جلب همراهی جوامع محلی، رمز موفقیت در مدیریت مناطق باارزش زیست محیطی

جلب همراهی جوامع محلی، رمز موفقیت در مدیریت مناطق باارزش زیست محیطی پرشین رز: ذخیره گاه زیست کره، مناطق حفاظت شده طبیعی- زیستی بین المللی هستند و بگفته یک پژوهشگر محیط زیست رمز موفقیت در مدیریت ذخیره گاه های زیست کره کشور، همراه کردن جوامع محلی بوسیله ارائه برخی امتیازات مانند معافیت از پرداخت هزینه های آب، برق و سوخت است.به گزارش پرشین رز به نقل از ایسنا، در ایران ۱۳ ذخیره گاه زیست کره که شامل پارک های ملی، آثار طبیعی، پناهگاه های حیات وحش و مناطق حفاظت شده است در شبکه جهانی ذخیره گاه های یونسکو به ثبت رسیده و هدف از اعلام ذخیره گاه های زیست کره جلوگیری از تغییرات برگشت ناپذیر و بهره برداری ناپایدار از منابع طبیعی در عین نیاز به بهره برداری از طبیعت باتوجه به رشد بیش از پیش جمعیت است و به یکی از تقسیم بندی های مهم حفاظتی جهان تبدیل گشته.

بعضی نقاط طبیعت منحصر به فرد هستند و در هیچ جای کره زمین مانند آنرا نمی توان یافت. در همه کشورها چنین مناطقی مورد حفاظت قرار می گیرند تا تمامی نسل ها بتوانند از آن استفاده کنند. این مناطق به ترتیب اولویت حفاظتی با اسامی پارک ملی، آثار طبیعی ملی، پناهگاه حیات وحش و مناطق حفاظت شده معرفی می گردند اما مفهوم جدید ذخیره گاه زیست کره از سال ۱۹۶۰ میلادی رونق گرفت و این مناطق حفاظت شده از جانب یونسکو تحت پوشش دفتر شورای هماهنگی بین المللی برنامه انسان و کره مسکون (MAB) قرار دارند و از شروع اجرای آن تا حالا ۵۵۳ ذخیره گاه زیستکره در ۱۰۷ کشور جهان به ثبت رسیده است.

محمد درویش - پژوهشگر محیط زیست- درباره وضعیت مدیریت ذخیره گاه های زیست کره ایران می گوید: یکی از قدیمی ترین ذخیره گاه های زیست کره کشور منطقه دشت ارژن و دریاچه پریشان در استان فارس است که خوشبختانه در این منطقه موفق به تکثیر و احیای گونه گوزن زرد ایرانی شدند و حفاظت و مدیریت این منطقه وضعیت مطلوبی دارد اما مشکلی که بطور کلی در مدیریت و حفاظت از ذخیره های زیست کره کشور داریم به وجود نیامدن تعامل کارآمد بین جامعه محلی با متخصصان محیط زیست است.

وی افزود: اغلب مردم محلی که در قلمرو ذخیره گاه زیست کره زندگی می کنند نه فقط هنوز نسبت به چرایی ایجاد و وجود ذخیره گاه های زیست کره آگاه نشده اند بلکه در خیلی از موارد ثبت منطقه خودرا بعنوان ذخیره گاه زیست کره در تعارض با برخی کارهای معیشتی خود می دانند چونکه آنان به اجبار از برخی ابعاد توسعه بمنظور حفظ ذخیره گاه زیست کره برخوردار نخواهند شد.

به گفته این کارشناس محیط زیست، رمز موفقیت در مدیریت و حفاظت از ذخیره گاه های زیست کره کشور این است که دولت ساکنان روستاهایی که در قلمرو این مناطق زندگی می کنند را بوسیله ارائه برخی امتیازات مانند معافیت از پرداخت هزینه آب، برق و سوخت در امر حفاظت و مدیریت همراه کند تا آنان مجبور نباشند هیچ فشار مضاعفی را برای تامین معیشت خود به طبیعت وارد کنند و این مناطق با ارزش بتوانند بار دیگر تاب آوری خودرا بازیابند.

درویش اشاره کرد: مسئولان باید قوانینی را تصویب کنند که به مردم روستاهایی که در قلمرو این مناطق است امتیازات بیشتری ارائه شود تا آنان بجای عناد ورزیدن و راه انداختن آتش سوزی های عمدی یا شکار بی رویه در امر حفاظت از ذخیره گاه های زیست کره همراهی کنند.

به گزارش پرشین رز به نقل از ایسنا، ۱۳ دخیره گاه زیست کره ایران شامل ذخیره گاه زیست کره دشت ارژن و دریاچه پریشان، ذخیره گاه زیست کره ارسباران، ذخیره گاه زیست کره گنو، ذخیره گاه زیست کره گلستان، ذخیره گاه زیست کره حرا، ذخیره گاه زیست کره کویر، ذخیره گاه زیست کره ارومیه، ذخیره گاه زیست کره میانکاله، ذخیره گاه زیست کره توران، ذخیره گاه زیست کره دنا، ذخیره گاه زیست کره تنگ صیاد و سبزکوه، ذخیره گاه زیست کره هامون و ذخیره گاه زیست کره کپه داغ می شود.

منبع:

1400/01/09
14:10:49
5.0 / 5
1010
تگهای خبر: آب , آتش , برگ , پارك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه