هشدار نارنجی سازمان هواشناسی نسبت به رگبار و رعد و برق در 13 استان

هشدار نارنجی سازمان هواشناسی نسبت به رگبار و رعد و برق در 13 استان پرشین رز: سازمان هواشناسی کشور با صدور سه هشدار از رگبار باران همراه با رعد و برق و وزش باد شدید در بیشتر استان های کشور و طوفانی شدن دریا در شمال، طی سه روز آینده آگاهی داده است.به گزارش پرشین رز به نقل از ایسنا، در هشدار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی آمده است که رگبار باران همراه با رعد و برق و وزش باد شدید موقت، خیزش گرد و خاک و احتمال تگرگ طی امروز (۱۳ اردیبهشت) در استان های تهران، سمنان، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، اصفهان، یزد، سیستان و بلوچستان، شمال و غرب هرمزگان و کرمان و طی روز سه شنبه (۱۴ اردیبهشت) در استان های سمنان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، یزد، نیمه شرقی اصفهان، نیمه شمالی کرمان و سیستان و بلوچستان پیشبینی می شود.

بر این اساس رگبار و رعد و برق طی روز چهارشنبه (۱۵ اردیبهشت) در استان های آذربایجان شرقی، نیمه شمالی آذربایجان غربی، اردبیل، خراسان رضوی، نیمه جنوبی کرمان، سیستان و بلوچستان و شمال و شرق هرمزگان دور از انتظار نیست.

سازمان هواشناسی اخطار داده است که احتمال بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه ها، جاری شدن روان آب موقت در مسیل ها، آب گرفتگی معابر، صاعقه و برق گرفتگی، احتمال وقوع تگرگ در مناطق مستعد، وزش باد شدید موقتی و خیزش گرد و خاک، شکستن درختان و احتمال صدمه به سازه های سست وجود دارد. ازاین رو از تردد وتوقف در کنار رودخانه ها و مسیل ها خودداری شود.

خودداری از کوهنوردی و عدم چرای دام در ارتفاعات و حاشیه رودخانه ها و مسیل ها بخصوص طی ساعات بعد ازظهر و شب، تحکیم سازه های موقت و سست و عدم عبور از جاده های آب گرفته از دیگر سفارش های سازمان هواشناسی است.

سازمان هواشناسی کشور در اخطار زرد رنگ دیگری از فعالیت سامانه بارشی، رگبار و رعد و برق همراه با وزش باد شدید موقت، خیزش گرد و خاک و احتمال تگرگ بخصوص طی ساعات بعد ازظهر و شب در بعضی مناطق کشور از امروز (۱۳ اردیبهشت) تا روز پنجشنبه (۱۶ اردیبهشت) اطلاع داده است.

بر این اساس، این شرایط امروز (۱۳ اردیبهشت) در استان های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان، زنجان، همدان، قزوین، البرز، قم، مرکزی، فارس، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، شرق هرمزگان و ارتفاعات مازندران و فردا (۱۴ اردیبهشت) در شمال فارس، هرمزگان، مرکزی، نیمه جنوبی کرمان و ارتفاعات نیمه غربی اصفهان پیشبینی می شود.

رگبار و رعد و برق طی روز چهارشنبه (۱۵ اردیبهشت) در استان های گیلان، مازندران، گلستان، زنجان، خراسان شمالی، یزد، ارتفاعات استان های قزوین، البرز و تهران، غرب هرمزگان، نیمه شمالی کرمان و خراسان جنوبی ادامه دارد و این شرایط طی روز پنجشنبه (۱۶ اردیبهشت)در استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، ارتفاعات استان های قزوین، البرز، تهران و ارتفاعات کرمان دور از انتظار نیست.

بر طبق این گزارش احتمال جاری شدن روان آب موقت در مسیل ها، صاعقه و برق گرفتگی در مناطق مرتفع و مستعد، احتمال وقوع تگرگ، احتمال شکستن درختان فرسوده و صدمه به سازه های موقت وجود دارد. ازاین رو در تردد و توقف در کنار رودخانه ها و مسیل ها و کوهنوردی احتیاط شود.

احتیاط در چرای دام در مناطق مرتفع و حاشیه رودخانه ها و مسیل ها بخصوص در ساعات بعد ازظهر و شب و تحکیم سازه های موقت از دیگر سفارش های سازمان هواشناسی است.
مواج شدن دریا در شمال کشور
این سازمان در اخطار زرد رنگ دیگری از مواج شدن دریا در شمال کشور اطلاع داده است.

در این اخطار آماده است که از بامداد روز چهارشنبه (۱۵ فروردین) تا اواخر وقت روز پنجشنبه (۱۶ فروردین) دریای خزر، مناطق دور از ساحل و ساحلی گیلان، مازندران و گلستان طوفانی خواهند بود و ارتفاع موج در مناطق ساحلی و دور از ساحل به حدود دو تا سه متر خواهد رسید. ازاین رو احتمال غرق شدن شناگران و قایق های کوچک و احتمال صدمه دیدن شناورهای سبک و تورهای ماهیگیری وجود دارد.

ممنوعیت شنا، محدودیت در تردد قایق های کوچک و شناورهای سبک و سنگین صیادی و رعایت احتیاط در صنایع فراساحل از سفارش های سازمان هواشناسی است.

منبع:

1400/02/15
10:21:29
5.0 / 5
558
تگهای خبر: آب , باد , بارش , گرد و خاك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه