آغاز موج سرما در کشور که به اواخر آذرماه باز می گردد، مصرف گاز خانگی بالا رفت و متاسفانه شبکه گاز نتوانست نیاز صنایع را همچون نیروگاه شازند پوشش دهد. مسؤلان استان و حتی ریاست جمهوری وعده عدم مصرف مازوت در نیروگاه شازند را داده بودند، اما در راه انتخاب سختی قرار گرفتیم، یا باید نیروگاه را تعطیل می کردیم که خسارات سنگینی را به دنبال داشت و سبب خاموشی استان و کشور می شد که به هیچ وجه به صلاح نبود، ازاین رو طبق تصمیم کشوری، اجازه مصرف مازوت به نیروگاه های کشور داده شد.
آقازاده خاطرنشان کرد: علیرغم این اجازه، استان مرکزی و نیروگاه شازند کمتر از سهمیه در نظر گرفته شده، مبادرت به مصرف سوخت مازوت کرد. با همه پیگیری ها، به علت قطع شدن گاز نیروگاه، دو واحد از مدار خارج شد، البته باردیگر و به صورت مختصر و خیلی کم مقداری گاز برای نیروگاه تأمین شد ولی به هر حال و باوجود میل باطنی سقف مصرف مازوت برای نیروگاه تعیین شد چونکه اگر این میزان مشخص نمی شد نیروگاه خاموش می شد و خسارات سنگینی را در نیروگاه و مصرف برق خانگی متحمل می شدیم.
وی ضمن اشاره به تعطیلی یک روزه ادارات اراک طی هفته گذشته، اضافه کرد: این تعطیلی فقط شامل حال استان مرکزی بود و هیچ استان دیگری مبادرت به تعطیلی ادارات نکرد در حالیکه اراک به نسبت به دیگر شهرها وضع بهتری داشت، اما سلامت مردم بسیار اهمیت دارد و از سویی باید به مسؤلان کشور اعلام گردد که شرایط اراک شرایط خوبی نیست و شاید مجبور بشویم این تعطیلی ها را در هفته جاری داشته باشیم.
استاندار مرکزی تصریح کرد: از یکشنبه صبح، ۲۱دی ماه محدودیت هایی در بعضی از صنایع و تردد ماشین آلات سنگین ورودی به اراک، تعطیلی کوره های آجرپزی، کارخانجات شن و ماسه و تولید آسفالت محدوده اراک تا آخر هفته اعمال می شود و امشب هم شورای تأمین شهرستان اراک طی جلسه اضطراری برای منع ورود ماشین آلات سنگین به اراک تصمیماتی را اتخاذ می کند و اطلاع رسانی می شود.
آقازاده اضافه کرد: فردا بخش های اداری در شهرهای اراک، مهاجران و شازند، تعطیل خواهد بود، چونکه آلودگی ها در این سه شهر تأثیر گذار است و تمام تلاش ما بر این است که همین یک روز تعطیلی را طی هفته جاری داشته باشیم چونکه بنا بر پیشبینی های هواشناسی احتمال بهبود شرایط هوا از روز سه شنبه وجود دارد، همینطور کاهش میزان مناسبی از مازوت مصرف نیروگاه هم مدنظر است بنابراین اندکی از میزان مصرف سوخت مازوت نیروگاه کمتر می نماییم و امیدواریم که شرکت گاز، گاز بیشتری در اختیار نیروگاه بگذارد که همین دو واحد فعال فعلی با حداقل مازوت و حداکثر گاز فعال باشد تا از شرایط اضطرار خارج شویم.1399/10/20
22:44:47
0.0 / 5
1136
تگهای خبر: آلودگی , باد , بارش , بارندگی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه