زنگ خطر انقراض یوزپلنگ های آسیایی در خراسان جنوبی؛

داستان غم انگیز یوزهایی كه امكان جفت گیری ندارند

داستان غم انگیز یوزهایی كه امكان جفت گیری ندارند به گزارش پرشین رز خراسان جنوبی رئیس اداره حفاظت محیط زیست بیرجند به مشکلات برای زاد و ولد و جفت گیری این گونه اشاره و بیان نمود: مهم ترین پناهگاه یوزپلنگ در استان، پناهگاه حیات وحش نایبندان طبس است که در این منطقه هم طی سالهای اخیر تنها توانسته ایم یوزپلنگ های نر را رصد کرده و یوزپلنگ آسیایی ماده مشاهده نکرده ایم.


محمد تقی زاده در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: پناهگاه حیات وحش نایبندان وسیع ترین منطقه حفاظت شده ایران است که در شهرستان طبس، واقع شده است. این منطقه ۱ میلیون و ۴۲۲ هزار هکتاری که در عمق کویر مرکزی قرار دارد در سال ۱۳۸۰ بعنوان پناهگاه حیات وحش تحت حفاظت قرار گرفت.

وی اضافه کرد: خصوصیت خاص نایبندان دورافتادگی کامل آن و محاصره شدن از هر سو با دشت کویر است؛ بیشترین جمعیت یوزپلنگ آسیایی در این منطقه زندگی می کند که این امر بر خاص بودن این منطقه از نظر محیط زیستی افزوده است.

وی بیان نمود: این یوزپلنگ ها را ظاهرا نمی توان تشخیص داد و احتیاج به دوربین ها و تجهیزات خاصی دارد و عکس ها برای شناسایی به تهران ارسال می شوند.

رییس پیشین اداره محیط زیست طبس با اشاره به اینکه از روی خال های بدن یوزپلنگ می توان تشخیص داد که این گونه جدیدی است یا خیر، خاطرنشان کرد: انجمن یوزپلنگ کارهالی مهمی در سطح وسیع انجام داده است.

تقی زاده با اشاره به اینکه آمار یوزپلنگ در منطقه متغیر است، اضافه کرد: یوز در مکان ثابتی نمی ایستد و در مکان های مختلف در حرکت است، اما اگر در پناهگاه نایبند بمانند منطقه نایبند از لحاظ منابع آبی و غذایی و امنیت منحصر به فرد بوده و زیستگاه مناسبی برای این گونه است.

وی یا بیان اینکه امکان به دست آوردن آمار دقیق از تعداد یوزپلنگ آسیایی در نایبندان وجود ندارد، خاطرنشان کرد: برپایه داده های دریافتی امسال زیست حداقل سه یوزپلنگ نر در این منطقه مشخص شده است.

وی به مشکلات برای زاد و ولد و جفت گیری این گونه، اشاره و بیان نمود: مهم ترین پناهگاه یوزپلنگ در استان، پناهگاه حیات وحش نایبندان طبس است که در این منطقه هم طی سالهای اخیر تنها توانسته ایم یوزپلنگ های نر را رصد کرده و یوزپلنگ آسیایی ماده مشاهده نکرده ایم که این امر زنگ خطری برای انقراض این گونه است.

وی با اشاره به اینکه برپایه تحقیقات در طبس، یزد و راور کرمان یوزپلنگ ماده مشاهده نشده است که یا تلف شده اند و یا به مناطق دیگر رفته اند و برنگشته اند، اظهار نمود: در چند روز اخیر، یک قلاده یوزپلنگ آسیایی در منطقه حیات وحش نایبند طبس رویت شد و برطبق مشاهدات، حالا سه یوزپلنگ در نایبندان طبس زیست می کنند.

تقی زاده با اشاره به اینکه در این منطقه ورود افراد، فعالیتهای معدنی و چرای دام بدون مجوز ممنوع می باشد، خاطرنشان کرد: بیشترین جمعیت این منطقه در ارتباط با قوچ و میش است، اما کل و بز، جبیر، یوزپلنگ، پلنگ، کفتار، کاراکال، گربه وحشی، شاه روباه، روباه معمولی، افعی شاخ دار، کبک، تیهو، عقاب طلایی، دلیجه، جغد، هوبره و انواع دیگری از چهارپایان، پرندگان و خزندگان هم در این پناهگاه زیست می کنند.

وی، حوادث جاده ای و کمبود طعمه را از مهم ترین مشکلات پناهگاه حیات وحش نایبندان طبس و تهدیدکننده جان یوزپلنگ ها عنوان نمود و خاطرنشان کرد: محیط بانی در این منطقه کاری خیلی سخت بوده چونکه منطقه بسیار وسیع است.


منبع:

1399/12/05
18:55:07
0.0 / 5
597
تگهای خبر: آب , امنیت , حفاظت , حیات وحش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه