آیا خشكسالی بر مهاجرت پرندگان به استان تهران تأثیر خواهد گذاشت؟

آیا خشكسالی بر مهاجرت پرندگان به استان تهران تأثیر خواهد گذاشت؟ پرشین رز: با عنایت به کم بارشی و حاکمیت خشکسالی در بیشتر مناطق کشور و احتمال کاهش حجم آب تالاب ها همچون در استان تهران، رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش استان تهران، ضمن اشاره به اینکه بیشتر تالاب های این استان انسان ساخت است، اظهار داشت: معمولا آب این دریاچه ها تأمین می شود ازاین رو به نظر نمی رسد در فصل مهاجرت زمستانه برای پرندگان با مشکلی مواجه شوند.محمد کرمی در گفت و گو با ایسنا، ضمن اشاره به اینکه همزمان با آغاز فصل پاییز مهاجرت زمستانه پرندگان مهاجر از عرض های شمالی به جنوبی مهاجرت می کنند و با فرا رسیدن اسفند ماه که هوا رو به گرم تر شدن می رود، در همین مسیر به سمت عرض های شمالی بازمی گردند.

وی افزود: پرندگان مهاجری که طی فصل سرد سال به عرض های جنوبی تر مهاجرت کرده اند با گرم شدن هوا به سمت استان تهران و تالاب های سایر شهرهای شمالی تر مهاجرت می کنند. بعضی از این پرندگان بعد از مدتی استراحت به عرض های شمالی تر که هوا معتدل تر شده استو و شرایط زیستی مساعدی دارد بازمی گردند تا در این مناطق جوجه آوری و زادآوری کنند اما برخی دیگر از این پرندگان امکان دارد در استان تهران باقی بمانند و گونه های بومی این منطقه شوند.

کرمی ضمن اشاره به اینکه معمولا در فصل تابستان تالاب ها در استان تهران و سایر تالاب های کشور امکان دارد آب کمتری داشته باشند، اظهار داشت: به دلیل اینکه برخی تالاب های کشور در فصل گرما شرایط مساعدی برای زیست پرندگان آبزی و کنار آبزی ندارند، این پرندگان به عرض های شمالی مهاجرت می کنند.

رییس اداره نظارت بر امور حیات وحش استان تهران در پاسخ به این پرسش ایسنا که با عنایت به حاکمیت خشکسالی شدید در بیشتر نقاط کشور آیا پرندگان مهاجری که زمستان سالجاری به تالاب های استان تهران مهاجرت خواهند کرد با مشکلی روبه رو می شوند؟ تصریح کرد: بیشتر دریاچه های استان تهران همچون دریاچه سدهای لتیان و ماملو و دریاچه چیتگر مصنوعی و انسان ساخت هستند ازاین رو حتی با وجود خشکسالی این دریاچه ها از آب کافی برخوردار خواهند بود.

کرمی افزود: برخی تالاب های طبیعی مانند قنبرآباد در ری و بندلیخان در ورامین امکان دارد از این خشکسالی و کمبود بارش متاثر شوند و زمستان سال آینده مقصد مناسبی برای پرندگان مهاجر نباشد همینطور تالاب هایی که آبگیری نشده یا خشک شده اند هم زیستگاه مناسبی برای زمستان گذرانی پرندگان مهاجر نیستند ازاین رو اگر شرایط تالابی را به لحاظ منابع آبی و غذایی مساعد نباشد پرندگان مهاجر به عرض های جنوبی تر مهاجرت و منطقه مساعدتری را برای توقف انتخاب می کنند.

به گفته وی، پرندگان مهاجر تالاب هایی را برای زمستان گذرانی اتنخاب می کنند که به لحاظ منابع غذایی، آب و امنیت از تهدید شکار و صید شرایط مساعدی را داشته باشد.

کرمی در انتها ضمن بیان اینکه حالا با آغاز فصل بهار بعضی از پرندگان مهاجر از عرض های جنوبی تر به برخی تالاب های استان تهران آمده اند و اواخر فروردین ماه به عرض های شمالی تر باز خواهند گشت، اظهار نمود: معمولا از شهریور ماه تا اواخر فروردین در تالاب های استان تهران گونه هایی همچون خانواده مرغابی سانان مانند اردک سرسبز، خوتکا، آنقوت و انواع کاکایی، خروس کولی، و حتی برخی سال ها فلامینگو مشاهده می شوند.
1400/01/25
12:11:47
5.0 / 5
299
تگهای خبر: آب , امنیت , باد , بارش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه