گزارش مهر؛

میزبانی بختگان ازفلامینگوهای مهاجر بابسترخشك

میزبانی بختگان ازفلامینگوهای مهاجر بابسترخشك پرشین رز: فلامینگوهای مهاجر به رسم وفاداری مانند هر سال به دریاچه بختگان آمده اند اما بستر حدودا خشک دریاچه جایی جهت زندگی آنها نیست.


خبرگزاری مهر - گروه استان ها: دریاچه بختگان در فارس طی سال های پر آب گذشته زیستگاه پرندگانی بود که از روسیه به ایران مهاجرت می کردند بطوریکه در این سال ها پرندگانی مانند فلامینگو، درنا، کبوتر دریایی، آب چلیک و مرغابی در بستر این دریاچه زمستان گذرانی می کردند و حالا هم بگفته معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست فارس فلامینگوهای بسیاری در این دریاچه کلونی کرده اند و با توجه به این که شرایط بارندگی مساعد نبوده دریاچه نیازمند آب است. دریاچه ای که سال قبل حقابه ۵۵ میلیون متر مکعبی را گرفت، امسال چشم انتظار تخصیص آب مانده است. دریاچه بختگان در شرق استان فارس و در شهرستان نی ریز قرار گرفته است. این دریاچه بختگان بزرگترین دریاچه در تمام استان فارس است. این دریاچه زیستگاه زمستانه پرندگانی است که از روسیه و دشت های سیبری به ایران مهاجرت می کردند. دریاچه بختگان در حدود ۳۵۰۰ کیلومتر مربع وسعت دارد و رودخانه سیوند و کر اصلی ترین منبع تغذیه آنست.
سال هاست که بخت یار بختگان نیست. آب دریاچه مدت هاست که خشک شده و تخصیص حقابه هم آنطور که باید نتوانسته نیازهای دریاچه را تامین کند. اما پرندگان مهاجر هرسال بازهم به بختگان مهاجرت می کنند اما بستر خشک دریاچه آبی برای پذیرایی از آنها ندارند. محیط زیست می گوید فلامینگوهای مهاجر امسال هم به بختگان آمده اند و نیاز آبی آنها باید تامین شود. نبی الله مرادی در گفت و گو با خبرنگار مهر با اعلان اینکه تقاضای کتبی برای تامین حقابه دریاچه بختگان ارسال شده و امیدواریم هر چه سریع تر حقابه بختگان در سال ۱۴۰۰ تامین شود، اظهار داشت: انتظار داریم امسال حقابه بختگان از طرف سازمان آب تامین شود که این میزان حداقل به ۷۰ میلیون متر مکعب می رسد.فلامینگوها در حال کلونی سازی هستند / ‏‬ پرندگان به آب نیاز دارندمعاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست فارس اضافه کرد: متأسفانه بارندگی ها خیلی کم بود و پدیده تبخیر آب هم زیاد است بدین جهت دریاچه های فارس خصوصاً بختگان در خشکی به سر می برند و امیدواریم با رها سازی آب دست کم وضعیت بختگان بهبود یابد. وی با ابراز امیدواری اظهار داشت: باتوجه به تقاضای موجود امیدواریم اردیبهشت ماه رهاسازی آب را برای دریاچه شاهد باشیم.بختگان در دوره خشکیمرادی اضافه کرد: الان فلامینگوها را می توان در بستر دریاچه بختگان به وضوح دید، پرندگانی که در حال کلونی سازی هستند و در خردادماه جوجه هایشان سر از تخم در می آورند. بگفته معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست فارس فلامینگوهای دریاچه به آب نیاز دارند چونکه تا اوایل پاییز در این منطقه زندگی خواهدنمود و طبق پیش بینی ها مهرماه منطقه را ترک می کنند. وی افزود: جوجه فلامینگوها هم در تیر و مرداد ماه قدرت پرواز خواهند داشت بدین جهت دریاچه نیازمند آب است و امیدواریم هر چه سریع تر حقاًبه آن تامین شود. وی درباب شکار این پرندگان مهاجر نیز اظهار داشت: باتوجه به گشت زنی های مستمر و فعالیت NGO های محیط زیستی و مراقب جوامع محلی امکان شکار این پرندگان وجود ندارد و تنها نگرانی ما نبود آب کافی در بستر دریاچه است. دریاچه بختگان یکی از بزرگترین دریاچه های کشور بشمار می رود که هنوز از طرف متولیان و دولت سیاست مؤثری برای احیای آن اتخاذ نشده است.


منبع:

1400/01/17
16:25:09
5.0 / 5
985
تگهای خبر: آب , بارندگی , برگ , حفاظت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه