رشد پسماندهای خطرناك و سمی الكترونیكی 3 برابر پسماند خانگی است

رشد پسماندهای خطرناك و سمی الكترونیكی 3 برابر پسماند خانگی است به گزارش پرشین رز رئیس اداره محیط زیست انسانی استان تهران با اشاره به اینکه سرعت فزاینده تولید پسماندهای جامد از تجهیزات الکترونیکی و الکتریکی مستعمل، باعث نگرانی های محیط زیستی شده است، اظهار نمود: وسایل الکترونیکی اگر چه کیفیت زندگی ما را به میزان زیادی بالا می برد اما نوع جدیدی از پسماند را هم به وجود می آورد که رشد آن سه برابر بیشتر از پسماندهای خانگی و بمراتب سمی تر و خطرناک تر از آنست.فاطمه اکبرپور در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به خطرات ناشی از پسماندهای الکترونیکی اظهار داشت: وجود فلزات سنگین در میان پسماندهای الکترونیکی و الکتریکی سبب نگرانی است چونکه به سبب گازهای متصاعد شده از پسماندهای دفن شده و نشت در آب های زیرزمینی، محیط زیست را آلوده و فضای زیادی را جهت دفن اشغال می کنند. بدین جهت بازیافت پسماندهای الکترونیکی علاوه بر منافع زیست محیطی، منافع اقتصادی و اجتماعی زیادی به همراه خواهد داشت.
پسماندهای الکترونیکی چیست؟
رییس اداره محیط زیست انسانی استان تهران درباره پسماندهای الکترونیکی اظهار داشت: این پسماندها شامل باتری ها به خصوص باتری های قابل شارژ، کامپیوتر ها، گوشیهای تلفن از رده خارج شده، مانیتورها و تجهیزات کامپیوتری، تلویزیون، ویدیو، ماکروویو و دیگر لوازم الکترونیکی است که به سبب وجود فلزات سنگین در این پسماندها و موادی از قبیل پلاستیک، سرب، آلومینیوم، طلا، نقره و فلزات سنگینی همچون جیوه، کادمیوم و آرسنیک بسیار خطر آفرین هستند.
تبعات دفن یا سوزاندن پسماندهای الکتریکی و الکترونیکی
وی در ادامه اشاره کرد: دفن یا سوزاندن پسماندهای الکتریکی و الکترونیکی موجب ورود عناصر سنگین به آب های زیرزمینی و گازهای سمی به هوا می شود. بدین جهت در دنیا به لزوم تفکیک این پسماند از دیگر پسماندها اهمیت جدی داده می شود اما متاسفانه مشکلات گوناگون در تفکیک و بازیافت پسماندهای خطرناک در ایران وجود دارد.

به گفته اکبرپور، طبق تحقیقات انجام شده، کشور ایران بزرگ ترین بازار مصرف قطعات کامپیوتر را در منطقه دارد اما به سبب نبود فرهنگ بازیافت، وجود پسماند الکترونیک خطر بزرگی برای محیط زیست شمرده می شود. پسماندهای ناشی از قطعات کامپیوتری و دستگاه های الکترونیکی باتوجه به خطرهایی که دارند باید به صورت جداگانه و با روش های علمی حمل سپس دفع و بازیافت شود تا مانع از اثرات مخرب بر محیط زیست و انسان ها شود.

رییس اداره محیط زیست انسانی استان تهران درباره دلایلی که موجب توجه بیشتر به پسماندهای الکترونیکی و الکتریکی شده است، اظهار نمود: روند روبه رشد این پسماندها به سبب عمر کم این وسایل ( ۲ تا ۵ سال)، خطرات بالقوه ای که در این پسماندها و مشکلاتی که در دفن آنها وجود دارد و تمایلی که برای بازیافت مواد گرانبهای به کار رفته در این محصولات وجود دارد، از عواملی هستند که بر اهمیت توجه به پسماندهای الکترونیکی و الکتریکی افزوده است.
پسماندهای الکترونیکی؛ معادن رو زمینی
وی افزود: به سبب اهمیت بازیافت پسماندهای الکترونیکی، تعدادی از شرکت های بزرگ دنیا، محصولات خودرا بازیافت می کنند. باتوجه به میزان تولید این نوع پسماندها، بازیابی آنها علاوه بر مزیت های زیست محیطی، مزیت هایی نظیر سوددهی اقتصادی، بازیابی فلزات گرانبها و اشتغال زایی را به همراه خواهد داشت. در ساختار انواع مختلف وسایل الکتریکی و الکترونیکی موجود، مقادیر زیادی از فلزات نظیر مس، فولاد، آلومینیوم، سرب و انواع دیگر فلزات گرانبها نظیر طلا و نقره به کار رفته است که خیلی از صنعتگران را به سمت بازیافت این نوع پسماندها ترغیب می کند، بطوریکه مقدار طلای موجود در این نوع پسماندها بطور متوسط ۱۵ تا ۲۰ برابر بیشتر از طلای موجود در کانه معدنی طلا است. بدین جهت به سبب ارزش بسیار بالایی که این نوع پسماندها دارند در دنیا آنها را معادن رو زمینی می نامند.

اکبرپور ضمن اشاره به افزایش استفاده از انواع پسماندهای الکتریکی و الکترونیکی در دنیا و به تبع آن در ایران اظهار داشت: از طرف دیگر رشد سریع فناوری و تغییرات در محصولات به همراه کاهش طول عمر این نوع لوازم مصرفی سبب شده است که در ایران نیز بازیافت این نوع پسماندها بعنوان یکی از دغدغه های کشور مطرح باشد. برمبنای برآوردهای انجام گرفته، سرانه تولید پسماندهای الکتریکی و الکترونیکی از ۰.۲۷ کیلوگرم در سال ۱۳۷۶ به حدود ۷ کیلوگرم در سال ۱۴۰۰ خواهد رسید.

وی افزود: باتوجه به تولید میزان قابل توجه پسماندهای الکترونیکی در کشور انتظار هم می رود برنامه ریزی های لازم برای حمایت و گسترش صنایع بازیافت خصوصاً بازیافت پسماندهای برقی و الکترونیکی در امتداد توسعه پایدار، توسعه اقتصاد غیر خطی و چرخشی و اقتصاد سبز صورت پذیرد تا بجای دفع غیر اصولی این پسماندها در داخل کشور و صادرات این پسماندها ضمن تبدیل تهدید به فرصت، از این معادن رو زمینی برای کارآفرینی و اشتغال با حفظ محیط زیست استفاده گردد.

رییس اداره محیط زیست انسانی استان تهران افزود: ضمنا در مورد جمع آوری این لوازم مستعمل و پسماندها، پیشنهاد می شود از پتانسیل استارت آپ ها، مجموعه های دانش بنیان و اپلیکیشن ها در امتداد هوشمند سازی جمع آوری و دفع پسماندهای الکتریکی و الکترونیکی نیز بهره برداری شود.
راه های کاهش تولید پسماندهای الکترونیکی و الکتریکی
وی همین طور سفارش کرد: بهتر است که مردم محصولات با کیفیت و با عمر بالاتر را خریداری کنند و از لوازم و تجهیزات در رابطه با ذخیره اطلاعات چند بار مصرف مانند هارد، حافظه ها و فلش بجای لوح های فشرده و باتری های قابل شارژ بجای باتری های یک بار مصرف استفاده کنند. همین طور لازم است که از تجمل گرایی و مصرف گرایی پرهیز شود و نسبت به استفاده یا واگذاری تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی تا زمانی که قابلیت استفاده یا واگذاری به افراد و مجموعه های دیگر جهت استفاده دارند یا مبادرت به جدا کردن قطعات قابل استفاده آنها برای به کار بردن در تجهیزات و لوازم دیگر اقدام گردد.

اکبرپور در آخر ضمن تاکید بر لزوم افزایش مسئولیت اجتماعی تولیدکنندگان وسایل الکترونیکی اشاره کرد: مسئولیت اجتماعی تولید کنندگان این وسایل باید به نحوی باشد تا بستری فراهم گردد که امکان جمع آوری این تجهیزات توسط تولید کنندگان بعد از مصرف کالای مورد نظر وجود داشته باشد تا بهتر و سریع تر وارد پروسه استفاده مجدد یا بازیافت شوند.

منبع:

1399/12/07
12:43:33
0.0 / 5
672
تگهای خبر: آب , باد , بازار , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه