سفر هیات عراقی و دبیر كنوانسیون بین المللی تالاب های رامسر به خوزستان

سفر هیات عراقی و دبیر كنوانسیون بین المللی تالاب های رامسر به خوزستان پرشین رز: اهواز –ایرنا- رئیس روابط عمومی اداره كل حفاظت محیط زیست خوزستان از ورود یك هیات عراقی به منظور شركت در برنامه مشورتی احیای تالاب های بین النهرین به خوزستان اطلاع داد.


شهریار عسكری چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه كرد: هیات عراقی به همراه دبیر كنوانسیون بین المللی تالاب های رامسر بامداد روز چهارشنبه با استفاده از مرز شلمچه وارد خاك ایران شدند.
وی اضافه كرد: پیش از این هیاتی متشكل از متخصصان حوزه آب كشور و استان خوزستان از تالاب های بین النهرین و بخش مركزی عراق دیدن كردند.
عسكری اقدام مشترك برای احیای تالاب را از اولویت های این سفر عنوان نمود و خاطرنشان كرد: كاهش كانون های گرد و خاك در خوزستان از دیگر اهداف مورد نظر است.
به گزارش پرشین رز به نقل از ایرنا مدیركل حفاظت محیط زیست خوزستان در مورد سفر هیات عراقی و دبیر كنوانسیون بین المللی تالاب های رامسر هم اظهار داشت: به دنبال توافق وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران با وزارت خارجه عراق هر دو كشور جهت احیای و بهبود تالاب های بین المللی برنامه مشتركی را آغاز كردند تا وضعیت تالاب هورالعظیم را به روزگار مطلوب گذشته باز گردانند.
احمدرضا لاهیجان زاده اضافه كرد: از آنجائیكه نقش تالاب ها در كاهش آلودگی هوا برای ما بسیار مهم است، احیای تالاب ها در دستور كار قرار گرفته است.
وی ادامه داد: نماینده سازمان ملل در كنوانسیون رامسر هم در این بازدید حضور دارد وقرار است دیدگاه ها و راهكارهای دو كشور جهت بهبود وضعیت تالاب های بین النهرین خصوصاً تالاب هورالعظیم در نشست های مشورتی با مسئولین مورد تبادل نظر قرار گیرد.
لاهیجان زاده اظهار داشت: در طول اقامت این هیئت عراقی، بازدید از تالاب های شادگان و هورالعظیم انجام خواهد گرفت و به دنبال آن مطالب و نظرات كارشناسی در این زمینه بیان خواهد شد و امیدواریم در نشست نهایی مصوباتی از این بازدید ها داشته باشیم تا زمینه احیای تالاب های دو كشور فراهم شود.
این هیئت در طول اقامت خود مقرر است از تالاب های هورالعظیم بازدید نمایند و در نشست با مسئولان استان خوزستان و كشور راهكارهای همكاری و توسعه و احیای تالاب های بین النهرین خصوصاً هورالعظیم را مورد بحث و تبادل نظر قرار دهند.
تالاب های بین النهرین شامل هورالعظیم، هور مركزی و هورالحمار هستند كه هورالعظیم بین ایران و راق مشترك است. دولت سابق عراق بخش زیادی از این تالاب ها را خشك كرد به طوری كه در سال 2002 برنامه محیط زیست سازمان ملل خشك شدن تالاب های بین النهرین را یكی از دو فاجعه زیست محیطی قرن نامید و به كشورهای ایران و عراق نسبت به تبعات آن اخطار داد.
بخش ایرانی هورالعظیم هم دستخوش تخریب های زیادی شده است. كاهش شدید حقابه با ساخت سد كرخه، جاده سازی بخصوص در زمان جنگ تحمیلی ف و استخراج نفت بیشترین ضربه را به این تالاب وارد كرده است. با وقوع سیلاب در رودخانه كرخه (منبع تغذیه كننده بخش ایرانی هورالعظیم) از سال گذشته آبگیری این تالاب شروع شده و محیط زیست اعلام نموده اكنون حدود 77 درصد تالاب آبگیری شده است.
هورالعظیم یكی از كانون های اصلی ریزگرد معرفی شده است.
6068
خبرنگار: ندا رضاپور**انتشار: محمدعلی فریدپناه


1396/09/30
14:07:03
5.0 / 5
4787
تگهای خبر: آب , باد , حفاظت , هوا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه