گزارش پرشین رز؛

هوای پاك آرزویی محال نیست

هوای پاك آرزویی محال نیست پرشین رز: توقف مصرف سوخت مازوت در نیروگاه حرارتی شازند باید یک اقدام همیشگی باشد چونکه مردم شهرهای اراک و شازند برای هوای پاک و بدون آلودگی ثانیه شماری می کنند.خبرگزاری مهر، گروه استان ها- فریده خدادادی: آذرماه امسال استان مرکزی از نخستین استان هایی بود که پروسه سوزاندن مازوت بمنظور تامین برق نیروگاه شازند را انجام داد، غافل از اینکه این پروسه خسارات بسیاری را بهمراه داشته است و راهی شدن ۱۴۴ بیمار تنفسی در ایام کرونائی از آلودگی هوا به مراکز درمانی خود گواه این مساله است. در گزارش قبلی خبرنگار مهر تحت عنوان «مازوت» نفس مردم را به شماره انداخت که در ۱۱ بهمن ماه منتشر گردید به اثرات خطرناک مازوت سوزی اشاره شد بطوریکه نیروگاه حرارتی شازند با ۶.۵ میلیون لیتر مازوتی که می سوزاند، نزدیک به ۴۵۰ تن انواع آلاینده ها را وارد محیط می کند که خطرناک ترین نوع آلاینده ها دو آلاینده دی اکسید گوگرد و ذرات کوچک تر از ۲.۵ میکرون است که اثرات مخربی بر سلامت شهروندان دارد.
ذرات ۲.۵ میکرون ازجمله خطرناک ترین نوع آلاینده ها محسوب می شوند چون بطور مستقیم وارد نایژک در ریه شده و سبب ضایعات حاد تنفسی و مشکلات قلبی می شود.

از طرفی برمبنای مطالعات صورت گرفته دی اکسید گوگرد سبب مشکلات استخوانی، عروقی و بیماریهای ریوی می شود و نیروگاه حرارتی شازند در زمان مازوت سوزی خود ۴۵۰ تن از این آلاینده ها را وارد ریه شهروندان می کند که بسیار خطرناکست.
با وجود تأثیرات مخرب مازوت سوزی و آلاینده های که وارد محیط می ساخت، باید این پروسه از طرف مسئولین ارشد استانی متوقف می شد اما همچنان این روند مازوت سوزی ادامه پیدا کرد.
استاندار مرکزی هفتم بهمن ماه در نشست کارگروه کاهش آلودگی هوای استان مرکزی در اراک اظهار کرده بود که میزان مصرف برق در استان مرکزی یک هزار و ۱۰۰ مگاوات است، در صورتیکه تولید نیروگاه شازند ۹۰۰ میلیون مگاوات ارزیابی شده است. در وضعیت عادی برای مصرف برق در استان ۲۰۰ مگاوات کمبود برق وجود دارد که از استان های همجوار تامین می شود. البته شرکت ملی گاز باید تلاش و همکاری را در حفظ سهمیه گاز نیروگاه شازند را در دستور کار قرار بدهد.

به گفته ویُ نیروگاه شازند مجوز مصرف سوخت مازوت بیش از میزان تعیین شده را ندارد بنا بر این به میزانی که شرکت ملی گاز ایران سهمیه سوخت نیروگاه شازند را کم کند به همان اندازه تولید برق نیز در نیروگاه کاهش پیدا می کند.
جنگل کاری حد فاصل شازند و اراک در امتداد کاهش آلودگی هوا
استاندار مرکزی، با اشاره به اینکه تمام تلاش مجموعه مدیریتی استان مرکزی جلوگیری از مصرف بیش از اندازه مجاز مازاد و نیروگاه شازند است، گفته بود که برمبنای نشستی با مسئولان سه واحد تولیدی نیروگاه، پالایشگاه و پتروشیمی شازند قرار شد این سه واحد یک هزار هکتار جنگل کاری در حد فاصل شازند و اراک انجام دهند تا قسمتی از آلودگی هوای ناشی از فعالیت آنها کنترل و کاهش پیدا کند.
استاندار مرکزی در مورد مصرف مازوت در نیروگاه شازند پاسخگو باشد
همچنان مازوت سوزی نیروگاه شازند ادامه داشت تا اینکه در روز ۲۸ بهمن ماه، سمن های در رابطه با محیط زیست استان مرکزی با انتشار نامه ای سرگشاده، خواهان حضور استاندار در پارلمان محلی شهر اراک و پاسخگویی در مورد دلیل مصرف سوخت مازوت در نیروگاه شازند شدند.
در صحن علنی شورای اسلامی شهر اراک نامه سرگشاده سمن های فعال در حوزه محیط زیست استان مرکزی با عنوان «درخواست دعوت از استاندار مرکزی برای پاسخگویی پیرامون مصرف سوخت مازوت در نیروگاه شازند» توسط دبیر شورا قرائت شد.
در این نامه ضمن قدردانی از اعضای شورای شهر اراک به سبب کوشش برای ایجاد شفافیت برای پاسخگویی مدیرکل محیط زیست استان مرکزی به تشکل ها و رسانه ها درباب آلودگی هوای اخیر ناشی از مصرف سوخت مازوت توسط نیروگاه شازند، تصریح شد که: «متأسفانه با عدم حضور و پاسخگویی مدیرکل محیط زیست استان مرکزی، روند پیگیری آلودگی هوای اراک به نتیجه مطلوب نرسید. بنا بر این به استحضار می رساند با وجود پیگیری های گوناگون تشکل های مردم نهاد از همه راه های قانونی ممکن برای دفاع از حق سلامت شهروندان همچون مطالبه گری در جلسات رسمی، اطلاع رسانی بوسیله رسانه ها، نامه نگاری و در نهایت اعلام جرم که به امضای حدود پنج هزار و ۵۰۰ شهروند نیز رسیده است، متأسفانه مسئولین مربوطه بدون توجه به لزوم پاسخگویی به جامعه و مطالبات نهادهای مدنی در طول این مدت، مصرف سوخت مازوت را نیز زیاد کردند و ایجاد آلودگی چند برابر حد مجاز، سبب به خطر انداختن سلامت مردم و جامعه شده است».
در بخش دیگر این نامه عنوان شده بود که «با توجه به جمیع دلیلهای، خواهان آن هستیم که در یک روز مشخص ترجیحاً همزمان با صحن علنی شورا و با حضور خبرنگاران و نیز پخش به صورت آنلاین در شبکه های اجتماعی، از استاندار محترم دعوت به عمل آید تا دلیلهای و استدلال های تشکل های مردم نهاد را در خصوص لزوم توقف مصرف سوخت مازوت بشنوند و مردم پاسخ های ایشان را به صورت شفاف و بی واسطه دریافت کنند».
سوخت مازوت نیروگاه شازند تا ۴۸ ساعت آینده قطع می شود
اخیراً مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی در گفت و گو با یکی از رسانه ها گفته است که هماهنگی های لازم با مراجع رسمی کشور در تهران از طرف نیروگاه نیز انجام شده و از بامداد روز سه شنبه (پنجم اسفندما) نیروگاه، فعالیت خودرا با سوخت گاز انجام می دهد.

به گفته وی، نیروگاه شازند از ۲۱ آذرماه امسال تاکنون، ۲۱۸ میلیون متر مکعب مازوت بهره برده است که این امر در بیشتر روزها سبب افزایش دی اکسید گوگرد در هوا و آلودگی شهرهای اراک و شازند شده بود.
قرار شد که از روز سه شنبه ۵ اسفند ماه با دستور استاندار مرکزی بطور کامل مصرف سوخت مازوت در نیروگاه شازند متوقف و به سمت گاز سوز شدن حرکت نماید و شنیده ها حاکی از اجرای این دستور است. خبرنگار مهر در ادامه با فعالان محیط زیست پیرامون این مساله به گفت و گو پرداخته است که در ادامه می خوانید.
نسبت به توقف پروسه مازوت سوزی نیروگاه امیدوار نیستیم
رئیس شبکه مردم نهاد زیست محیطی استان مرکزی در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار نمود: قول رئیس جمهور در مسافرت استانی به مردم شهر اراک این بود که مازوت سوزی نیروگاه شازند برای همیشه متوقف شود که متأسفانه این مهم محقق نشد. با وجود اینکه رئیس جمهور دفعه قبل در حضور مردم شهر اراک بعنوان رئیس جمهور و رئیس شورای امنیت ملی این قول را داده بود، شاهد اتفاق مثبتی نیستیم و حال آنکه حرف از قولی هم نیست، زیاد امیدوار نیستیم که پروسه مازوت سوزی در نیروگاه شازند متوقف شود و امکان دارد با موجی از سرما این اتفاق تکرار شود و مازوت سوزی در این نیروگاه را شاهد باشیم.
سیاوش آقاخانی اظهار داشت: حال این پرسش مطرح است چه کسی پاسخگوی خسارات وارده به محیط زیست شهر اراک و سلامت مردم شهر اراک و شازند و آلودگی های شدید وارد شده به خاک و آب این منطقه و هزاران تن آلاینده گوگردی که در مدت اخیر با مازوت سوزی وارد اکوسیستم شده است، را خواهد داد؟
وی افزود: با وجود اینکه شهر اراک بعنوان یک کلان شهر آلوده است و نیروگاه شازند در فاصله هوایی کمتر از ۵ کیلومتر از شهر اراک قرار دارد، هیأت وزیران چطور اجازه دادند که این نیروگاه به استفاده از سوخت مازوت اقدام نماید.
این فعال محیط زیست اضافه کرد: نیروگاه های قم و تهران مازوت سوزی نداشتند و تنها شهری که در حاشیه به مازوت سوزی اقدام نمود، اراک بود و مردم شهر اراک و شازند هزینه ی این عدم پیگیری و سازش کاری مسئولین را دادند و باید این مسأله به زودی پیگیری شود و مسببان آن محاکمه شوند.

آقاخانی بیان کرد: مسئول دیسپاچینگ وزارت نیرو عنوان کرده که هوای اراک از پاریس هم پاک تر و مازوت سوزی مشکلی برای هوای شهر اراک ایجاد نکرده است و سازمان های مردم نهاد در این خصوص اعلام نمودند که مقابل ایشان اعلام جرم می کنند تا از تکرار چنین وقایعی جلوگیری نمایند.
وی اظهار داشت: متأسفانه مردم مظلوم شهر اراک بازیچه تصمیمات مقطعی و موردی تعدادی مدیران ناکارآمد ملی شدند و عدم پیگیری مسؤلین استانی نیز سبب شد که این مازوت سوزی با وجود قول رئیس جمهور مدت زیادی به طول انجامد و بسی جای تأملی دارد!
پرونده مازوت سوزی بسته نمی شود
عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی اراک در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار نمود: پرونده مازوت سوزی نیروگاه شازند بسته نمی گردد برای اینکه مقادیر بسیار زیادی حدود ۲۰۰ میلیون لیتر در سه ماه اخیر مازوت سوزانده شده است و مقادیر بسیار زیادی مواد آلاینده را به اکوسیستم وارد کرده است.
حمیدرضا مهاجرانی اظهار داشت: تمامی مسئولینی که مجوزهای لازم را برای مازوت سوزی نیروگاه شازند صادر کردند، باید پاسخگو باشند چونکه اقدام آنها خلاف قوانین بالادستی و پایین دستی است.
وی تاکید کرد: رئیس جمهور در جریان سفر به استان مرکزی و شهر اراک در سال ۹۵ استفاده نکردن از مازوت برای نیروگاه حرارتی شازند و تامین گاز این نیروگاه را برای همیشه قول دادند و از سویی نیز مصوبه هیئت وزیران نیز در خصوص عدم مازوت سوزی بوده است و در کارگروه کاهش آلودگی هوای استان مرکزی نیز مصوبه ای در خصوص این مساله وجود دارد و با مازوت سوزی نیروگاه خود استانداری، مصوبات خودرا نقض کرد.
تکرار استفاده از سوخت مازوت یک تخلف بزرگ تر است
عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی اراک اضافه کرد: اگر استفاده از سوخت مازوت در نیروگاه شازند باردیگر تکرار شود، یک تخلف بزرگ تر صورت می گیرد. در خواست های مردم در این مساله نادیده گرفته شده است و از جانب سمن های محیط زیستی شکایتی تنظیم و به داستانی ارائه شد و پنج هزار و ۵۰۰ امضا به صورت دیجیتالی در قالب یک کمپین تهیه شد و اینها پشتوانه بزرگی است و به خواست مردم باید توجه می شد.
مهاجرانی با اشاره به اثرات آلاینده های ناشی از مازوت سوزی در بدن عنوان کرد: ترکیبات گوگردی که در هوا رها شده و ترکیبات اکسیدهای نیتروژن، سلامت قلبی و عروقی شهروندان را تهدید می کند و به دنبال آن نتایج کرونا هم تشدید می شود بطوریکه بیماران کرونائی در اثر این آلودگی وضعیت بدتری پیدا خواهند کرد.
وی اظهار داشت: مراجعات اورژانسی در ایام آلودگی ناشی از مازوت سوزی، تعداد مراجعات، نوع مراجعات با روزهای قبل آن قابل مقایسه است و انجام این کار بر عهده دانشگاه علوم پزشکی است.

یک فعال محیط زیست در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار نمود: بغیر از بحث های چند ماه اخیر در خصوص سوخت مازوت و لزوم گازسوز شدن نیروگاه شازند، با وجود قول مسئولین در امتداد مطالبات مردمی، محدودیت های مصرف مازوت اعمال شد و قرار شد از روز سه شنبه ۵ اسفند ماه ۹۹ مصرف مازوت در این نیروگاه قطع شود این در حالیست که مسئولین اسفند ماه سال قبل قول پلمب خط انتقال مازوت را اعلام نمودند اما بعد از مدتی باردیگر این خط باز شد و علت را پلمب شفاهی عنوان کردند.
بالادست ترین قوانین زیر پا گذاشته شد
اخوان اضافه کرد: هیچ تضمینی وجود ندارد که سال دیگر به سبب سرما و نیاز صنایع نفتی و نیروگاهی استفاده از مازوت تکرار نشود و بالادست ترین قوانین حوزه در طول این مدت ۲ ماه و نیم زیر پا گذاشته شد و فریادرسی برای مردم اراک نبود.
بدقولی مسئولین در مورد منع مصرف مازوت
وی اظهار داشت: تجربه نشان داده است که قول های مسئولین در مورد منع مصرف مازوت عملی نمی گردد و در تصمیم های خود ملاحظات زیست محیطی را در نظر نمی گیرند.
به گفته این فعال محیط زیست، اداره کل محیط زیست در رابطه با جلوگیری از مصرف مازوت ضابط قضائی و مسئول حفاظت از محیط زیست تشخیص آلودگی است و به جز اعلام میزان آلودگی باید اقدام می کرد. کار فعالان محیط زیست نیز اظهار نظر در این حوزه می باشد برای اینکه خروجی نیروگاه شازند آلاینده است بطوریکه هنگام مصرف گاز خروجی ها فراتر حد مجاز و هنگام مصرف مازوت نیز فاجعه رخ می دهد یعنی پنج برابر حد مجاز است.
قانون هوای پاک به درستی اجرا نمی شود
اخوان عنوان کرد: برمبنای قانون هوای پاک، در سه سال اخیر محیط زیست باید برای استاندارد سازی خروجی نیروگاه ها یا اصلاح پروسه آن اقدام می کرد و اگر در ضمن این سه سال قانون هوای پاک به درستی اجرا می شد، شاهد این وضعیت نبودیم.

وی اشاره کرد: در مورد آینده نیز این نگرانی وجود دارد که مسئولین فکر می کنند که با سوزاندن مازوت مشکلی به وجود نمی آید و حتی جولایی، مدیر دیسپاچینگ شرکت ملی گاز در مصاحبه ای با یکی از رسانه ها عنوان می کند که روزی ۶ میلیون لیتر در شهر اراک مازوت سوزانده شده است و با منکر شدن آلودگی مازوت می گوید هوای اراک از سوئیس پاک تر است! از جانب دیگر مسئولین استانی می گویند ۲ میلیون لیتر مازوت سوزانده شده است و طرح این قبیل صحبت ها به تصمیم گیری عده ای از مسئولین در مورد طرح توسعه نیروگاه شازند و استفاده از مازوت منجر می شود و بالاتر از همه از خطری که مردم را تهدید می کند، هشدار می دهد.
وی عنوان کرد: مسئولین باید در امتداد جلوگیری از منع مصرف سوخت مازوت در نیروگاه شازند به مردم اراک قول دهند و برنامه اجرائی مشخصی را عرضه کنند در خصوص اینکه فیلتراسیون خروجی نیروگاه چه زمانی انجام می شود و چه بازه زمانی محیط زیست تعیین کرده است؟
اجرای طرح توسعه نیروگاه شازند فاجعه آمیز خواهد بود
این فعال محیط زیست اظهار داشت: مسئولین باید از اجرای طرح توسعه نیروگاه شازند صرف نظر کنند برای اینکه وضع موجود این نیروگاه به حد کافی آزار دهنده است و اجرای طرح توسعه آن فاجعه آمیز خواهد بود و مسئولین باید به مردم این اطمینان را بدهند که به هیچ عنوان طرح توسعه نیروگاه حرارتی شازند اجرا نخواهد شد و هرگونه استفاده انرژی در استان مرکزی بوسیله انرژی های پاک و تجدید پذیر خواهد بود و باید برنامه ی مشخصی را در این خصوص تدوین کنند و ضمانت های اجرائی لازم را به مردم بدهند تا هم وضع موجود نیروگاه اصلاح گردد و هم در آینده با معضلی مواجه نباشیم.

اخوان آلودگی ناشی از آلایندگی خودرو ها را از دیگر عوامل آلودگی هوا ی اراک برشمرد و اضافه کرد: متأسفانه در رابطه با آلودگی ناشی از خودرو با نگاه های شعاری مواجه هستیم یعنی گفته می شود که در این راستا محدودیت ترافیکی و پیاده راه به وجود آمده است تا از کاهش آلودگی هوا کاسته شود، در صورتیکه عنوان کردن این مسائل چاره رفع اشکال آلودگی هوا ناشی از خودرو نیست و باید در رابطه با این قضیه از سناریوهایی اجرائی برخوردار باشیم.
وی اضافه کرد: همچون این سناریوها این است که باید در حمل و نقل عمومی برنامه مشخص داشته باشیم. در این عرصه بودجه های شهرداری در چند سال اخیر در بحث اتوبوس ها و توسعه حمل و نقل عمومی اندک بوده است و تنها ۵ میلیارد تومان به خرید، نوسازی اتوبوس و اصلاح ناوگان حمل و نقل اختصاص یافته است این در حالیست که ۱۰ برابر این مبلغ در راه اندازی تقاطع های غیر هم سطح شهر در بودجه شهرداری دیده شده است بدین سبب در تخصیص منابع در بودجه سالانه شهرداری باید توسعه حمل و نقل عمومی دیده شود و از دید شعاری فاصله بگیریم.
پیاده راه اراک کاربری محیط زیستی ندارد
این فعال محیط زیست عنوان کرد: آن چیزی که تحت عنوان پیاده راه مطرح گردیده است برای بعضی نقاط بعنوان یک مرکز تفریحی و اجتماعی خوب است اما از نظر کاربری محیط زیستی نمی توان تعریفی را برای آن در نظر گرفت. اراک به پیاده رو و اصلاح معابر نیاز دارد و تنها ۵ میلیارد برای آن بودجه اختصاصی یافته است و برای پیاده راه ۱۵ میلیارد تومان بودجه اختصاص دادند و این نشان دهنده نگاه نادرست به اولویت بندی محیط زیستی است و لازم است حداقل در سطح همان عوارض آلودگی، پروژه های محیط زیستی استفاده گردد.
وی اضافه کرد: عوارض ناشی از آلایندگی باید در پروژه های زیست محیطی صرف شود و باید توجه ویژه ای به این بخش صورت پذیرد. این عوارض باید در خدمت محیط زیست باشد.

وی اظهار داشت: اخیراً در شهرداری تهران مطالعاتی درباب آلودگی هوا منابع متحرک انجام شده است. ۷ درصد ناوگان سواری، تاکسی و اتوبوسرانی فرسوده است و ۳۸ درصد آلاینده های خودرو ها را این ۷ درصد تولید می کنند و اگر بخواهیم سناریو مشخصی داشته باشیم با تمرکز در این ۷ درصد می توان ۳۸ درصد از شدت آلودگی کاست و وضعیت هوای اراک متفاوت از این قضیه نیست. اگر به این مساله توجه نشود تا سال ۱۴۰۲ نزدیک به ۳۲ درصد به خودرو های فرسوده افزوده خواهد شود و زمان توجه به این قضیه حالا است و یک نگاه بلند مدیریتی باتوجه به فرصت ها، تهدیدها منابع را طوری تخصیص می دهد که بیشترین اثر را داشته باشد.
اخوان اظهار نمود: بجای تمرکز در پروژه های منسوخ شده مانند طرح زوج و فرد و طرح ترافیک منطقه ای و… در امتداد کاهش آلودگی هوا، باید به مسائل مهم دقت کنیم و دسته بندی خودرو ها و رده بندی برای ورود خودرو ها به مناطق مختلف برمبنای میزان آلایندگی خودرو باشد.
وی عنوان کرد: جامعه را باید به سمتی تشویق نماییم تا از خودرو های با آلایندگی کم و معاینه فنی استفاده کنند و از اتوبوسرانی و تاکسیرانی دراین زمینه حمایت نماییم.
به گزارش پرشین رز به نقل از مهر، باتوجه به توضیحات ارائه شده سوخت مازوت با مضرات فراوانی روبروست و توقف سوخت مازوت باید یک اقدام همیشگی باشد و باید در کوتاه ترین زمان ممکن بحث گازسوز شدن کامل واحدهای نیروگاه شازند در دستور کار مدیران این واحد صنعتی بر حسب دستور استاندار مرکزی قرار گیرد چونکه با همکاری آنها برای مردم شهرهای اراک و شازند این اطمینان خاطر حاصل می شود که مطالبات آنها جنبه عملیاتی پیدا کرده است.


منبع:

1399/12/10
22:33:22
0.0 / 5
312
تگهای خبر: آب , آزاد , آلودگی , امنیت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه