پنجره مهر؛

تنوع در حیات وحش استان سمنان

تنوع در حیات وحش استان سمنان به گزارش پرشین رز استان سمنان در کوهپایه جنوبی البرز و همینطور شمال دشت کویر دارای حیات وحش بی بدیل مانند گونه های مختلف یوز، گور و قوچ اوریال و... است.


دریافت 34 MB
به گزارش پرشین رز به نقل از مهر، استان سمنان بواسطه قرار گرفتن در نوار جنوبی البرز و شمالی دشت کویر دارای اقلیم مختلفی از بیابان کامل تا جنگل انبوه است. این اقلیم سبب شده تا حیات وحش این استان نیز دارای تنوع بسیار خوبی باشد.
انواع چهارپایان به خصوص قوچ بسیار مهم اوریال، کل و بز، گورخر آسیایی، یوز، پلنگ، خرس قهوه ای و انواع پرندگان در زمره داشته های این استان هستند. عقاب سانان و همین طور گربه سانان مانند پالاس در این استان به وفور یافت می شوند.
بیش از ۲۳ درصد از وسعت استان سمنان مناطق حفاظت شده و پناهگاه حیات وحش است که در نوع خود نسبت به دیگر استان های کشور کم نظیر شمرده می شود. همین طور دشت کویر، زیست کره توران و خوش ییلاق، پرور و… در این استان قرار دارد.
استان سمنان دارای بیش از ۵۰ گونه از ۱۶۴ گونه پستاندار ایران بوده و متجاوز از ۱۶۰ گونه پرنده و بیش از ۴۰ گونه خزنده، ۶ گونه دوزیست و چندین گونه از ماهیان قسمتی از تنوع زیستی استان است که در وضعیت کنونی مطالعه و شناسایی شده اند.
محیط زیست استان سمنان درباره گونه های جانوری این استان می نویسد: سمنان به سبب واقع شدن بین دو آب و هوای مرطوب خزری و گرم بیابانی- کویری از تنوع بی نظیری برخوردارست. پستانداران در دنیا دارای ۲۰ راسته هستند و این در حالیست که ۱۰ راسته از آنها در کشور ما شناسایی شده اند از ۱۰ راسته پستانداران شناخته شده کشور هفت راسته در استان سمنان پراکندگی داشته و زیست می کنند.


منبع:

1399/11/29
23:44:54
0.0 / 5
1044
تگهای خبر: آب , حفاظت , حیات وحش , گل
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه