مدیركل محیط زیست استان سمنان:

فیروز تنها یوز نر غالب شاهرود نیست

فیروز تنها یوز نر غالب شاهرود نیست مدیرکل محیط زیست استان سمنان بابیان اینکه فیروز تنها یوز نر غالب طبیعت توران شاهرود نیست، اظهار داشت: این یوز از طبیعت به سایت تحقیقات یوزپلنگ آسیایی در پارک ملی توران انتقال داده شده است.امیر عبدوس در گفت و گو با خبرنگار مهر، ضمن بیان اینکه زنده گیری یوزپلنگ نر به نام فیروز از منطقه پارک ملی توران شاهرود در فضای مجازی بسیار خبرساز شده است، اظهار داشت: این یوزپلنگ از سال ۹۱ در همین منطقه توران شاهرود شناسایی، مشاهده و نسبت به نام گذاری آن اقدام شده است.
وی ضمن بیان اینکه الان فیروز حداقل ۱۱.۵ سال سِن دارد، اضافه کرد: اگر فیروز در طبیعت به زندگی خود ادامه می داد حداقل یک سال دیگر اختتام زندگی او فرامی رسید و شانس زندگی بیشتر را از دست می داد.

خطری متوجه فیروز نیست
مدیرکل محیط زیست استان سمنان بابیان اینکه فیروز به سایت مرکز تحقیقات یوزپلنگ آسیایی در پارک ملی توران شاهرود انتقال یافت، اظهار داشت: یوزه ای موجود در این سایت به لحاظ تغذیه و شرایطی که مهیا است و خطری آنها را تهدید نمی کند می توانند تعداد سالهای بیشتری را عمر کنند.
عبدوس ضمن بیان اینکه زنده گیری فیروز با هماهنگی سازمان حفاظت محیط زیست انجام شد، اشاره کرد: درب های اتوماتیک امکان ورود یوز نر به داخل سایت و نزدیک شدن به ایران «یوز ماده» را فراهم می آورد همین طور باید گفت این درب ها از همان ابتدای ورود یوزها از پارک پردیسان به شاهرود نصب شدند.
وی اضافه کرد: در گام بعدی پراکنده کردن سرگین یوز ماده در اطراف فنس ها انجام شد تا بتواند یوزه ای نر را به منطقه هدایت کند و حتی یک دفعه نیز یوز نری در اطراف مشاهده و تصویر او توسط نگهبانان به ثبت رسید.

تصویربرداری ۲۵ قلاده یوز در توران
مدیرکل محیط زیست استان سمنان بابیان اینکه طی سال جاری ۲۵ قلاده یوز مختلف از جمعیت یوزپلنگ های توران تصویربرداری شدند، اظهار داشت: ۱۵ فرد از این جمعیت به سبب آنکه تصاویر قابل شناسایی و تفکیک بود خال نگاری و شناسنامه برای آنها تهیه شده و از این تعداد چهار فرد نر و دو فرد دیگر ماده هستند و ۹ مورد دیگر هنوز ناشناس باقی ماندند.
عبدوس بابیان اینکه طبق اطلاعات دوربین های تله ای فیروز تنها نر غالب منطقه طبیعت توران شاهرود نیست، اشاره کرد: نرهای دیگری نیز در منطقه مورد شناسایی قرار گرفتند و اتفاقاً در محل تعیین قلمرو فیروز نیز نرهای دیگری مشاهده و بیم نزاع بین آنها می رود.
وی اضافه کرد: روش زنده گیری ابتدا برمبنای مطالعات میدانی از ساعات حضور و ورود یوزه ای نر در مکان های علامت گذاری بود با توجه به این که شش ماه همه مکان های عبور یوز نر مورد پایش قرارگرفته بود از تله های استاندارد استفاده شد و کل عملیات از زمان نصب تا سه ساعت به طول انجامید و پس از ۱۰ دقیقه نیز یوز بی هوش و بلافاصله به سایت انتقال یافت.

فیروز خرگوش شکار کرد
مدیرکل محیط زیست استان سمنان بابیان اینکه تصاویر دوربین ها به خوبی نشان داد که یوز در آرامش کامل قرار دارد و هیچ وحشتی متوجه او نیست، اظهار داشت: با توجه به این که پیش از زنده گیری فیروز طعمه بزرگی را شکار کرده بود پس از سه روز خرگوش زنده در اختیار او قرار داده شد و فیروز از آن تغذیه کرد.
عبدوس بابیان اینکه سایت پنج هکتاری از یک سو در رابطه با درب های خروجی کوشکی، دلبر و ایران و از طرف دیگر توسط یک درب عریض دو دهانه به سایت ۷۰۰ هکتاری متصل است، اشاره کرد: سایت ۷۰۰ هکتاری هم اکنون محل پرورش و تکثیر طعمه های یوز است.

وی بابیان اینکه آهوها از سایت ۷۰۰ هکتاری وارد پنج هکتاری شده و یوزها شکار را در آنجا تمرین می کنند، اضافه کرد: ازآنجاکه امکان ورود خرگوش ها وجود دارد، یوز در حین گشت وگذار این محدوده می تواند آنها را شکار کند.

1400/01/06
13:07:22
5.0 / 5
747
تگهای خبر: پارك , حفاظت , زندگی , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه